Články / Reporty

Nadšení někdy nestačí. Marpo.

Nadšení někdy nestačí. Marpo.

Jakub Šíma | Články / Reporty | 22.11.2013

Marpo je na české hudebné scéně poměrně solitérní jednotkou. Nikdy se plně neprosadil do rapové komunity a jeho hlavními spolupracovníky jsou, kromě MC Wohnouta, neznámí rappeři z americké Floridy. Většina scény jej už odepsala, ale on se rozhodl vrátit. Tematicky se takřka výhradně pohybuje v textech orientovaných na potvrzování vlastní identity, ovšem příslušným battle rýmům se příliš nedaří oprostit se od klišé, frází a kýče. Zároveň je Marpo člověkem několika tváří, kromě rapu se věnuje thai boxu a bubnuje v kapele Chinaski. Tyto a další důvody vyústily v to, že jsem před cca pěti lety zcela rezignoval na zájem o jeho další vývoj. České rapové jezírko ale není dostatečně rozlehlé, aby se vám to mohlo povést, zvědavost a pošetilá idea spravedlnosti mě přivedla k tomu, že mu dám druhou šanci.

Příležitostí byl křest nové desky s názvem R!ot. Několik zběžných pohledů po příchodu do Lucerny prozradilo, že přetrvávající fanouškovská základna se dokázala zmobilizovat a music bar slušně zaplnila. Nevyřčený, ale poměrně přísný dresscode se dal jen těžko přehlédnout. S přibývajícím časem jsem začal čím dál častěji skloňovat slovo dekorace, o tu šlo nakonec především. Hlavní show večera předskakovalo několik rapových kámošů z Floridy, kteří se s Marpem sdružili do celku Trouble Gang. Po prvním tracku jednoho z nich jsem se nestačil divit a s výrazem: „Tyvole, co to mělo bejt?“ bylo lepší zaujmout zadní pozice. Předskokani nejenže hráli na playback, ale mikrofony měli nazvučené tak, aby playback náhodou nepřekřičeli. Podívaná to byla obskurní. Vystupující se občas snažili rapovat do playbacku, ale slyšet je v podstatě nebylo, tak se alespoň doplňovali v tanečcích a hecování publika. Fanoušci živě reagovali, ale proč, to těžko říct. Asi stačilo, že to všechno působilo jako z MTV. Dekorace.

Marpo dorazil za mohutného skandování publika. Na křest nechal zvětšit pódium o boční mola sahající hluboko mezi fanoušky a pro efekt byly instalovány ohňové efekty. U efektu zůstalo, na boční mola kromě dvou Marpových kratičkých výletů nikdo nezavítal. Co nescházelo, bylo nasazení a entuziasmus. Marpo se zjevně už dávno oklepal z faktu, že ho před několika lety vypískali při vlastní show a snažil se vydat ze sebe to nejlepší. Silná slova a fráze, kterým se nevyhnul ani na posledním albu, se v živé podobě dají strávit mnohem snáz. Řeči o tom, že musíte jít za svým snem, i když vás ostatní zrazují, a citelně dojaté konstatování, že koncert je nejlepším zážitkem od narození dítěte, byly nekalkulované a upřímné stejně jako poděkování všem od rodičů až po holky, které dělaly PR. Ale vážně to chcete na koncertu slyšet? Těžiště představení leželo v novém studiovém materiálu, ale okrajově se hrálo i ze starších desek. Nechyběla hymna všech testosteronových návštěvníků fitek a posiloven jménem Zvedám, pod níž je kromě Marpa podepsaný i koncertní hypeman MC Wohnout. Ta je sice nejspíš dobře mířenou parodií, ale ochota zahrát tuto obludnost otupila mou rozhořívající se vstřícnost a zbytek setu jsem sledoval v odmítavé apatii.

Před koncertem jsem se snažil zbavit zažitých předsudků a dění vstřebat s otevřenou myslí. Bohužel předsudky vyhozené dveřmi během večera vymlátily všechna okna a vrátily se. Nadšení vystupujících nedokázalo zakrýt, že pod pozlátkem je bohapusté prázdno a mě nezbývá než konstatovat, že třetí šance už nepřijde.

Info

Marpo
19. 11. 2013, Lucerna Music Bar, Praha

foto @ a23

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace