Zprávy / Festivalové

Na Blues Alive G. Love & Special Sauce nebo Robert Finley

Na Blues Alive G. Love & Special Sauce nebo Robert Finley

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.06.2023

Festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu v Šumperku již po sedmadvacáté, přidává k dosud oznámeným účinkujícím jako Tommy Castro, Alvin Youngblood Hart nebo Bernard Allison další velká světová nejen bluesová jména i doprovodné programy.

Do Šumperka přijede po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce. „Na jejich první vystoupení v Praze mnozí z nás vzpomínají bezmála se slzou v oku. Šlo o doposud jedinou příležitost se naživo s celým dokonale šlapajícím trojčlenným strojem setkat. V průběhu času formace přidávala do svého stylu další příměsi - rockovou, psychedelickou, folkovější či naopak funkovější, jazzovou i soulovou. Základ, se kterým před skoro třemi dekádami ukázali, že se blues dá dělat jinak, je ale v jejich hudbě pořád,” vysvětluje dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr.


V Šumperku vystoupí také americký bluesový zpěvák Robert Finley, kterého objevil frontman The Black Keys Dan Auerbach. V jeho produkci vznikla dvě alba, která Finleyho v jeho šedesáti letech okamžitě zařadila do první ligy současné bluesové scény. Stylově je díky nevšednímu Auerbachovu citu propojila s Finleyho venkovskými kořeny a desky nesou výrazné autobiografické prvky.

Vůbec poprvé do Evropy a tedy i do Šumperka zavítá originální projekt Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha (vnuka Juniora Kimbrougha) a harmonikáře Damionan “Yella P” Pearsona. „Půjde o naprosto unikátní možnost setkat se s něčím zcela novým a přitom hluboko zapuštěným do těch nejdřevnějších mississipských kořenů. Memphissippi Sounds přijedou se svou originální muzikou vůbec poprvé do Evropy - a my budeme u toho,” láká Ondřej Bezr.

K dalším nově potvrzeným jménům patří baskytaristka Danielle Nicole, aktuální držitelka Blues Music Award v kategorii Instrumentalista roku, nebo první belgická kapela v historii Blues Alive Boogie Beasts. „Ta přiveze něco, na co budeme patrně dlouho vzpomínat. Špinavé rytmy, hypnotizující slide kytara, ječící foukací harmonika, hrubozrnně zkreslené zvuky,” dodává Ondřej Bezr. Zahraje také sedmičlenná polská formace Dark Leaves, dále britský písničkář James Harries, pražské power trio Cold Licks, kytarista Honza Ponocný s „one man band” projektem Cirkus Ponorka, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, jedna z nejvýraznějších a také nejenergičtějších současných písničkářek Jana Štromská, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, který letos slaví sedmdesáté narozeniny, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones, kteří na letošním Blues Alive oslaví deset let své existence.

Návštěvníci letošního Blues Alive se mohou také těšit na organizační novinky: „Rozvineme loni zavedený model dvou střídajících se pódií. Povýšíme Jam Stage na plnohodnotnou festivalovou scénu, na které budou vystupovat i výrazní zahraniční interpreti,” přibližuje další z organizátorů Štěpán Suchochleb.

Info

Blues Alive
16.–18. 11. 2023
Dům kultury, Šumperk
web festivalu

foto © se svolením festivalu Blues Alive

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Festival Fraj pozýva

redakce 01.07.2024

Na festivalových pódiách sa predstavia umelci ako Vojtik a Berlin Manson zo Slovenska, Bert & Friends a Parta vynikajících lidí z Českej republiky.

Exit Festival nabízí v Česku neokoukané hvězdy

redakce 30.06.2024

Taneční aréna je vizuálně propracovaná scéna známá svými kultovními večírky až do východu slunce nad Petrovaradínskou pevností.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace