Články / Offtopic / / Komix

Na prahu Klonové války (Star Wars: Zjevná hrozba)

Na prahu Klonové války (Star Wars: Zjevná hrozba)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 16.05.2015

Síla se probudí o Vánocích. Čerstvé zprávy a nové upoutávky na Star Wars Epizodu VII. sebevědomě navazují na původní trilogii. Fanoušci hltají každé slovo režiséra J. J. Abramse a při pohledu na lebku přilby Dartha Vadera zatajují dech, aby se stylovou hláškou Fordova Hana Sola s úlevou vydechli a uznali, že jsou zase doma. Že to dobře dopadne a dočkáme se tentokrát stylového nástupce. Veškerý kánon, který vznikl pro doplnění mezer všech filmů, jako jsou mnohá knižní a komiksová pokračování rozvíjející děj po porážce Impéria a dotvářející vesmír George Lucase byl sice oficiálně postaven mimo hlavní linii (vznikají nové příběhy), ale kusů rozvíjejících Epizody I. a II. se to teoreticky týkat nemusí. Sídlí totiž poměrně daleko v minulosti a lze je tedy stále brát jako platné části filmového univerza. Do prosince je však stále daleko a čas by nám tak mohl zkrátit poslední omnibus od BB/Artu - Zjevná hrozba, který navazuje na Vyslance a zabijáky. Dle očekávání rozvíjí příběhy představených postav a zaplňuje mezery mezi prvními dvěma epizodami, kdy Anakin Skywalker vstoupil do učení Obi-Wana Kenobiho a začal své schopnosti využívat pro dobro Republiky a Jango Fett začal vychovávat svého syna Bobu.


Příběhy jsou roztříštěnější než v minulém omnibusu, ale prim hrají lupiči, žoldáci, piráti a nájemní vrazi. Jediové jsou hlavními hrdiny pouze v nejdelším příběhu zabývajícím se výcvikem Anakina Skywalkera a konfrontací s otrokářem a pirátem Kraynem. Mladý padawan zde podobně jako Luke čelí své nejhorší noční můře a jsme svědky vytvoření jeho prvního světelného meče. Následná mise vede ke konfrontaci s Kraynem a starému dobrému osvobozování otroků, pro které má Skywalker tak trochu slabost (zajímavé je, že Kenobi nikoli). Lehce zašmodrchaný děj nabízí velkou porci akce jako připomínku lepších časů, škoda průměrné kresby. Z konfrontace Skywalker/Darth Maul se dalo vykřesat mnohem více.

Nezklamává ovšem pokračování dobrodružství Janga Fetta, nyní novopečeného táty. Na objednávku vytvořený Boba se má k světu, ale je třeba ho uživit. Pro žoldnéře snadná práce. Zakázka dopravit zpět náboženský artefakt, kterým proudí samotná Síla, v mnohém připomene proslulé krádeže Indiany Jonese a představí se zde i spoře oděná lovkyně Zam Wesell známá z honičky na Corusantu v druhé epizodě. Krom asi nejkvalitnějšího příběhu se oko může pokochat ruční kresbou Toma Fowlera, který si hraje především s odstíny fialové v klubových scénách a syté zeleně v džungli. Jednoznačný vrchol obou loni vydaných omnibusů. Samotná zápletka je jakýmsi prequelem navazujícího příběhu o teroristických plánech generála Khorda, který chce prohnilou Republiku srazit na kolena likvidací jádra Corusantu. Znovu se setkáváme s Fettem a Zam, kteří netradičně pracují na správné straně barikády, a sympaticky dlouhokrkým mistrem jedi Yarelem Poofem.

Potkáme znovu i Aurru Sigg, nájemnou vražedkyni, po které již jednou pátral jedi Ki-Adi-Mundi. Schyluje se ke konfliktu, ve kterém zkříží světelné kordy se svou učitelkou, tajemnou Temnou ženou. Částečně se tu uzavírá dějový oblouk pomsty mladého padawana Hetta. Osud jeho otce zpečetila Aurra v minulé knize, vznikají obavy z jeho přechodu k temné straně. Sigg je hlavní postavou v jedné kratší povídce, kde navštívíme známé planety z původní trilogie (ještě než se staly slavnými) - Endor, Hoth, Tatooine, Bespin, ale krom povedené kresby oblíbených těles Davea McCaiga nenabízí nic zásadního.


Z ostatních příběhů si větší prostor krade pouze pirátský Starfighter: Zkřížené hnáty. Dále jde o propagační komiksy k hračkám, nabízející jiné pohledy na první bitvu Klonové války na Geonosis, kterou známe z filmu. Kresba je slušná a pohled očima hraběte Dooku na souboj s Kenobim a Skywalkerem je zajímavá asi jako (prázdná) krabice od kapesníků; podobně ani finální Anakinova zkouška nenabízí nic převratného, krom zachycení „důležitého“ momentu v historii Hvězdných válek.

Star Wars: Zjevná hrozba svého předchůdce lehce překonává díky většímu prostoru, který nabízí námezdním lovcům a menšímu kopírování filmového děje. Kresba je až na zmíněné dobrodružství Janga Fetta na průměrné úrovni. Akcí nabitý omnibus by měl uspokojit každého fanouška, zvlášť v době, kdy se šílenství kolem Hvězdných válek vrací v plné Síle. BB/Art nyní vydávání Star Wars omnibusů pozastavil, takže je to jedna z posledních šancí vydat se v komiksu do té jedné předaleké galaxie.

Info

Haden Blackman / Timothy Truman - Star Wars: Zjevná hrozba (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3052

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.