Články / Sloupky/Blogy

Na doma: Fest zelený léto

Na doma: Fest zelený léto

Aneta Kohoutová | Články / Sloupky/Blogy | 21.03.2020

Slunce za oknem, ale ve vzduchu pořád visí nádech zimy. Frišno, nejhezčí počasí se dá dneska a asi i v nejbližším budoucnu pozorovat jen skrze orosená okna nebo ho nasávat přes roušku cestou na nákup. Občas mě sevře prapodivná melancholie a pocit toho, že už nic nebude jako dřív. Výsledkem je, že se do nekonečna prohrabávám starými vzpomínkami a třídím si paměť. Nejmilejší zastávkou jsou zážitky z Finska. Jsou v ní sobi, pláně, nekonečná jezera i jeden pojem, který jsem si ze studií odvezla - sustainable event management.

V roce 2012 se udržitelnost ještě neskloňovala horem dolem a my jsme první měsíce jen koukali, co náš učitel zamýšlí názornou ukázkou, jak si postavit filtrovací kanál z rákosí na hudebním festivalu v Norsku. Tehdy se u nás za pionýrské pokusy udržitelnosti považovaly cedule „za 100 sesbíraných kelímků pivo zdarma“. Čističi areálů se to poslední den jenom hemžilo, poznávací znamení šikmá věž z kelímků tyčící se do výše odhodlanosti sběrače, skotská kostka a třídenní spánkový deficit. Revoluce přišla s vratnými plastovými kelímky. Půllitr za opasek a mínus padesát korun byl pro většinu přijatelný obchod. Úplně si pamatuju osvobozující pocit, když stojíte pod podiem a nikdo vám na hlavu nehází poloplný plasťáky piva. Teď se všechny festivaly trumfují v zelenosti. S první rozkvetlou sazenicí v balkonovém truhlíku je tak třeba vdechnout trochu naděje a začít plánovat prázdninové dny. Kam se vydat a mít čisté svědomí i svět kolem?

Zelenou má rozhodně norský Øya Festival, který se na svých stránkách pyšní tím, že 98 % návštěvníků přijde buď pěšky nebo použije veřejnou dopravu, všechny stage jsou poháněné udržitelnou energií a samozřejmostí je nádobí z kompostovatelných materiálů. Mezi letošní headlinery navíc patří i tváře, které znáte z obálek posledních čísel Full Moonu jako Stormzy, Solange nebo FKA Twigs. Osobním tipem jsou průvodkyně mojí riot grrrls pubertou protkanou snahou založit holčičí kapelu, ale pak se spokojit s klukem, co rád nosí šaty a paruku, Bikini Kill.

Další stálicí v žebříčcích neziskovky A greener festival je portugalský BOOM. Na jeho webu najdete záložku Environment, která je průvodcem po všech zelených aktivitách. Suché záchody, komposty v areálu, zahrady nebo architektura z přírodních materiálů, která je volně k přístupu i k užití všem návštěvníkům. Z festivalů se tak stávají svébytná města, která predikují budoucí vizi udržitelnosti na bázi komunitního sdílení. Kdo by si večer nechtěl zakompostovat při psytrance?

Poslední tip zůstává rovněž na starém kontinentě a jeho název je víc než výmluvný. Francouzský We Love Green ukazuje, kam se dá v zelenosti zajít ještě dál. Kromě zmíněných aktivit se tady po festivalu totiž pouští do sázení stromů. Loni jich bylo 80 000, za každého návštěvníka jeden. Třeba letos hlavní leadeři programu Lana Del Rey, Caribou nebo King Gizzard & Lizard the Wizard pomůžou zalesnit planetu ještě víc.

S nárůstem festivalů, které se připojují k téhle vlně, se dá udržitelnost považovat skoro za samozřejmost. Zároveň se festivaly stávají takovou multižánrovou dovolenou se společenským přesahem, kterou by bylo možno koupit na slevomatu pod názvem: Idylická dovolená v utopické simulaci budoucího světa. Cena obsahuje i balení semínek dýně a kompostovatelný toaletní papír.

Info

foto © Pink Plankton

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Anime na doma: Čarodějka Kiki, sousedé Jamadovi i tanuki

Karel Veselý 01.04.2020

Nejvyšší level zasvěcení je zhlédnutí všech krátkometrážních filmů promítaných exkluzivně v Muzeu Ghibli v tokijské čtvrti Mitaka.

Šejkr na doma: Nepříjemný doušek?

Michal Pařízek 31.03.2020

Dubnové číslo v tiskárně, co dále? Teaser na květnové číslo, pan Metnar i Bitches Brew.

Na doma: Krása v opakování

Aneta Kohoutová 31.03.2020

Na internetu probíhá hluboká těžba lidského potenciálu, ale mně se zrovna chce prostě jenom být.

Šejk #60: "My long view’s blurry by snow, streaming cast and tones..."

Michal Pařízek 30.03.2020

Dneska jen pár slov, o to více písniček. Taky jste si všimli, že hudbu posloucháme jinak, když je člověk o samotě?

Videohry na doma: Opakovaním k dokonalosti

Jonáš Sudakov 30.03.2020

Keď počúvam ľudí po tridsiatke s leskom v očiach opisovať, ako sa im pohyb pretáčania kaziet ceruzkou vryl do svalovej pamäte, môžem iba zaplakať.

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Michal Pařízek 29.03.2020

Víkendový volnější režim neznamená, že si ničeho nevšímáme. Zvlášť příkladů od těch, které bychom měli následovat.

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí

Petra Juráčková 29.03.2020

Řada hudebníků, herců a dalších umělců všeho druhu zásobuje internet neustálým přísunem svého karanténního umění. Ani instituce jako galerie nezůstávají pozadu.

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.