Zprávy / Festivalové

Nábor: Buď bedňák, buď Superhero

Nábor: Buď bedňák, buď Superhero

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.05.2022

Není žádnou novinkou, že téměř dvouleté období pandemie mělo zásadní vliv na fungování kulturního odvětví. Neustálé a opakovaně se měnící zákazy v různých formách decimovaly rozpočty i morálku desetitisíců lidí, kteří se každoročně podílejí na kulturních akcích v čele s hudebními kluby a festivaly. Z kulturního odvětví odešla více než polovina lidí. Situaci se teď snaží změnit největší česká crew Shameless s náborovou akcí Buď bedňák, buď Superhero a společně s festivalovou asociací Festas vyzývají fanoušky k zapojení.

„Situace je kritická, covid ze dne na den zastavil celé odvětví a ztratili jsme více než dvě třetiny kvalifikovaných pracovníků. Od letošního února se kultura rozjela, poptávka je enormní, dokonce vyšší než před krizí. Pořadatelé i návštěvníci jsou zvyklí na vysoký standard, o to je současná situace extrémnější,“ vysvětluje Matěj Štěpán ze společnosti Shameless, která zajišťuje technický personál pro eventy v celé střední Evropě. Shameless aktuálně spouští náborovu akci s tématem superhrdinů, kteří stojí vždy nenápadně v pozadí, ale bez kterých by nevznikl ani jeden koncert či festival. Kampaní provází animované 3D video Buď budňák, buď superhero.

Nejvíce se situace dotýká velkých festivalů. Na jejich organizaci jsou třeba tisíce profesionálů, kteří letos chybí. „Kulturní odvětví zaznamenalo v posledních dvou letech obrovskou ránu v podobě odlivu důležitých profesí, v čele s těmi technickými. Na nich pořádání živých kulturních akcí stojí a padá. V červnu nás čeká největší ročník v historii Rock for People a rádi přivítáme v týmu nové i již zkušené tváře, které nám legendární ročník pomohou vybudovat,“ popisuje Michal Thomes, ředitel festivalu.

Superhrdinská kampaň cílí právě i na návštěvníky festivalů. „Jsme rádi, že závažnost situace vnímají i naši partneři z prostředí klubů a festivalů a obrátili se na své fanoušky. Máme zatím skvělé reakce a věříme, že se přidají další a kdo ví, třeba mezi nimi budou další hrdinové kultury,“ doplňuje Matěj Štěpán. Zájemci se mohou hlásit na webové stránce www.budbednak.cz a po krátkém zaškolení se mohou brzy zapojit na hudebních eventech dle vlastního výběru.

To, že se festivaly musí vyrovnávat s odlivem kvalifikovaných pracovníků potvrzuje i Marek Vohralík, ředitel asociace Festas. „Snažili jsme se, aby byly kompenzační programy v průběhu covidu zacíleny na všechny, kteří jsou součástí živé kultury. Ne vždy se to bohužel povedlo a dnes tak musíme řešit důsledky.“ Festas spustila pro zájemce o práci na festivalech rozcestník, kde najdou přehled firem a pozic jak na straně pořadatelů, tak jejich klíčových dodavatelů a který je neustále doplňován.

Info

Buď bedňák, buď Superhero
web akce

foto © Klapper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Festival Film a architektura. Pojedenácté

redakce 30.06.2022

Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

Student Fest se zajímavým lajnapem

redakce 28.06.2022

Letos festival přinese, díky spolupráci s kolektivem glitter.hit, i zahraniční jména - italsko-australského producenta t0niho a polskou hyperpopovou dvojici mylittlethumbie & ksiaze700.

Central European Jazz Showcase představuje

redakce 27.06.2022

Cílem showcase je podpořit export jazzových kapel, aby se častěji objevovaly na programech klubů a festivalů v zahraničí.

OFF Festival začne speciálními warm-upy

redakce 25.06.2022

Katovický OFF Festival přichází se zajímavou novinkou, letošní ročník začne o den dříve, a to speciálními warm-upy na speciálních místech.

Světové premiéry na NODO už od soboty

redakce 24.06.2022

Trojhalí Karolina se promění v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Na festivale Flaam Sega Bodega, Sykur i HMLTD

redakce 23.06.2022

Pre Flaam je typickým dôraz na vizuálnu stránku festivalového zážitku – od komunikácie až po podobu samotného areálu.

Dobršská brána upoutá zvukem trubky

redakce 23.06.2022

Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

Hradby Samoty načínají druhou dekádu existence

redakce 22.06.2022

Temná hudba nejrůznějších žánrů na místech, kde je za noci možné místo bzukotu měst, slyšet šeptem pronášené příběhy ze starých legend a pověstí.

Grape dopĺňa o mená lokálnej scény

redakce 22.06.2022

V prvej osmičke zverejnených mien sú Karin Ann, Fallgrapp, Le Payaco, Para, Billy Barman, Tolstoys, Korben Dallas a Malalata.

Pilotní ročník multižánrového U:festu

redakce 21.06.2022

Tématem U:festu je zkoumání hranic mezi uměním, kulturou a současnou digitální společností. Brillovka, Rožnov pod Radhoštěm.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace