Zprávy / Festivalové

Na Spectaculare dorazí Janus Rasmussen

Na Spectaculare dorazí Janus Rasmussen

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.12.2021

Spectaculare festival uvítá 3. prosince Januse Rasmussena, v Rejkjavíku usazeného producenta a skladatele, který se proslavil jako polovina dua Kiasmos. Po boku Ólafura Arnaldse už v Paláci Akropolis hrál, tentokrát nicméně Rasmussen dorazí se sólovým materiálem, který je o něco přímočařejší a tanečnější, zachovává si ale tajemnost a epičnost. Se svou inteligentní elektronikou Janus Rasmussen nachází ideální mix mezi experimentem a chytlavostí. Druhým hostem večera bude německý producent Aparde, který dělá hudbu pro imaginární kluby.

Rasmussen se narodil na Faerských ostrovech, ve svých osmnácti se ale odstěhoval na Island. Do roku 2013 hrál s kapelou Bloodgroup a spolupracoval také s písničkářkou Guđriđ Hansdóttir v electropopovém projektu Byrta. S Ólafurem Arnaldsem tvoří pod hlavičkou Kiasmos od roku 2009 – vydávají na Erased Tapes a objeli spolu celý svět. Rasmussen dlouhé roky vyhledával spíše hudební spolupráce, v roce 2019 ale konečně debutoval i pod svým vlastním jménem. Album Vín vydané na německé značce Ki Records propojilo jeho záliby v akustických texturách a inovativním sound designu, nezrazuje ale ani jeho kořeny v technu. Od Vín vydal Rasmussen několik singlů, ten zatím poslední z loňského října Neyđ fanoušky překvapil použitím jeho vlastního vokálu. K zpěvu se islandský hudebník vrátil bezmála po dekádě od rozpadu Bloodgroup. V skladbě se organicky prolínají elementy popu a techna, což je možná předzvěst jeho budoucího směřování.

Jedním z remixérů skladeb z desky Vín byl i německý producent Aparde (vlastním jménem Paul Camillo Schroeder), který se na scéně pohybuje už víc než dekádu a také vydává pod hlavičkou Ki Records. Aparde si prošel rockovými kapelami, dělal elektronický ambient i moderní klasiku, nyní má ale nejblíže k elektronice a technu. Jeho nahrávky se objevily na značkách Stil vor Talent, Traum Schallplatten, Keller Record Label, Lenient Tales Recordings nebo zmíněných Ki Records, kteří se postarali o jeho desku Hands Rest z roku 2019. Na albu Aparde použil svůj vokál a posunul se více k písničkové tradici. Letos v květnu Aparde vydal EPčko Alliance, které je ve znamení návratu k přímočarému tanečnímu zvuku a také temnějším texturám.

Festival Spectaculare zve dále v prosinci na unikátní vystoupení amerického multiinstrumentalisty a skladatele Rafaela Antoniho Irisarriho do Planetária Praha či křest alba Řeka Lenky Dusilové 20. prosince na Nové scéně. Kromě koncertů nabídne Spectaculare také workshop Lukáše Turzy nebo filmové projekce snímku Laurent Garnier Off the Record a Joy Division v Bio Oko.

Info

Spectaculare:
Janus Rasmussen (fo) + Aparde (de)
3. 12. 2021 19:30
Palác Akropolis, Praha
web festivalu

foto © Eydís María Ólafsdóttir

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Eurosonic Noorderslag již příští týden

redakce 16.01.2022

K již nabitému programu přidává Eurosonic nová jména, do soupisky přibili holandští nováčci MEROL, Wies, Pom, Cloudsurfers a Tinlicker.

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce 09.01.2022

Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Rock for People a další zvučná jména

redakce 07.01.2022

Rock for People přivezou dánskou popstar MØ, rockové Wolf Alice, taky beabadoobee a další.

Jubilejní OFF Festival

redakce 06.01.2022

15. ročník OFF Festivalu ohlásil jednodenní vstupenky a odhalil termíny vystoupení těch největších hvězd.

Sharpe 2022 oznámil první jména

redakce 03.01.2022

Festival a konferencia Sharpe ohlasuje prvé mená a rozšírenie. Vystúpi aj japonská kapela Tricot.

Tři noci, tři filmy, tři setkání! ÍRÁN:CI 2022

redakce 03.01.2022

Festival ÍRÁN:CI 2022 v lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Metronome Prague spojil síly s Fource Entertainment

redakce 23.12.2021

Dohoda mezi novými partnery se sice týká primárně výhledu do roku 2023, umožňuje ale jednání už i na doplnění programu nadcházejícího ročníku Metronome Prague.

Festival Nu Sound of Serbia

redakce 20.12.2021

Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti.

Youssou N´Dour, Modest Mouse a další na Colours of Ostrava

redakce 19.12.2021

Vůbec poprvé do České republiky přijede jedna z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších kapel americké postgrungeové scény Modest Mouse.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace