Články / Offtopic / / Komix

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

waghiss666 | Články / Offtopic / / Komix | 14.03.2015

V kejvovinách (hlavně těch zfilmovaných) odkapává beznaděj ze zpocených těl ústředních anti-hrdinů. V superhrdinských komixech se dá vybruslit i z té nejkatastrofálnější šlamastyky, ideálně dvěma hlasitými BUM a PRÁSK, aniž by stránky zrudly živou vodou. Klasika.

Starej dobrej Logan (fuj!) se vzdaluje zlaté éře komixových klišé o padesát let a už první stránkou má blíže k Proposition nebo Cestě. Po smrti Wolverina převzali svět padouši (po dohodě s prezidentem, samozřejmě) a Ameriku si rozdělili mezi sebe. Logan poctivě živí svou čtyřčlennou rodinu v Kalifornii, kterou mají pod zeleným palcem potomci Bruce Bannera, a ti neplatiče nájmů trestat prostě musí. Zoufalé časy si žádají zoufalé činy a slepý Hawkeye žádá službu, která se neodmítá, zvlášť když se platí zlatem. A krví. A tak začíná výlet na druhý konec post-apokalyptické Ameriky, na jehož konci není cíl, jen další cesta.

Mark Millar, držitel Řádu britského impéria, dostal po Avengers na hraní další ikonu, ovšem na rozdíl od očekávaného úletu přichází zvážnění. Svět se hnul, dvoučlenné ka-tet má odlišné cíle i přístup k řešení problémů („Tyhle pěsti už nikdy nikomu neublíží.“), ale natvrdlí jsou úplně stejně (Co je to takt, Clinte?). Logan se slepě brání násilí i za cenu vlastní smrti, zatímco Hawkeye monotónně rýpe do minulosti a morálních zásad svého kolegy na útěku před vyhladověním. Stejně jako Aleš Kot taky nemám rád, když ze mě autor dělá blbce, byť občas. Sem tam povytažené obočí, ale pokažené čtení se nekoná. Pokud jste připraveni na hořkost, surovost a nespravedlnost, na svět, kde neplatí sliby, lidi i nadlidi umírají, protože mají smůlu, a Punisher je škemraje o milost sežrán v aréně pro pobavení ostatních. Odkazuje se, kam jen autorův přehled sahá, Mad Max v ceně. Ušetřena nezůstala snad žádná výrazná postava Marvelu, počkejte si na Venoma! Ať klaďas, nebo záporák, nic není svaté. Místy trochu na sílu (co si obléká Red Skull?), místy nápadité (Pym Falls), místy za hranicí dětinskosti superhrdinských komixů (zkuste praštit Logana krávou). A Steve McNiven si ty dinosaury, šípy skrz lebky a useknuté hlavy zelených žen užívá stejně jako vrásčitou tvář tisíckrát mrtvého Wolverina – mutanta s takovým charismatem, že jeho nápor nevydrží ani Starkovo plechové kvádro. Mutanta, jehož komixová minulost zůstala nejasná i po vydání Wolverine Origins. Mutanta, jehož poslední bitku tenhle sborník (ne)popisuje.


Premisa série UKK byla vydávat stavební kameny marvelovského univerza, později katalog obohatily i jiné tituly bez superhrdinů v kostýmech. Old Man Logan by si ale spolu s podobně syrovými tituly zasloužil vlastní edici (mezi UKK a Punisherem MAX, uprostřed). Rodiče, co tohle kupují v trafikách ratolestem od prvního čísla se Spideym, by měli zbystřit. Spravedlnost je kurevsky krutá, děcka.

Info

Mark Millar, Steve McNiven - Old Man Logan (Marvel Comics, 2015)
www.marvel.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.