Články / Offtopic / / Komix

Mystický příběh o Stvořiteli rozkročený přes tři dekády

Mystický příběh o Stvořiteli rozkročený přes tři dekády

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 15.07.2018

80. léta minulého století byla pro komiks revolucí, která následujícím generacím zanechala díla patřící k tomu vůbec nejlepšímu, co si lze přečíst. V této dekádě komiks přestal být šestákovou kratochvílí pro děti a pubescenty, ale dospěl. Levná a křiklavě barevná zábava samozřejmě zůstala (a sílila), ale začaly se objevovat komiksy, které nutily přemýšlet, nabízely přesah a vnášely čistě vážná témata. Ze světa undergroundu přinesli do popkulturního světa panelů a bublin pořádnou vichřici Britové Bryan Talbot, Alan Moore a Neil Gaiman, Američan Frank Miller zbořil mýtus o věčně mladém a nedotknutelném Batmanovi, tandem Jodorowsky - Moebius se ponořil do metafyzických hlubin ve světě Incalu a celé to završila první Pulitzerova cena pro komiks (grafickou novelu), kterou získal Maus, v němž Art Spiegelman reflektoval holocaust. Zkrátka bylo jasné, že právo na své komiksy mají i dospělí.

Společně s uvedenými hvězdami dělali komiksovou revoluci i tvůrci, které dosud tuzemští vydavatelé opomíjeli. Jedním z nich je i scenárista a výtvarník Andreas, Němec vydávající svá díla francouzsky. Tento rest nyní napravuje Argo, které souborně vydává jeho ságu Cromwell Stone. Třídílný černobílý komiks vycházel v letech 1986 (Cromwell Stone), 1994 (Návrat Cromwella Stona) a 2004 (Závěť Cromwella Stona).

První část se z počátku jeví jako obyčejná historka, kterou vymyslel milovník gotického hororu. Ovšem jak stránky ubíhají, začíná se do toho mísit stále silnější aspekt nadpřirozena a lovecraftovské fantazie. Druhá část, která vyšla po osmi letech, rozvíjí mystickou rovinu a přenáší děj do filosofických úvah o vzniku světa, existenci a záměrech samotného Stvořitele. Třetí část (tentokrát si čtenáři museli počkat deset let) nabízí celkové rozřešení, velkolepé setkání i šťastné vyústění jedné rodinné tragédie.

Andreas nabízí velmi zručně vystavěný komplikovaný příběh, ještě víc ale uchvátí jeho kresba, připomínající staré rytiny z předminulého století. Černobílé šrafování, neuvěřitelné detaily a ohromující celky na jedné straně, nečekané úhly pohledu, přísně geometrické (vertikální i horizontální) členění jednotlivých panelů na té druhé. Jedinečné jsou jeho celostránkové nebo dvojstránkové panely, které vás mohou donutit (podobně jako mě) k nadšenému výkřiku.

Jednu výtku si přeci jen dovolím. Ta však nesměřuje k autorovi, ale k českému nakladateli - všechny svazky velké řady Argomiks mají obálku, kterou si tato díla nezaslouží. Nejinak je tomu i u Cromwella Stona. Argo sice u této série někdy nabízí limitované obálky, to však neznamená, že by mělo odbýt ty normální.

Na komiksu je mimo jiné úžasné, jak nestárne. Zatímco u klasické beletrie se tlačí na rychlost, aby světové novinky byly už už v českém překladu k dispozici tuzemským čtenářům, komiks nespěchá. Pak se snadno stane, že z čistého nebe udeří třicet let starý blesk, a vy musíte překopávat žebříček nejlepších komiksů historie.

Info

Andreas - Cromwell Stone (Argo, 2017)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dobro i zlo, Ocelový alchymista

redakce 14.07.2019

Vážný popis postapokalyptického světa a snah hlavních postav o nápravu vlastních omylů z minulosti se ostře střetává s groteskními prvky, kterými je zhusta prokládaný a vyprávěný.

Správňák (Deadpool: Osa)

redakce 30.06.2019

Deadpool, nesmrtelný žoldák s mutací, která mu sice dala život věčný, ale taky ho učinila neobyčejně ohyzdným, zjistil, že je otec.

Barokní nabubřelost říznutá wagnerovskou velkolepostí (Requiem: Upíří rytíř)

redakce 16.06.2019

Specialitou Pata Millse je vytváření propracovaných a komplexních fikčních světů a tento modus operandi uplatnil i ve chvíli, kdy obrátil svou pozornost k upírským legendám.

Zázrak zrození (Ocelový alchymista 5)

redakce 14.06.2019

Arakawa úvod následujícího dílu pojala tak, že když něco umře, musí se něco nového zrodit. Domácí porod, groteskní situace, tragické situace. Ocelový alchymista, manga pokračuje.

Dobytí Salemu (Alita 4)

redakce 30.05.2019

Jukito Kiširo dál tká příběh okatého zabijáka, který hledá svého „otce“, a jednolitost příběhu rozbíjí nečekanými pointami.

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...

Čarodějova nevěsta se pouští do díla

redakce 27.04.2019

Čarodějova nevěsta se čtvrtým i pátým svazkem dostává do dějových obrátek, z nichž ve třetím svazku poněkud vypadla.

Život nenarozeného (Sága 8)

redakce 18.04.2019

Když se dva vojáci znepřátelených ras Alana a Marco do sebe zamilovali, bylo to špatné. Když si udělali malou Hazel, bylo to ještě horší.

Ježíš v zemi Mad Maxe (Alita)

redakce 13.04.2019

Alita je kyborgem, jehož křehký vzhled ukrývá zuřivou sílu a bojové schopnosti, které jsou pro samotnou titulní postavou záhadou. Stejně jako celá její minulost.

Viselec (Temná věž: Pistolník 1: Cesta začíná)

redakce 06.04.2019

Příběh působí roztříštěně a hlavní hrdina se nevyvíjí, jeho pojetí se navíc začíná lišit od předlohy. Chybí charakterová strohost a fanatismus.