Zprávy / Pozvánky

Miroslav Tóth dvakrát v Prahe

Miroslav Tóth dvakrát v Prahe

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.11.2021

V den výročí Sametové revoluce zazní pražská premiéra smyčcového kvarteta Miroslava Tótha. O dva dny později vystoupí v Café V lese se svou kapelou Drť.

Dílo Black Angels Songs vzniklo v spojitosti s příběhem rodiny Galů a v spolupráci koncertními muzikanti, kteří při této příležitosti zformovali soubor Dystopic Requiem Quartet (David Danel, Anna Veverková, Júlia Urdová a Andrej Gál). Autor se rozhodl svou skladbu věnovat rodičům Egona a Fedora Gála – Vojtěchu Gálovi, který byl zastřelen na pochodu smrti ze Sachsenhausenu, a Barboře Gálové, jež sama vychovala dva syny. Hudební dílo Black Angels Songs je rozděleno na dvě knihy. Book I je souborem devíti aluzivních válečných a pohřebních skladeb. Ty autor později použil na resampling a granulární syntézu prostřednictvím elektroniky v druhé části smyčcového kvarteta – Book II. Tato část je výrazově explozivním a zvukově masivnějším protikladem první části. Vznikly tak dvě odlišné části díla – první jako reminiscence na zapomenutou minulost a druhá jako připomínka zcizené přítomnosti. Kompozice je inspirovaná dílem George Crumba Black Angels, od jehož vzniku nedávno uplynulo půlstoletí.

Angažovanú kapelu Drť tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Intenzívny zvuk za hranicou štandardných žánrov testuje svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes. Autorom projektu Drť je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs), ktorý je známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019. Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa), klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a bicistu Árona Portelekiho, ktorého v roku 2020 nahradil experimentálny bubeník Jozef Krupa (Ankramu). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po free jazz.

Info

Miroslav Tóth & Dystopic Requiem Quartet: Black Angels Songs
17. 11. 2021 15:00
Galerie Lucerna, Praha
Fb událost

Drť
19. 11. 2021 20:00
Café V lese, Praha
Fb událost

foto © se svolením Miroslava Tótha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Totoro se poprvé objeví na českých plátnech

redakce 27.11.2021

Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem.

Balázs Pándi & Petr Vrba v Potrvá

redakce 26.11.2021

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně.

Konektiv Night spojuje již počtvrté

redakce 25.11.2021

Premisou je propojit české a zahraniční hudebníky žijící v České republice a ukázat nepravděpodobné spolupráce. Ema Brabcová, mʊdʌki nebo Tomáš Niesner s...

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

redakce 25.11.2021

Završí se tak letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

Good Times Only a Méta Monde se loučí debuty

redakce 24.11.2021

Několikrát odložený křest debutových alb Good Times Only a Méta Monde, které vyšly už loni, se nakonec stává spíše dvojnásobnou rozlučkou.

Deeper v Praze s Chief Bromden

redakce 23.11.2021

Co dělat, když bolest přehlušuje radost? Co se stane, pokud věci, o kterých si myslíte, že vám pomáhají, nakonec škodí nejvíc? Dobří lidé z Chicago to ví.

Anna von Hausswolff představí varhanní album

redakce 21.11.2021

Švédská skladatelka na novém albu zkoumá šíři možností a nových vyjádření na jeden z nejklasičtějších nástrojů. Vystoupí v Praze i Bratislavě

Do Prahy míří Benee a Half Alive

redakce 21.11.2021

V roztančeném světě Half Alive se najde místo pro prvky čerstvého R&B, funku, popu i rocku.

Strange Bones a Calva Louise v Café V lese

redakce 21.11.2021

Čtyřčlenná kapela pochází z anglického Blackpoolu a podle jejích členů jde o město s naprostou politickou autonomií a nezávislostí na mysli, těle i duchu.

The Doors: Live at the Hollywood Bowl '68 v kinech

redakce 20.11.2021

Legendární americká kapela letos na podzim slaví padesát let od vydání svého alba L.A. Woman, posledního, na kterém se podílel Jim Morrison.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace