Články / Offtopic / / Komix

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 18.04.2021

Raina Telgemeierová patří už více než deset let k nejvýraznějším postavám komiksu, když cílí na citlivý věk dospívání. Její síla spočívá především v tom, že si nevybírá snadná témata, která chce popsat a vysvětlit, a současně vychází z vlastních prožitků. To vše pak balí do řádné vrstvy groteskního humoru a nadhledu.

Její grafické novely jsou vždy očekávány s napětím a následně si získávají přízeň čtenářů i jednu oborovou cenu za druhou. Začalo to Úsměvem z roku 2010, pokračovalo Dramatem (2012), který sice nebyl tak výrazně autobiografický, přesto v něm byla znát osobní zkušenost. Na Úsměv navázaly Ségry (2014) a nejnověji i Nervy (2019). Jediným vybočením z autobiografické linie tak zatím zůstávají Duchové z roku 2016. Ti také ukázali limity Telgemeierové, protože nedosahují kvalit předchozích komiksů, i následujících Nervů. Jakmile autorka opustí zažité zkušenosti, její příběhy nejsou autentické.

Po Duších naštěstí Telgemeierová znovu zalovila ve vlastních pubertálních traumatech a vytvořila skvostné Nervy. Ty jsou její dosud nejlepší grafickou novelou, a to především díky komplikovanosti a důležitosti tématu. Zatímco Úsměv řešil vzhled, Ségry sourozenecké vztahy a Drama obecněji dospívání, Nervy se pustily do vyrovnávání se s psychickými obtížemi, které způsobuje jídlo. Věc, kterou zná z dětství a dospívání úplně každý. Ale málokdo se jí opravdu zabývá a snaží se ji nějak řešit.

Telgemeierová velice razantně, ale zároveň výsostně empaticky, vykopává žaludeční a střevní potíže středoškolačky spojené s jídlem. Nebojí se hraničních scén, o kterých ve slušné společnosti nemluvíme a ze kterých netěží laciné body, vše je účelné, včetně následného řešení. V druhém plánu autorka ukazuje, že každý má své vlastní problémy a není úplně nejlepším řešením někoho odsuzovat, aniž bychom jej znali podrobněji. To vše je servírováno s humorem, který je v komiksové zkratce krutě groteskní. Pomáhá tomu i kresba, která působí jednoduše, díky čemuž se pozornost upíná k podstatnému sdělení. Ostatně už z obálky, která navazuje na Úsměv a Sestry, je patrné, že autorka tíhne k výtvarnému minimalismu.

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou. Detabuizuje několik skutečně nepříjemných, avšak velice rozšířených potíží, čímž pomáhá ke snížení počtu traumat. A že jich člověk v pubertě nasbírá dost.

Info

Raina Telgemeierová – Nervy (Paseka, 2020)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Paseka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace