Zprávy / Festivalové

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.09.2023

Devátý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA proběhne ve dnech 12. až 15. října 2023 v Káznici v Brně. Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

více o festivalu zde

Hlavní výstavní program představí množství českých a zahraničních komiksů a komiksových tvůrců. Komiks IOGI – příběhy zasazené do japonského prostředí, které ilustroval kolektiv autorů pod vedením Václava Šlajcha a scénáristy Jeana-Gasparda Páleníčka a oceněné v České Republice i Japonsku. Komiks Supro: Hrdinové na dluh zatím poslední dílo úspěšné autorky Štěpánky Jislové ocení nejen mladší publikum. Autorka také představí jiný komiks s názvem Srdcovka – osobní, autobiografické dílo plné ambivalence, něhy, ale i surové reality, všeho, co se točí okolo jedinečného tématu lásky. Lucie Lomová přiblíží svůj úspěšný komiks Každý den je nový, který získal letos Muriel v kategorii Nejlepší komiksová kniha za rok 2022. Komiks Back to the summer o vzpomínkách, ne vždy příjemné nostalgie, přerodu starého v současnost přiblíží jeho autorka Tereza Šiklová. Na festivalu uvidíte komiks Prázdniny od Tomáše Staňka či Frenka Meeuwsena a jeho Zen bez mistra

Letošní ročník festivalu KOMA nově představí rozšířený program pro děti a mládež se soutěží KOMÁČEK. Ta nabízí možnost prezentace komiksových příběhů mladším i nejmladším autorům. Vítězná díla pak budou vystavena a oceněna během festivalu. Ve spolupráci s brněnským kinem Scala pořádáme workshop klasické animace (nutná registrace), dále otevřenou výtvarnou dílnu, nebo street art pro začátečníky. Festival KOMA dává prostor také začínajícím a šuplíkovým autorům. Festivalový Opencall vybral celkem šestnáct účastníků, jejichž tematické komiksy rozhodně stojí za vidění.

KOMA ve svém doprovodném programu uvádí také storytelling – vypravěčsko-ilustrátorské představení v pohybu, a draw battle, kde budou mít diváci možnost sledovat vznik komiksového díla v přímém přenosu. Po celé konání festivalu probíhá populární benefiční malování. Vybraní autoři vytvoří díla do aukce, jejíž výtěžek festival věnuje do neziskové organizace Ratolest z.s., poskytující služby sociálně znevýhodněným dětem, dospívajícím i rodinám a který klade důraz na rozvoj dobrovolnictví.

KOMA je i hudební program. O večerní koncerty se postarají Amelia Siba, noisově snová vycházející hvězda české nezávislé hudební scény, rapově-multižánroví DBKL x MNDT, či sólový projekt producenta Nichi Mleboma.

Info

KOMA
12.–⁠15. 10. 2023
Bývalá káznice, Brno
web festivalu

foto © se svolením festivalu KOMA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace