Články / Sloupky/Blogy

Na fesťák s rouškou?

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka | Články / Sloupky/Blogy | 27.03.2020

Uvědomila jsem si včera, že bych potřebovala navíc pár roušek, a tak jsem se vydala do dílny Brno Šije, kde jsem před dvěma lety absolvovala kurz pro začátečníky. Šla jsem na jistotu, tady mi poradí jak střih, tak mi půjčí stroj, navíc všechny začátečnické chyby se promíjí.

Když jsem vešla do bytu-dílny, dýchla na mě zvláštní atmosféra lidí s rouškama u šicích strojů, kteří vypadali, jako by si tu odpykávali nějaký trest. Vzápětí mi ale došlo, že to bude skvělá sociální terapie. Tady si mezi nitkama a kusy látky, které sem lidi přináší a posílají, náramně vyvětrám hlavu. A co víc: tepe to tu nějakým cool rapem!

Pustila jsem se do šití. Vzápětí se rozjela debata o dalším playlistu. Dáma s pruhovanou rouškou si vyžádala soundtrack Boogie Night. Tahle dost divná hudba se skvěle hodila, vytrhávala člověka z monotónního, ale nijak nepříjemného cvakání strojů. Co tam dáme dál? The Kills? Né, Fever Ray!

Obojí podle mého gusta, rochním si u obšívání čtverců na overlocku. Lidi si tu říkají malá Bangladéš, protože výroba funguje jako manufaktura. Každý dělá nějakou část, jeden stříhá čtverce, další je obšívá, třetí je žehlí do harmoniky, další dva dělají pásky a finále, tedy sešití kusů dohromady obstarává u nejvytuněnějšího továrního stroje místní šicí mástr Šárka. Takže pouštím do uší dobrovolníků starší pecku od Joan Baezové.

„Hele, já jsem ochotná jít na festival už asi i s rouškou, jen aby to prostě bylo!“ říká Eliška při opravování zaseklé niti v overlocku.

„Když se můžou na fesťácích nabíjet mobily, mohly by se tam i vyvařovat roušky!“ přidává se holka u žehličky.


„Jako já chci jen na Brutal letos!“ řekne přesvědčeně Eliška a já si představuju, jak šijeme černé roušky metalistům.

„Jen ty líbačky nebudou, co bývaly…,“ ozve se borec v rohu, co bez jakékoliv pauzy jede pásky hlava nehlava.

„A k tomu tam uděláme workshop: Vyrob si svou roušku!“ směje se Eliška.

„Díra na trhu! To dáme!“ jásám u stroje a mnu si ruce, že léto bude zase s živou hudbou, že to přece musí vyjít, protože už s rouškami stejně srosteme, bude to automatika, jako čištění zubů po ránu.

Kolem šesté se zvedá starší dáma s tím, že dnes končí dřív, protože jde na koncert. No jasně! Zrní hrajou v prázdné Lucerně! Zasmějeme se nad příznačností názvu desky Nebeský klid a já si říkám, že teď je spíš kdekdo doma „hrdinou počítačový hry“, protože tam se dá zatím ještě pohybovat bez roušky. Takže proč si nepustit i tenhle song.

Místo koncertů teď chodím poslouchat hudbu kolektivně do příjemné brněnské Bangladéše a musím říct, že si člověk odnáší povznášející pocit užitečnosti, příjemné fyzické únavy a hlavně legitimního kontaktu s jinými lidmi.

Info

Můžete se přidat: Šijeme roušky v Brno Šije

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.