Články / Offtopic / / Komix

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 18.04.2021

Raina Telgemeierová patří už více než deset let k nejvýraznějším postavám komiksu, když cílí na citlivý věk dospívání. Její síla spočívá především v tom, že si nevybírá snadná témata, která chce popsat a vysvětlit, a současně vychází z vlastních prožitků. To vše pak balí do řádné vrstvy groteskního humoru a nadhledu.

Její grafické novely jsou vždy očekávány s napětím a následně si získávají přízeň čtenářů i jednu oborovou cenu za druhou. Začalo to Úsměvem z roku 2010, pokračovalo Dramatem (2012), který sice nebyl tak výrazně autobiografický, přesto v něm byla znát osobní zkušenost. Na Úsměv navázaly Ségry (2014) a nejnověji i Nervy (2019). Jediným vybočením z autobiografické linie tak zatím zůstávají Duchové z roku 2016. Ti také ukázali limity Telgemeierové, protože nedosahují kvalit předchozích komiksů, i následujících Nervů. Jakmile autorka opustí zažité zkušenosti, její příběhy nejsou autentické.

Po Duších naštěstí Telgemeierová znovu zalovila ve vlastních pubertálních traumatech a vytvořila skvostné Nervy. Ty jsou její dosud nejlepší grafickou novelou, a to především díky komplikovanosti a důležitosti tématu. Zatímco Úsměv řešil vzhled, Ségry sourozenecké vztahy a Drama obecněji dospívání, Nervy se pustily do vyrovnávání se s psychickými obtížemi, které způsobuje jídlo. Věc, kterou zná z dětství a dospívání úplně každý. Ale málokdo se jí opravdu zabývá a snaží se ji nějak řešit.

Telgemeierová velice razantně, ale zároveň výsostně empaticky, vykopává žaludeční a střevní potíže středoškolačky spojené s jídlem. Nebojí se hraničních scén, o kterých ve slušné společnosti nemluvíme a ze kterých netěží laciné body, vše je účelné, včetně následného řešení. V druhém plánu autorka ukazuje, že každý má své vlastní problémy a není úplně nejlepším řešením někoho odsuzovat, aniž bychom jej znali podrobněji. To vše je servírováno s humorem, který je v komiksové zkratce krutě groteskní. Pomáhá tomu i kresba, která působí jednoduše, díky čemuž se pozornost upíná k podstatnému sdělení. Ostatně už z obálky, která navazuje na Úsměv a Sestry, je patrné, že autorka tíhne k výtvarnému minimalismu.

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou. Detabuizuje několik skutečně nepříjemných, avšak velice rozšířených potíží, čímž pomáhá ke snížení počtu traumat. A že jich člověk v pubertě nasbírá dost.

Info

Raina Telgemeierová – Nervy (Paseka, 2020)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Paseka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace