Články / Offtopic / / Komix

Mystický příběh o Stvořiteli rozkročený přes tři dekády

Mystický příběh o Stvořiteli rozkročený přes tři dekády

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 15.07.2018

80. léta minulého století byla pro komiks revolucí, která následujícím generacím zanechala díla patřící k tomu vůbec nejlepšímu, co si lze přečíst. V této dekádě komiks přestal být šestákovou kratochvílí pro děti a pubescenty, ale dospěl. Levná a křiklavě barevná zábava samozřejmě zůstala (a sílila), ale začaly se objevovat komiksy, které nutily přemýšlet, nabízely přesah a vnášely čistě vážná témata. Ze světa undergroundu přinesli do popkulturního světa panelů a bublin pořádnou vichřici Britové Bryan Talbot, Alan Moore a Neil Gaiman, Američan Frank Miller zbořil mýtus o věčně mladém a nedotknutelném Batmanovi, tandem Jodorowsky - Moebius se ponořil do metafyzických hlubin ve světě Incalu a celé to završila první Pulitzerova cena pro komiks (grafickou novelu), kterou získal Maus, v němž Art Spiegelman reflektoval holocaust. Zkrátka bylo jasné, že právo na své komiksy mají i dospělí.

Společně s uvedenými hvězdami dělali komiksovou revoluci i tvůrci, které dosud tuzemští vydavatelé opomíjeli. Jedním z nich je i scenárista a výtvarník Andreas, Němec vydávající svá díla francouzsky. Tento rest nyní napravuje Argo, které souborně vydává jeho ságu Cromwell Stone. Třídílný černobílý komiks vycházel v letech 1986 (Cromwell Stone), 1994 (Návrat Cromwella Stona) a 2004 (Závěť Cromwella Stona).

První část se z počátku jeví jako obyčejná historka, kterou vymyslel milovník gotického hororu. Ovšem jak stránky ubíhají, začíná se do toho mísit stále silnější aspekt nadpřirozena a lovecraftovské fantazie. Druhá část, která vyšla po osmi letech, rozvíjí mystickou rovinu a přenáší děj do filosofických úvah o vzniku světa, existenci a záměrech samotného Stvořitele. Třetí část (tentokrát si čtenáři museli počkat deset let) nabízí celkové rozřešení, velkolepé setkání i šťastné vyústění jedné rodinné tragédie.

Andreas nabízí velmi zručně vystavěný komplikovaný příběh, ještě víc ale uchvátí jeho kresba, připomínající staré rytiny z předminulého století. Černobílé šrafování, neuvěřitelné detaily a ohromující celky na jedné straně, nečekané úhly pohledu, přísně geometrické (vertikální i horizontální) členění jednotlivých panelů na té druhé. Jedinečné jsou jeho celostránkové nebo dvojstránkové panely, které vás mohou donutit (podobně jako mě) k nadšenému výkřiku.

Jednu výtku si přeci jen dovolím. Ta však nesměřuje k autorovi, ale k českému nakladateli - všechny svazky velké řady Argomiks mají obálku, kterou si tato díla nezaslouží. Nejinak je tomu i u Cromwella Stona. Argo sice u této série někdy nabízí limitované obálky, to však neznamená, že by mělo odbýt ty normální.

Na komiksu je mimo jiné úžasné, jak nestárne. Zatímco u klasické beletrie se tlačí na rychlost, aby světové novinky byly už už v českém překladu k dispozici tuzemským čtenářům, komiks nespěchá. Pak se snadno stane, že z čistého nebe udeří třicet let starý blesk, a vy musíte překopávat žebříček nejlepších komiksů historie.

Info

Andreas - Cromwell Stone (Argo, 2017)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.