Články / Rozhovory

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck | Články / Rozhovory | 07.11.2022

Lákavým zpestřením koncertní sezóny se v uplynulých letech stala kopřivnická akce Piper Night. Ta letošní, v pořadí již sedmá, proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů k písni Had, pocházející z ceněného alba Herostratus vydaného letos v lednu. Při té příležitosti jsme oslovili kytaristu a zpěváka Michala Kudělku a pokusili se o nevšedním počinu zjistit něco víc.

Proč zrovna loutkový klip?
Důvodů, proč loutkový, je několik. První a asi hlavní je, že jsme nechtěli klip typu „kapela celou dobu někde stojí a hraje" anebo „kapela někam jde" nebo dlouhé záběry do krajiny nebo záběry ze starého černobílého filmu.

To dává smysl.
Taky už nám bylo dvakrát nabídnuto, že nám někdo udělá animovaný nebo loutkový klip, ale nakonec z toho sešlo, až jsem se toho nakonec ujal já a vymyslel  tohle. Loutkové divadlo jsem hrál, navíc jsem věděl, na koho se obrátit, aby nám vyrobil kulisy a loutky a aby nám to natočil.

Jak ses dostal k loutkovému divadlu?
Náhodou. Před lety na Štramberku jedno vznikalo a hledali do něj lidi, tak jsem to zkusil, protože mám odjakživa rád starou československou animovanou a loutkovou tvorbu. Byl jsem tam celkem tři roky, než to majitelé zabalili a sranda skončila. Nejlepší práce, co jsem kdy měl.

Proč padla volba právě na song Had?
Na téhle písničce jsme se shodli všichni, protože text od Ladislava Klímy, který je v ní použit, nabízí spoustu prostoru pro fantazii. Takže bylo jasné, že hlavní „hrdina" musí vypadat jako Ladislav Klíma.

Oblíbený autor?
S Ladislavem Klímou přišel Vlad (kytarista a zakladatel labelu Piper Records, pozn. aut.). Asi se mu líbily Klímovy fantasmagorické vize, které jsou na jednu stranu trochu děsivé, na druhou stranu dosti úsměvné. Mě osobně by zhudebňovat Klímu asi nenapadlo. A když už s tím přišel, tak si to i nazpíval.


Jak probíhalo natáčení?
Nejvíc času zabrala samozřejmě výroba věcí do klipu. Samotné natáčení pak tři dny, stejně jako následná postprodukce, akorát kvůli zaneprázdněnosti všech zainteresovaných to bylo celé roztažené do roka a půl. Od prvotního námětu až k finálnímu produktu.

Ten dům, před kterým se hrdina „složí", je Stará pošta v Novém Jičíně?
Je to Stará pošta v Novém Jičíně. Jsem rodák a Matěj Hrbek, který nám kulisy vyráběl, po mém zadání, že bych potřeboval kulisy historického náměstí, přišel s tím, co kdyby udělal jičínské náměstí. Kdysi tam taky chvíli bydlel, takže to tam zná a vlastně jsme se tam před těmi dávnými časy seznámili.

Nápad vyobrazit kapelu jako „sestavu kleští" měl kdo?
Já. Klíma měl ve svém díle spoustu zvláštních postav. A mimochodem tu „sestavu kleští" pro klip vyrobil Tomáš Ryšavý, se kterým jsem hrál loutkové divadlo a který nakonec v klipu vodil některé z loutek, takže jsme si spolu takhle po letech zahráli.

Máš nějaký oblíbený animovaný loutkový klip?
Sepultura – Ratamahatta, Stereolab – Free Design, The Residents – Hello Skinny. A pak samozřejmě klipy Michela Gondryho. Od něj by chtěl mít klip asi každý.

Info

Panenské plameny
web kapely

foto © se svolením Panenských plamenů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Snažíme se o citlivý přístup ke všem umělcům

Marie Kyrie 06.06.2023

„Náš tým se skládá z mnoha lidí, kteří žili ve více než jedné zemi, mají proto právě podstatně větší empatii a obrovskou snahu porozumět a pracovat s kulturními rozdíly..." Rozhovor.

Jakub Siňor (Mighty Sounds): Jsou to srdcaři

Mariia Smirnova 05.06.2023

"U nás tvoří atmosféru hlavně návštěvníci. Jdou do všeho tak nějak víc naplno. Umí si věci užít. Stejně jako my...," říká jeden ze zakladatelů Mighty Sounds.

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.

Ira Mimosa: Sny mě hladí po rukou

Adéla Polka 26.04.2023

Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.

Dušan Vlk: Vybral som si život

Jonáš Sudakov 11.04.2023

Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!

Bára Netopilová (KUMST): Tenhle proces nikdy nekončí

Adéla Polka 04.04.2023

Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.

Cécile Da Costa (Tanec s uměním): Dát lidem prostor k tvorbě

Zuzana Malá 20.03.2023

Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023

Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.

Opus magnum, co ošálí i vzdělané muzikanty aneb surrealistická opera Miroslava Černého Frankenstein očima (hudebních) přátel

redakce 22.02.2023

Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace