Články / Offtopic / / Komix

Mystický příběh o Stvořiteli rozkročený přes tři dekády

Mystický příběh o Stvořiteli rozkročený přes tři dekády

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 15.07.2018

80. léta minulého století byla pro komiks revolucí, která následujícím generacím zanechala díla patřící k tomu vůbec nejlepšímu, co si lze přečíst. V této dekádě komiks přestal být šestákovou kratochvílí pro děti a pubescenty, ale dospěl. Levná a křiklavě barevná zábava samozřejmě zůstala (a sílila), ale začaly se objevovat komiksy, které nutily přemýšlet, nabízely přesah a vnášely čistě vážná témata. Ze světa undergroundu přinesli do popkulturního světa panelů a bublin pořádnou vichřici Britové Bryan Talbot, Alan Moore a Neil Gaiman, Američan Frank Miller zbořil mýtus o věčně mladém a nedotknutelném Batmanovi, tandem Jodorowsky - Moebius se ponořil do metafyzických hlubin ve světě Incalu a celé to završila první Pulitzerova cena pro komiks (grafickou novelu), kterou získal Maus, v němž Art Spiegelman reflektoval holocaust. Zkrátka bylo jasné, že právo na své komiksy mají i dospělí.

Společně s uvedenými hvězdami dělali komiksovou revoluci i tvůrci, které dosud tuzemští vydavatelé opomíjeli. Jedním z nich je i scenárista a výtvarník Andreas, Němec vydávající svá díla francouzsky. Tento rest nyní napravuje Argo, které souborně vydává jeho ságu Cromwell Stone. Třídílný černobílý komiks vycházel v letech 1986 (Cromwell Stone), 1994 (Návrat Cromwella Stona) a 2004 (Závěť Cromwella Stona).

První část se z počátku jeví jako obyčejná historka, kterou vymyslel milovník gotického hororu. Ovšem jak stránky ubíhají, začíná se do toho mísit stále silnější aspekt nadpřirozena a lovecraftovské fantazie. Druhá část, která vyšla po osmi letech, rozvíjí mystickou rovinu a přenáší děj do filosofických úvah o vzniku světa, existenci a záměrech samotného Stvořitele. Třetí část (tentokrát si čtenáři museli počkat deset let) nabízí celkové rozřešení, velkolepé setkání i šťastné vyústění jedné rodinné tragédie.

Andreas nabízí velmi zručně vystavěný komplikovaný příběh, ještě víc ale uchvátí jeho kresba, připomínající staré rytiny z předminulého století. Černobílé šrafování, neuvěřitelné detaily a ohromující celky na jedné straně, nečekané úhly pohledu, přísně geometrické (vertikální i horizontální) členění jednotlivých panelů na té druhé. Jedinečné jsou jeho celostránkové nebo dvojstránkové panely, které vás mohou donutit (podobně jako mě) k nadšenému výkřiku.

Jednu výtku si přeci jen dovolím. Ta však nesměřuje k autorovi, ale k českému nakladateli - všechny svazky velké řady Argomiks mají obálku, kterou si tato díla nezaslouží. Nejinak je tomu i u Cromwella Stona. Argo sice u této série někdy nabízí limitované obálky, to však neznamená, že by mělo odbýt ty normální.

Na komiksu je mimo jiné úžasné, jak nestárne. Zatímco u klasické beletrie se tlačí na rychlost, aby světové novinky byly už už v českém překladu k dispozici tuzemským čtenářům, komiks nespěchá. Pak se snadno stane, že z čistého nebe udeří třicet let starý blesk, a vy musíte překopávat žebříček nejlepších komiksů historie.

Info

Andreas - Cromwell Stone (Argo, 2017)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.