Články / Offtopic / / Movie/dox

Návrat do minulosti (X-Men: Days of Future Past)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 28.06.2014

X-Men: Budoucí minulost se odehrává ve dvou časových rovinách. V blízké budoucnosti, kde je lidstvo zase jednou téměř vyhlazeno a mutanti stěží unikají strojům vytvořeným pro ochranu homo sapiens sapiens před homo sapiens superior, a v sedmdesátých letech minulého století, kdy Vietnam smrděl napalmem a mutanti byli relativně novou hrozbou. V klíčovém okamžiku fanoušky zbožňovaná Mystique (Jennifer Lawrence) odpravila vizionářského vynálezce Bolivara Traska (Peter Dinklage), nakopla vědce k sestrojení Sentinelů (metly proti mutantům) a poslala tím do kytek celou planetu. Wolverine (Hugh Jackman) je poslán zpět časem, aby incidentu zabránil.

Zápletka vychází ze slavného stejnojmenného komiksu a i když využívá obou časových rovin mutantního vesmíru, přece jen navazuje spíše na Vaughnovu První třídu. Vrací se spousta starých známých, někteří dokonce ve dvojím vydání. Nutno poznamenat, že neúčast některých mutantů je vysvětlena stroze a na komiksový film až nečekaně drasticky. Celé herecké obsazení ze sebe mačká maximum, přesto si snímek znovu pro sebe kradou Fassbender s McAvoyem jako Magneto a Profesor X. Režisér Brian Singer přihazuje pár po čertech zábavných nebo zajímavých nápadů, které bez debat čarují největší popkornové drámo letošního roku. Trochu opožděně se završuje Singerova trilogie a Ratnerův Poslední vzdor je bez ostychu smazán.

První X-Meni měli premiéru před čtrnácti lety a byli velebeni pro svoji realističnost. Dokázali se prodat skrze postavy, které jako by měly spíše různé druhy nemocí, ne schopnosti, kterými mohou měnit svět. Budoucí minulost je tu o nějakých šest filmů později a bourá se v ní samotné časoprostorové kontinuum. V paralele těchto dvou snímků můžeme vidět, jak moc se kinematografie, zábavná kinematografie, změnila. Nebo spíše jak se změnila poptávka. Triky jsou mnohem dostupnější a hlavně levnější, je snazší realizovat opulentní záběry, které berou dech, a přivádět nepřátele tak mocné, že jejich porážka bude téměř nemyslitelná. Například Sentinely si fanoušci doslova vydupali a jejich budoucí verze budí respekt. Ale jakmile do filmu přitáhnete obří roboty, realističnost je v tahu. Zemité snímky už do kin netáhnou a paradoxně se to, co vidíme na plátnech, blíží komiksovým rámečkům víc než kdy předtím. Singer v roce 2000 podstrčil všedním divákům vějičku. Ať nezatracují komiks, že prý umí být dospělý, umí řešit seriózní otázky a nabízet podívanou, která je intelektuálně neurazí, ani když bude vycházet z obrázkových příběhů pro děti. Teď už se jen veze na vlně, kterou v začátcích pomáhal utvořit.

Budoucí minulost je určitě jeden z nejzásadnějších filmů podle mainstreamového komiksu, už jen proto, že si jako první dovolil přepisovat vlastní, sebou ustavené hranice. Bohužel se k tomu váže asi nejvážnější výtka celému filmu. Může vzejít nebezpečný precedens, kdy se nereálná filmová realita ukáže být ještě nereálnější tím, že popře sama sebe. Budou si tvůrci moct dělat, co se jim zlíbí, a divák už se o hrdiny nebude muset bát? Nikdo nikoho nezabije, nikdo nezemře, nikdo se o to nebude zajímat. A kinosály vyschnou jako studny v Africe.

P. S.: Novou úroveň zábavnosti dodaly propagační rozhovory k filmu, kdy trio Fassbender, Jackman a McAvoy sázelo místo nudných keců samé bránicové dloubáky. Došlo i na zraňování nevinných diváků a spoustu vykutálených zákulisních historek.

Info

X-Men: Budoucí minulost
Režie: Bryan Singer, 2014
www.x-menmovies.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace