Články / Reporty

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace | Články / Reporty | 10.02.2020

Očekávání nastavena vysoko, přece jen jde o čtyři spolky, jež si to brázdí metalovými vodami už spoustu let. Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení, před téměř vyprodaným klubem. Od začátku večera se dobře kouřilo pod kotlem.

Zažehli to chilští Nuclear mixující thrash s death metalem a punkem. Pětice naservírovala tunu sólíček, vlasy měli proklatě nízko a zhusta načechrány. Jejich technická přesnost a ryzost projevu vtahovala tak, že v kombinaci s rychlostí jejich set doslova prosvištěl před očima. Hbitou zahřívačku před blackmetalovými kolosy přiživoval hláškami zpěvák Matías Leonício: „Hey, maniacs!“

Oproti následujícím 1349 byli Nuclear takřka civilní, holt málo výzbroje a málo kápí. Severské devadesátky toho zplodily spoustu, včetně známých kostelních excesů, taky v nich vznikla skupina 1349. Jako oslava doby, kdy byl do Norska zavlečen mor. A taky jako oslava bubenické brutality a kadence páně Frosta, jehož neúnavný motor hnal celý set. Hrubozrnný náklad doprovázely kužely dýmu, stoupající v rytmických intervalech ke stropu Flédy; Ravn hrozil z pódia, publikum mu to vracelo, warpainty, obrácené kříže a okované ruce, všechno na svém místě.

A pak přišli Vltimas, allstars band složený z bubeníka Cryptopsy Flo Mourniera, bývalého kytaristy Mayhem Blasphemera Eriksena nebo bývalého zpěváka/basáka Morbid Angel Davida Vincenta. Ten si to střihl v kabátku a klobouku, možná dorazil koněspřežkou, ovšem v projevu byl přirozený a vše podával s grácií. Bicí opět jako sebejisté tmelivo, těžkotonážní stroj splétající death a blackmetalové linky. Vltimas jsou ale taky hrátky s iluzemi, dům hrůzy na pouti, kopec srandy.

fotogalerii z koncertu najdete zde

S iluzemi vydatně koketuje i Abbath, persona non grata ze stále existujících Immortal. Časy se změnily a Abbath z domovské kapely odešel, prý kvůli němu stagnovala. Olve Eikemo čili Abbath Doom Occulta to rozjel nanovo, seskupil okolo sebe spřízněné hudebníky a vyprodukoval dvě alba. Přešel sice na rytmickou kytaru, ale warpaint a brnění zachoval. Řekněme si to na rovinu – jejich živáky se drží primárního cíle, a to udělat show. A tak Abbath bavil, hrál zčerstva a dostál slov z videa, která pronesl před začátkem tour. Koncert pulzoval a Abbath metal hlavou před stříbrným zpodobněním svého jména. Bylo to jako jít na kolotoče a stihnout všechny atrakce. Jen houšť, Flédo.

Info

Abbath (n) + 1349 (n) + Vltimas (p/us/ca) + Nuclear (rch)
8. 2. 2020 Fléda Club, Brno

foto © Kubuthor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.