Články / Offtopic / / Komix

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 18.04.2021

Raina Telgemeierová patří už více než deset let k nejvýraznějším postavám komiksu, když cílí na citlivý věk dospívání. Její síla spočívá především v tom, že si nevybírá snadná témata, která chce popsat a vysvětlit, a současně vychází z vlastních prožitků. To vše pak balí do řádné vrstvy groteskního humoru a nadhledu.

Její grafické novely jsou vždy očekávány s napětím a následně si získávají přízeň čtenářů i jednu oborovou cenu za druhou. Začalo to Úsměvem z roku 2010, pokračovalo Dramatem (2012), který sice nebyl tak výrazně autobiografický, přesto v něm byla znát osobní zkušenost. Na Úsměv navázaly Ségry (2014) a nejnověji i Nervy (2019). Jediným vybočením z autobiografické linie tak zatím zůstávají Duchové z roku 2016. Ti také ukázali limity Telgemeierové, protože nedosahují kvalit předchozích komiksů, i následujících Nervů. Jakmile autorka opustí zažité zkušenosti, její příběhy nejsou autentické.

Po Duších naštěstí Telgemeierová znovu zalovila ve vlastních pubertálních traumatech a vytvořila skvostné Nervy. Ty jsou její dosud nejlepší grafickou novelou, a to především díky komplikovanosti a důležitosti tématu. Zatímco Úsměv řešil vzhled, Ségry sourozenecké vztahy a Drama obecněji dospívání, Nervy se pustily do vyrovnávání se s psychickými obtížemi, které způsobuje jídlo. Věc, kterou zná z dětství a dospívání úplně každý. Ale málokdo se jí opravdu zabývá a snaží se ji nějak řešit.

Telgemeierová velice razantně, ale zároveň výsostně empaticky, vykopává žaludeční a střevní potíže středoškolačky spojené s jídlem. Nebojí se hraničních scén, o kterých ve slušné společnosti nemluvíme a ze kterých netěží laciné body, vše je účelné, včetně následného řešení. V druhém plánu autorka ukazuje, že každý má své vlastní problémy a není úplně nejlepším řešením někoho odsuzovat, aniž bychom jej znali podrobněji. To vše je servírováno s humorem, který je v komiksové zkratce krutě groteskní. Pomáhá tomu i kresba, která působí jednoduše, díky čemuž se pozornost upíná k podstatnému sdělení. Ostatně už z obálky, která navazuje na Úsměv a Sestry, je patrné, že autorka tíhne k výtvarnému minimalismu.

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou. Detabuizuje několik skutečně nepříjemných, avšak velice rozšířených potíží, čímž pomáhá ke snížení počtu traumat. A že jich člověk v pubertě nasbírá dost.

Info

Raina Telgemeierová – Nervy (Paseka, 2020)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Paseka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace