Akce

Multikulti Boskovický festival pro židovskou čtvrť má program

Boskovice 2023
06. 07. 2023 13:00 - 09. 07.
, Boskovice

První červencový týden se ulice jihomoravských Boskovic zaplní hudbou, divadlem, filmem i výtvarným uměním. Postará se o to Boskovický festival pro židovskou čtvrť, který proběhne od 6. do 9. července, a vystoupí na něm umělci z Česka i zahraničí.

Festival tak letos přivítá celou řadu slovenských interpretů – kromě již dříve oznámeného rapera Fvck_Kvlt, vystoupí v Boskovicích například také stálice slovenské alternativy Longital. V synagoze pak vystoupí česko-slovenské hudební uskupení Hmlisto & Petr Linhart, jehož album Československá bylo nominováno na cenu Radio_Head Awards slovenského Rádia_FM. Téma Slovensko se ale objevuje napříč celou dramaturgií – připraveno je například Slovenské filmové odpoledne. K vidění bude v Boskovicích také instalace Daniely Krajčové, laureátky Ceny Oskára Čepana z roku 2020. Do Boskovic však zavítají i další zahraniční jména. Z Ameriky dorazí například kapela Slim Cessna’s Auto Club, v jejichž hudbě se objevují prvky country, gospelu, punku i gothic rocku. Zahrají v pátek večer v letním kině, stejně jako legendární brněnská kapela Dunaj. Ta do Boskovic přiveze jak písně z loňské desky Za vodou, tak i osvědčené „dunajovky“.


Zámecký skleník rozezní housle Jitky Malczyk a harfa Célestine Doedens. Hudba tohoto česko-francouzského dua vystupujícího pod názvem Deliou je typická svými nepravidelnými vnitřními rytmy, hrou s tichem a dynamickými kontrasty. Chybět zde nebude ani jazz a blues. Česko-německý projekt Culture Clash – Folklore Jazz, který vznikl speciálně pro letošní ročník festivalu, představí návštěvníkům netradiční spojení dvou různých hudebních světů – jazzu a moravské cimbálové muziky. Dalšími zástupci jazzového žánru budou letos v Boskovicích například HLAS kontrabas oktet a Tomáš Sýkora trio & Aid Kid. Na festivalu zahraje také bluesová legenda Jan Spálený.

Fanoušci tvrdší hudby naopak ocení sobotní line-up na UNIscéně v Panském dvoře. Vystoupí například maďarští Usurper Slug nebo brněnská skupina Kal, která svými temnými riffy a hlubokými vokály vytváří metalový močál, v němž se mísí prvky blacku, thrashe a sludge. Páteční UNIscéna bude patřit alternativním popovým kapelám (např. Sleep Twitch, Cermaque-Lament), neděle zase písním v jejich všech myslitelných podobách písničkářské všehochuti (např. slovenští Terrible 2s, poetické trio Ruce naší Dory nebo „country-punkoví kovbojové“ Frankie & The Deadbeats).

Na své si v Boskovicích přijdou i příznivci divadla. Svou autorskou inscenací založenou na nadsázce a improvizaci zajisté pobaví nejednoho návštěvníka festivalu divadelní soubor VOSTO5. V Boskovicích vystoupí s představením Standardní kabaret. Netradičním zážitkem bude rozhodně také Dinopera souboru KHWOSHCH. V rolích zpěváků vystupují pravěké organismy a tvorové, včetně dinosaurů, kteří mají mnohem bohatší spektrum vokálních rozsahů a znění než lidé. Filmový profil bude letos patřit Jaromilu Jirešovi, lektorských úvodů k filmům se opět ujme filmový historik Pavel Taussig. V rámci festivalu se bude promítat například severský film Krásné bytosti (Gudmundur Arnar Gudmundsson) nebo snímek Prolomit vlny (Lars von Trier).

Zpoza oceánu dorazí do Boskovic se svou přednáškou profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš, historik Petr Blažek se bude věnovat tématu Ďáblického hřbitova v Praze. Historii Unijazzu i boskovického festivalu připomene Čestmír Huňát. Součástí festivalu bude tradičně i výtvarná scéna. Letos organizátoři festivalu v Boskovicích představí aktuální tvorbu Kevina V. Tona. Dalším z výtvarníků, kteří letos přijali pozvání do Boskovic, je sochař Dominik Lang.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Info

Festival Boskovice
6.–9. 7. 2023
Boskovice
Fb událost

foto © Václav Jirásek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Vrací se Prague Death Mass

redakce 24.05.2023

Festival nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace