Články / Offtopic / / Komix

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

waghiss666 | Články / Offtopic / / Komix | 14.03.2015

V kejvovinách (hlavně těch zfilmovaných) odkapává beznaděj ze zpocených těl ústředních anti-hrdinů. V superhrdinských komixech se dá vybruslit i z té nejkatastrofálnější šlamastyky, ideálně dvěma hlasitými BUM a PRÁSK, aniž by stránky zrudly živou vodou. Klasika.

Starej dobrej Logan (fuj!) se vzdaluje zlaté éře komixových klišé o padesát let a už první stránkou má blíže k Proposition nebo Cestě. Po smrti Wolverina převzali svět padouši (po dohodě s prezidentem, samozřejmě) a Ameriku si rozdělili mezi sebe. Logan poctivě živí svou čtyřčlennou rodinu v Kalifornii, kterou mají pod zeleným palcem potomci Bruce Bannera, a ti neplatiče nájmů trestat prostě musí. Zoufalé časy si žádají zoufalé činy a slepý Hawkeye žádá službu, která se neodmítá, zvlášť když se platí zlatem. A krví. A tak začíná výlet na druhý konec post-apokalyptické Ameriky, na jehož konci není cíl, jen další cesta.

Mark Millar, držitel Řádu britského impéria, dostal po Avengers na hraní další ikonu, ovšem na rozdíl od očekávaného úletu přichází zvážnění. Svět se hnul, dvoučlenné ka-tet má odlišné cíle i přístup k řešení problémů („Tyhle pěsti už nikdy nikomu neublíží.“), ale natvrdlí jsou úplně stejně (Co je to takt, Clinte?). Logan se slepě brání násilí i za cenu vlastní smrti, zatímco Hawkeye monotónně rýpe do minulosti a morálních zásad svého kolegy na útěku před vyhladověním. Stejně jako Aleš Kot taky nemám rád, když ze mě autor dělá blbce, byť občas. Sem tam povytažené obočí, ale pokažené čtení se nekoná. Pokud jste připraveni na hořkost, surovost a nespravedlnost, na svět, kde neplatí sliby, lidi i nadlidi umírají, protože mají smůlu, a Punisher je škemraje o milost sežrán v aréně pro pobavení ostatních. Odkazuje se, kam jen autorův přehled sahá, Mad Max v ceně. Ušetřena nezůstala snad žádná výrazná postava Marvelu, počkejte si na Venoma! Ať klaďas, nebo záporák, nic není svaté. Místy trochu na sílu (co si obléká Red Skull?), místy nápadité (Pym Falls), místy za hranicí dětinskosti superhrdinských komixů (zkuste praštit Logana krávou). A Steve McNiven si ty dinosaury, šípy skrz lebky a useknuté hlavy zelených žen užívá stejně jako vrásčitou tvář tisíckrát mrtvého Wolverina – mutanta s takovým charismatem, že jeho nápor nevydrží ani Starkovo plechové kvádro. Mutanta, jehož komixová minulost zůstala nejasná i po vydání Wolverine Origins. Mutanta, jehož poslední bitku tenhle sborník (ne)popisuje.


Premisa série UKK byla vydávat stavební kameny marvelovského univerza, později katalog obohatily i jiné tituly bez superhrdinů v kostýmech. Old Man Logan by si ale spolu s podobně syrovými tituly zasloužil vlastní edici (mezi UKK a Punisherem MAX, uprostřed). Rodiče, co tohle kupují v trafikách ratolestem od prvního čísla se Spideym, by měli zbystřit. Spravedlnost je kurevsky krutá, děcka.

Info

Mark Millar, Steve McNiven - Old Man Logan (Marvel Comics, 2015)
www.marvel.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.