Články / Recenze

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 10.05.2021

Arab Strap je dvoučlenná indierocková kapela pocházející ze skotského Falkirku. Založil ji frontman Aidan Moffat spolu s multiinstrumentalistou Malcolmem Middletonem v roce 1995. Nejznámější hit The First Big Weekend už neodmyslitelně patří mezi hudební klasiky. V roce 2005 vydali desku The Last Romace a spolu s ní oznámili konec skupiny. Přesto oba v hudbě pokračovali se sólovými projekty, a dokonce před pěti lety odehráli několik koncertů k výročí dvaceti let založení Arab Strap. A nyní, po šestnácti letech, vydávají desku As Days Get Dark.

Hudba Arab Strap se ani na tomto albu neodchyluje ze zajetých kolejí. Stále posloucháme melancholickou kytaru podkreslenou bicím automatem a mluvené slovo vyprávějící příběhy nejčastěji o alkoholu, zmařených životech, nešťastné lásce, drogách a pesimistickém pohledu na svět. Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Dokonalé uvedení do děje veršem „I don't give a fuck about the past Our glory days gone by“ představuje úvodní píseň The Turning of Our Bones. Přestože má pět minut a opakuje se v ní jeden riff přerušovaný zvukem bong, posluchač nemá šanci se nudit. Another Clock Work Day je zase melodická zasněná ukolébavka doplněná až jazzovými prvky žesťů o úniku z nereálného televizního života do skutečného světa. Následuje velmi otevřené realistické líčení špinavých ulic, kdy se v podnapilém stavu v brzkých ranních hodinách touláme probouzejícím se městem – Kebabylonem. „Sifting through the streets of Kebabylon, Chasing down the ghosts of indiscretion and lust, These empty filthy streets are where I belong, Down among the devilrey, turning to dust,“ zpívá se ve stejnojmenné skladbě. Téměř všechny písně popisují osobní tragédie, ale krásnou ukázkou toho, že Arab Strap dokáží věci zlehčit na hranici ironického humoru, je až chorálově znějící Tears on Tour, kdy jsou pocity provázející velmi smutné události srovnávány se sledováním Frozen či Muppet Movie.

Pokud máte zájem ponořit se do pochmurného světa, vytáhnout na světlo nejintimnější zážitky, na které by člověk nejraději zapomněl, je namístě pustit si Arab Strap. Ti se totiž nebojí tato témata zveršovat, rozpitvat a do nekonečna se v nich utápět.

Info

Arab Strap - As Days Get Dark (Rock Action/ Best & Fairest, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Kat Gollack

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace