Zprávy / Offtopic-Novinky

Mlčení jehňátek se vrací na velká plátna

Mlčení jehňátek se vrací na velká plátna

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 23.04.2016

Ve čtvrtek 21. dubna vstoupil do kin psychothriller ověnčený pěti Oscary, snímek Mlčení jehňátek. Film režiséra Jonathana Demmeho fascinuje přízračně zneklidňující atmosférou i skvělými hereckými výkony. Do kin jej v rámci Projektu 100 uvádí Asociace českých filmových klubů.

Nadějná studentka FBI Clarice Starlingová (Jodie Foster) je pověřena úkolem vytvořit profil zrůdného masového vraha Dr. Hannibala Lectera (Anthony Hopkins). Mimořádně inteligentní kanibal však velmi rychle vytuší, že Clarice za ním byla ve skutečnosti poslána proto, aby jí pomohl přivést FBI na stopu sériového vraha přezdívaného Buffalo Bill. Ten své ženské oběti posmrtně stahuje z kůže. Lecter si s mladou ženou pohrává jak kočka s myší, zdvořile, leč záludně. Díky jeho "nápovědám" se Starlingová dostává na správnou stopu. Téměř ve stejný čas, kdy Clarice stane tváří v tvář Buffalo Billovi, se i přes nejpřísnější bezpečnostní opatření podaří Lecterovi uniknout z Memphisu, kam byl kvůli případu přepraven.


Hlavní dramaturg AČFK Jan Jílek popisuje Mlčení jehňátek následovně: "Pět nejprestižnějších Oscarů pro jeden film. Caprovo Stalo se jedné noci. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. A potom pět cen pro film, ve kterém se jí lidské maso, ve kterém se stahuje z kůže, ve kterém je bezmocná hrdinka předhozena celé skupině deviantních, machistických, fyzicky i sexuálně útočících mužů. V tomto ohledu změnilo Mlčení jehňátek dějiny žánru i kinematografie a dokázalo, že i o těchto tématech se dá natočit film, který bude brutální i citlivý, děsivý i inteligentní, animální i rafinovaný."

Nejnapodobovanější psychothriller devadesátých let vznikl podle stejnojmenné knihy Thomase Harrise vydané v roce 1988. Podle ankety Amerického filmového institutu uvedl na plátno toho největšího zloducha v historii kinematografie – kanibalského psychiatra Hannibala Lectera. Snímek Mlčení jehňátek jako jeden ze tří titulů v hollywood¬ské historii získal Oscary ve všech pěti nejdůležitějších kategoriích (nejlepší film, režie, adaptovaný scénář a mužský i ženský herecký výkon v hlavních rolích).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace