Články / Sloupky/Blogy

Na doma: Fest zelený léto

Na doma: Fest zelený léto

Aneta Kohoutová | Články / Sloupky/Blogy | 21.03.2020

Slunce za oknem, ale ve vzduchu pořád visí nádech zimy. Frišno, nejhezčí počasí se dá dneska a asi i v nejbližším budoucnu pozorovat jen skrze orosená okna nebo ho nasávat přes roušku cestou na nákup. Občas mě sevře prapodivná melancholie a pocit toho, že už nic nebude jako dřív. Výsledkem je, že se do nekonečna prohrabávám starými vzpomínkami a třídím si paměť. Nejmilejší zastávkou jsou zážitky z Finska. Jsou v ní sobi, pláně, nekonečná jezera i jeden pojem, který jsem si ze studií odvezla - sustainable event management.

V roce 2012 se udržitelnost ještě neskloňovala horem dolem a my jsme první měsíce jen koukali, co náš učitel zamýšlí názornou ukázkou, jak si postavit filtrovací kanál z rákosí na hudebním festivalu v Norsku. Tehdy se u nás za pionýrské pokusy udržitelnosti považovaly cedule „za 100 sesbíraných kelímků pivo zdarma“. Čističi areálů se to poslední den jenom hemžilo, poznávací znamení šikmá věž z kelímků tyčící se do výše odhodlanosti sběrače, skotská kostka a třídenní spánkový deficit. Revoluce přišla s vratnými plastovými kelímky. Půllitr za opasek a mínus padesát korun byl pro většinu přijatelný obchod. Úplně si pamatuju osvobozující pocit, když stojíte pod podiem a nikdo vám na hlavu nehází poloplný plasťáky piva. Teď se všechny festivaly trumfují v zelenosti. S první rozkvetlou sazenicí v balkonovém truhlíku je tak třeba vdechnout trochu naděje a začít plánovat prázdninové dny. Kam se vydat a mít čisté svědomí i svět kolem?

Zelenou má rozhodně norský Øya Festival, který se na svých stránkách pyšní tím, že 98 % návštěvníků přijde buď pěšky nebo použije veřejnou dopravu, všechny stage jsou poháněné udržitelnou energií a samozřejmostí je nádobí z kompostovatelných materiálů. Mezi letošní headlinery navíc patří i tváře, které znáte z obálek posledních čísel Full Moonu jako Stormzy, Solange nebo FKA Twigs. Osobním tipem jsou průvodkyně mojí riot grrrls pubertou protkanou snahou založit holčičí kapelu, ale pak se spokojit s klukem, co rád nosí šaty a paruku, Bikini Kill.

Další stálicí v žebříčcích neziskovky A greener festival je portugalský BOOM. Na jeho webu najdete záložku Environment, která je průvodcem po všech zelených aktivitách. Suché záchody, komposty v areálu, zahrady nebo architektura z přírodních materiálů, která je volně k přístupu i k užití všem návštěvníkům. Z festivalů se tak stávají svébytná města, která predikují budoucí vizi udržitelnosti na bázi komunitního sdílení. Kdo by si večer nechtěl zakompostovat při psytrance?

Poslední tip zůstává rovněž na starém kontinentě a jeho název je víc než výmluvný. Francouzský We Love Green ukazuje, kam se dá v zelenosti zajít ještě dál. Kromě zmíněných aktivit se tady po festivalu totiž pouští do sázení stromů. Loni jich bylo 80 000, za každého návštěvníka jeden. Třeba letos hlavní leadeři programu Lana Del Rey, Caribou nebo King Gizzard & Lizard the Wizard pomůžou zalesnit planetu ještě víc.

S nárůstem festivalů, které se připojují k téhle vlně, se dá udržitelnost považovat skoro za samozřejmost. Zároveň se festivaly stávají takovou multižánrovou dovolenou se společenským přesahem, kterou by bylo možno koupit na slevomatu pod názvem: Idylická dovolená v utopické simulaci budoucího světa. Cena obsahuje i balení semínek dýně a kompostovatelný toaletní papír.

Info

foto © Pink Plankton

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.