Zprávy / Festivalové

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.08.2015

Ostravské centrum nové hudby v čele s Petrem Kotíkem vybíralo z téměř šedesáti přihlášek kandidátů a Institut tak nakonec v srpnu přivítá 37 rezidentů ze 17 zemí (Brazílie, Kanada, Česká republika, Čína, Kypr, Estonsko, Německo, Velká Británie, Maďarsko, Irán, Japonsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Španělsko, Taiwan a USA). Počet přijatých studentů je od vzniku Ostravských dnů limitovaný, a to z důvodu nutnosti spolupracovat soustředěně a v přímé blízkosti s lektory. Rezidenty Ostravských dní se opět stanou převážně doktorandi prestižních světových univerzit nebo jejich čerství absolventi (Columbia University, California Institute of the Arts, University of Huddersfield, Královská konzervatoř v Haagu a další).

Rezidenti budou v Ostravě pracovat s lektory ve skupině i individuálně, a to po dobu tří týdnů (10. - 29. srpna). Tato délka a "komornost" dennodenních setkání činí Institut OD jedním z nejdelších a nejexkluzivnějších letních setkání a kurzů na světě. Mezi třináct lektorů, kteří budou se studenty konzultovat otázky kompozice i obecné principy umělecké tvorby, patří letos skladatelé Peter Ablinger, Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Bernhard Lang, George Lewis, Alvin Lucier, Helmuth Oehring, Jennifer Walshe, Christian Wolff a další. Unikátní je účast skladatele Alex Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student, do Ostravy se vrací po 14 letech už jako lektor a velmi respektovaný americký skladatel.


Institut Ostravské dny je organizován každé dva roky a jeho základnou je Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která v letním provozu nabízí vynikající podmínky pro soustředěnou práci a přípravu na koncerty festivalu. Od doby svého vzniku v roce 2001 Institut významně přispěl k rozvoji vzdělání a kompozičních zkušeností studentů a absolventů prestižních univerzit z Evropy, USA, Asie i Afriky, s viditelným akcentem na studenty z ČR, kteří tak přicházejí do úzkého kontaktu se světovými trendy (letos byli přijati 4 rezidenti z ČR). Někteří rezidenti se na Institut vracejí i opakovaně. Díky Institutu Ostravské dny, které jsou nazývány také "skladatelským veletrhem", se vytvořila během let hustá síť kontaktů a vzájemné spolupráce zúčastněných napříč celým světem a už zcela nezávisle na Ostravských dnech, což je jedním z hlavních cílů našeho skladatelského bienále. Vybraným rezidentům poskytuje Ostravské centrum nové hudby stipendia (plná částka za účast je 2 200 EUR).

Skladby rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech 2015 jako součást festivalového programu (21. – 29. srpna) spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Ve výběru letos obstály studentské skladby pro velké orchestr, komorní soubory, sbory i sólisty. Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda (mezinárodní), Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha). Jako dirigenti se představí Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha). Jako sólisté se v rezidentských skladbách představí např. Anette Schönmüller (Frankfurt), klavírista Daan Vandewalle (Gent), flétnista Daniel Havel nebo hobojista Jan Souček.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.