Články / Recenze

Najít si svý místo (Anki)

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská | Články / Recenze | 06.09.2022

Česko-vietnamský cloud rapper Anki si vydal po dvou letech novou desku. Narozdíl od debutových Saigon Stories je převážně v češtině a bez záštity labelu Die Mannschaft. Na No More Drama hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz.

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání. „Jak mám psát, když mám zase krizi/ hlídat kasu ve večerce nebylo nikdy easy.“ Společenský komentář tím ale nekončí. V kontrastu k motivačnímu rapu, propagujícímu bájnou meritokracii, v Love nebo Rehab poukazuje na křivou startovní čáru, která je podmíněna, mimo jiné, i lokalitou. Love pak zachycuje sociální posun pomocí zeměpisného, „Ze Sudet na Vinohrady”.

Rozčarování z tuzemské rapové subkultury jde nejvíce znát ve skladbách Safe Place („Samý přezdívky/ žádný jména/ kdo jsou všichni tihle lidi, který neznám/ nikoho tady neznám“) nebo Gossip Girl („Co je trapný/ co je real/ s kým ses bavil/ kdo tě zbil/ oči všude/ gossip girl“). Snaží se vůči ní vymezit, najít si vlastní místo.

„Kolem sebe white friends, v hlavě ale jenom asian shit.“ Komplikovanému vztahu mezi vietnamskými kořeny a vyrůstáním v Česku se věnuje především v tracích Whiteboy nebo Missing Saigon. Reflektuje tak náladu v mladé česko-vietnamské generaci, která se vymyká identitě přiřazované rodinou, ale i většinovou společností. „Kdo jsem/ co jsem/ o tom nerozhoduješ ty/ ale já.“

I přes vážná témata se deska neutápí v beznaději. Naopak. Tracky prolezlé nejistými duševními stavy a nekontrolovatelnými situacemi provází přirozeně stoický postoj. Ostatně jejich jádro leží v nutnosti spolehnout se na sebe, což je téma v rapu poměrně frekventované.

Info

Anki – No More Drama (2022)
Fb interpreta

živě: Pulz: Dukla + Anki + Maryland
10. 9. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
web

foto © Štěpán Hegeduš

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace