Akce

Mladí ladí jazz i na podzim

Mladí ladí jazz: Negro Impacto (ie)
25. 10. 2024 20:00
Jazz Dock, Praha

Festival Mladí ladí jazz zveřejnil svůj podzimní program. Největší hvězdou, jež do Česka zavítá, bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla, člen formace Bajofondo a autor filmové hudby, za niž byl už dvakrát dekorován prestižním Oscarem. Dvaasedmdesátiletý hudebník vystoupí v pražském Obecním domě 7. října a představí zde svou sólovou desku Ronroco, remasterovanou edici alba z roku 1998 obsahujícího originální melodie inspirované tradiční argentinskou hudbou.

Gustavo Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora, za kterou byl v roce 2006 oceněn nejen Oscarem, ale i Zlatým glóbem. O rok později si oscarový triumf zopakoval díky kompozicím k filmu Babel. Jako skladatel spolupracoval i na dalších slavných snímcích Amores perros, 21 gramů nebo Divoké historky, je rovněž autorem soundtracku ke kultovní videohře The Last of Us a podílel se i na hudbě k seriálu Narcos.


Festival Mladí ladí jazz přiveze na podzim i další skupiny a muzikanty, které stojí za pozornost. Americký saxofonista a bývalý wrestler Colin Stetson s hudbou začínal ve skupině Transmission Trio, s níž v roce 2003 vydal album Tiny Beast. Poté se vydal na sólovou dráhu a od té doby natáčí vlastní alba nezaměnitelného soundu, který charakterizují psychedelické saxofonové plochy a vesmírně znějící syntezátory. Často spolupracoval s kapelou Arcade Fire, hrál na albech Davida Gilmoura nebo Animal Collective, natáčel i s Lou Reedem, Chemical Brothers nebo Tomem Waitsem. Je rovněž autorem soundtracku ke hře Red Dead Redemption 2 nebo k americkému filmu Menu. Stetson vystoupí 22. října v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Cenou Grammy ověnčené londýnské duo Blue Lab Beats kombinující jazz, hip-hop, afrobeat, soul a elektroniku proslulo svými remixy, jež mají na YouTube miliony zhlédnutí. Představí se 13. října v pražském Rock Café. Irská dvojice Negro Impacto zase zaujala na velkých festivalech Forbidden Fruit a Electric Picnic. Jejich hudba mísící neo-soul, r’n’b rock a funk si již vysloužila přirovnání ke kapele The Internet nebo zpěvačce Erykah Badu. Negro Impacto budou hrát 25. října v pražském Jazz Docku. V Evropě stále oceňovanější belgičtí ECHT! loni uhranuli i publikum na Mladí ladí fest a letos zahrají už 3. října v prostorách Kasáren Karlín. Skupina má kořeny v jazzu, ale do své hudby míchá i elektroniku a hip-hop.

Info

Mladí ladí jazz
web festivalu

foto © Piper Ferguson

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace