Zprávy / Festivalové

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce | Zprávy / Festivalové | 31.07.2021

Již po jedenácté Mezipatra v srpnu ovládnou prostor Kasáren Karlín se svým programem Identita ve městě, který je součástí festivalu Prague Pride.

Hlavním lákadlem programu je předpremiéra snímku Nic ve zlým (No Hard Feelings), který na loňských Mezipatrech získal hlavní cenu poroty pro nejlepší celovečerní film a z Berlinale si odvezl prestižní Teddy Award. Debutujícímu režisérovi Farazu Shariatovi se podařilo s citem prozkoumat téma hledání vlastních kořenů skrze příběh íránských imigrantek*imigrantů, ve kterém nechybí hořkosladká lovestory, spiklenectví ani strhující soundtrack. Prozkoumejte společně s hlavními postavami snímku, zda se cizí země vůbec někdy může stát právoplatným domovem mladých hrdinů a hrdinek.

Pocity mladé generace hledající vlastní identitu přiblíží také další německý snímek programu Léto v Kreuzbergu (Kokon). Něžný a zároveň dynamický coming of age film bez zbytečných klišé ukazuje tabuizovaná témata jako multikulturalismus nebo drsné momenty dospívání dívek. Film bodoval na mnoha mezinárodních filmových festivalech a není divu –⁠ jeho autorkou je Leonie Krippendorff, kterou týdeník Variety označil za jednu z nejpozoruhodnějších nastupujících jmen evropského filmu. Přesvědčte se o tom sami v Q&A s režisérkou, která film přijede osobně uvést. Vhled do queer komunity v zahraničí přinese také blok krátkých snímků Polsko jest queer, které byly promítány na LGBT ve Varšavě. S ohledem na dramatickou politickou situaci v Polsku nabízí série filmů unikátní svědectví o silách, které formují tamější společnost a podmínky pro svobodný rozvoj queer komunity.

V diskuzích dojde také na to, jak se u nás žije queer vietnamské komunitě (moderuje autorka populárního blogu Asijatka Do Thu Trang). A protože se názory na LGBTQ+ témata utvářejí již ve škole, řeč bude také o úrovni sexuální výchovy v Česku s odbornicemiodborníky na vzdělávání, kteří ukážou příklady z učitelské praxe a poradí, jak ve třídě vysvětlit složitá témata jako nebinarita nebo genderová nevyhraněnost. Divačkydiváci letos nepřijdou ani o oblíbený pub quiz nebo to nejlepší z krátkých filmů loňských Mezipater.

Info

Mezipatra
2.–6. 8. 2021
Kasárna Karlín, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Mezipatra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 19.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace