Články / Recenze

Najít si svý místo (Anki)

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská | Články / Recenze | 06.09.2022

Česko-vietnamský cloud rapper Anki si vydal po dvou letech novou desku. Narozdíl od debutových Saigon Stories je převážně v češtině a bez záštity labelu Die Mannschaft. Na No More Drama hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz.

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání. „Jak mám psát, když mám zase krizi/ hlídat kasu ve večerce nebylo nikdy easy.“ Společenský komentář tím ale nekončí. V kontrastu k motivačnímu rapu, propagujícímu bájnou meritokracii, v Love nebo Rehab poukazuje na křivou startovní čáru, která je podmíněna, mimo jiné, i lokalitou. Love pak zachycuje sociální posun pomocí zeměpisného, „Ze Sudet na Vinohrady”.

Rozčarování z tuzemské rapové subkultury jde nejvíce znát ve skladbách Safe Place („Samý přezdívky/ žádný jména/ kdo jsou všichni tihle lidi, který neznám/ nikoho tady neznám“) nebo Gossip Girl („Co je trapný/ co je real/ s kým ses bavil/ kdo tě zbil/ oči všude/ gossip girl“). Snaží se vůči ní vymezit, najít si vlastní místo.

„Kolem sebe white friends, v hlavě ale jenom asian shit.“ Komplikovanému vztahu mezi vietnamskými kořeny a vyrůstáním v Česku se věnuje především v tracích Whiteboy nebo Missing Saigon. Reflektuje tak náladu v mladé česko-vietnamské generaci, která se vymyká identitě přiřazované rodinou, ale i většinovou společností. „Kdo jsem/ co jsem/ o tom nerozhoduješ ty/ ale já.“

I přes vážná témata se deska neutápí v beznaději. Naopak. Tracky prolezlé nejistými duševními stavy a nekontrolovatelnými situacemi provází přirozeně stoický postoj. Ostatně jejich jádro leží v nutnosti spolehnout se na sebe, což je téma v rapu poměrně frekventované.

Info

Anki – No More Drama (2022)
Fb interpreta

živě: Pulz: Dukla + Anki + Maryland
10. 9. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
web

foto © Štěpán Hegeduš

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace