Články / Reporty

Náplast na duši Toma Rosenthala

Náplast na duši Toma Rosenthala

Barbora Kadlíčková | Články / Reporty | 11.06.2019

Současné anglické písničkáře bychom jen těžko spočítali. Sólové hlasy pohnutě zpívající o úskalích života, brázdící s kufrem elpíček kluby a festivaly na cestě za širším uznáním nejen virtuálního světa. Že někdo zvolí opačnou taktiku a navíc vás bude přesvědčovat, že si máte koupit důležitější věci než jeho merch, je poněkud netradiční přístup.

Ten zvolil Tom Rosenthal, anglický textař, zpěvák a klavírista, který má na svém kontě šest alb, nespočet písní s vydařenými videoklipy, miliony streamů na Spotify a dlouho dopředu vyprodané koncerty i přesto, že naživo vystupuje teprve od letošního března. Před pár dny se jej dočkal i pražský Palác Akropolis.

Jako předskokana si pozval zpěváka a klavíristu Willa Cooksona, který poctivě zaplněný sál rozehřál křehkým hlasem a výběrem z tvorby včetně známé balady Alone in the Dark. Pak už scéna patřila mistru teplákových tanců a jeho doprovodu – kytaristovi Jonu Willoughbymu a cellistce Maddie Ashman, kteří s úsměvně ironickou Don't You Know How Busy & Important I Am odstartovali více než dvacítku písní. Bylo zřejmé, že většina posluchačů jsou věrnými fanoušky a splynuli do jednoho nadšeného celku.

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Ať už se jedná o glosu současného milostného života v groovy Phone Battery Dead, kde předvedl svůj kouzelný falzet, nebo o vážnější baladická vyznání It´s OK či Hugging You s krásnou akustickou aranží, můžeme obdivovat upřímnost a nevtíravost, se kterou tvoří své příběhové miniatury. Všudypřítomný přirozený humor v komunikaci s publikem eskaloval při zatěžkaném coveru disco hitu Blue (Da Ba Dee) od Eiffel 65, věnovanému Evropské unii. Byl to taky asi první „akropolní“ koncert, kdy vzduchem létaly ponožky ze zpěvákova merche a na oplátku dokonce jedna fanouškovská zpět na pódium, během skladby Every Sock Gets a Hole. Red Red Red hlasitě skandoval celý sál a vrcholem večera byl sounáležitý zpěv v populární Go Solo.

fotogalerie z koncertu se nalézá tady

Hlavní část ukončila minimalistická meditace nad těstovinami P.A.S.T.A. a aplaus emocemi zasaženého publika, po kterém nevyhnutelně následoval přídavek s taneční hitovkou Watermelon. Protože ani pak nechtěli posluchači Rosenthala pustit z pódia, přidal ještě sólovou baladu s klavírem, načež nadobro odtančil do zákulisí.

Autentický projev Toma Rosenthala a otevřená komunikace se skvěle naladěným publikem vytvořily večer, který bude ještě dlouho rezonovat. A jak zaznělo v davu – kdyby tu koncertoval každý měsíc, lidi by byli hned více v pohodě.

Info

Tom Rosenthal (uk) + Will Cookson (uk)
7. 6. 2019 Palác Akropolis, Praha

foto © Pavels Dunaicevs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.

Neobyčejný maticový klíč (Tool)

redakce 06.06.2019

Téměř mystická atmosféra vycházela z úplného zákazu pořizování záznamů na mobilní telefony pod hrozbou vyhození z koncertu...

Tool: návraty bez nostalgie

redakce 05.06.2019

Nejen často připomínané dlouhé čekání na nové album budilo dílčí obavy, zda není zvuk kapely přece jen trochu zatěžkaný dobovostí. Je, není?