Články / Rozhovory

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck | Články / Rozhovory | 07.11.2022

Lákavým zpestřením koncertní sezóny se v uplynulých letech stala kopřivnická akce Piper Night. Ta letošní, v pořadí již sedmá, proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů k písni Had, pocházející z ceněného alba Herostratus vydaného letos v lednu. Při té příležitosti jsme oslovili kytaristu a zpěváka Michala Kudělku a pokusili se o nevšedním počinu zjistit něco víc.

Proč zrovna loutkový klip?
Důvodů, proč loutkový, je několik. První a asi hlavní je, že jsme nechtěli klip typu „kapela celou dobu někde stojí a hraje" anebo „kapela někam jde" nebo dlouhé záběry do krajiny nebo záběry ze starého černobílého filmu.

To dává smysl.
Taky už nám bylo dvakrát nabídnuto, že nám někdo udělá animovaný nebo loutkový klip, ale nakonec z toho sešlo, až jsem se toho nakonec ujal já a vymyslel  tohle. Loutkové divadlo jsem hrál, navíc jsem věděl, na koho se obrátit, aby nám vyrobil kulisy a loutky a aby nám to natočil.

Jak ses dostal k loutkovému divadlu?
Náhodou. Před lety na Štramberku jedno vznikalo a hledali do něj lidi, tak jsem to zkusil, protože mám odjakživa rád starou československou animovanou a loutkovou tvorbu. Byl jsem tam celkem tři roky, než to majitelé zabalili a sranda skončila. Nejlepší práce, co jsem kdy měl.

Proč padla volba právě na song Had?
Na téhle písničce jsme se shodli všichni, protože text od Ladislava Klímy, který je v ní použit, nabízí spoustu prostoru pro fantazii. Takže bylo jasné, že hlavní „hrdina" musí vypadat jako Ladislav Klíma.

Oblíbený autor?
S Ladislavem Klímou přišel Vlad (kytarista a zakladatel labelu Piper Records, pozn. aut.). Asi se mu líbily Klímovy fantasmagorické vize, které jsou na jednu stranu trochu děsivé, na druhou stranu dosti úsměvné. Mě osobně by zhudebňovat Klímu asi nenapadlo. A když už s tím přišel, tak si to i nazpíval.


Jak probíhalo natáčení?
Nejvíc času zabrala samozřejmě výroba věcí do klipu. Samotné natáčení pak tři dny, stejně jako následná postprodukce, akorát kvůli zaneprázdněnosti všech zainteresovaných to bylo celé roztažené do roka a půl. Od prvotního námětu až k finálnímu produktu.

Ten dům, před kterým se hrdina „složí", je Stará pošta v Novém Jičíně?
Je to Stará pošta v Novém Jičíně. Jsem rodák a Matěj Hrbek, který nám kulisy vyráběl, po mém zadání, že bych potřeboval kulisy historického náměstí, přišel s tím, co kdyby udělal jičínské náměstí. Kdysi tam taky chvíli bydlel, takže to tam zná a vlastně jsme se tam před těmi dávnými časy seznámili.

Nápad vyobrazit kapelu jako „sestavu kleští" měl kdo?
Já. Klíma měl ve svém díle spoustu zvláštních postav. A mimochodem tu „sestavu kleští" pro klip vyrobil Tomáš Ryšavý, se kterým jsem hrál loutkové divadlo a který nakonec v klipu vodil některé z loutek, takže jsme si spolu takhle po letech zahráli.

Máš nějaký oblíbený animovaný loutkový klip?
Sepultura – Ratamahatta, Stereolab – Free Design, The Residents – Hello Skinny. A pak samozřejmě klipy Michela Gondryho. Od něj by chtěl mít klip asi každý.

Info

Panenské plameny
web kapely

foto © se svolením Panenských plamenů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Justin Sullivan (New Model Army): Vyhlížíme to, co je před námi

Michal Pařízek 19.10.2022

Justin Sullivan během koronavirové pauzy nahrál vlastní album Surrounded, teprve druhé mimo domovskou formaci, s níž ovšem vystoupí za týden v Lucerna Music Baru. Rozhovor.

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka 10.10.2022

Rozhovor o starých pověstech, cikánech, slavících a českých dubových lesích. Před koncertem v Praze, kde s ním mimo jiné vystoupí i Bernard Butler ze Suede.

Jana Burkiewiczová: Co všem těm divokým tvorům necháváme?

Maria Pyatkina 07.10.2022

Lákáme na říjnové číslo Full Moonu věnované tanci rozhovorem s choreografkou Janou Burkiewiczovou o představení Ostrov!, které můžete vidět 11. a 12. října v La Fabrice.

Nilüfer Yanya: Člověk se musí cítit zdravěji, aby byl kreativní

Michaela Šedinová 05.10.2022

Britská písničkářka s irsko-barbadosko-tureckými kořeny letos vydala svou druhou nahrávku Painless. A představí ji v Praze. Rozhovor.

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace