Články / Recenze

Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem (Container)

Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem (Container)

weru000 | Články / Recenze | 06.05.2020

OHODNOŤTE DESKU

Ren Schofield alias Container měl vždy blízko k rychlosti a skřípotu. V jeho osobité agresivní noise/techno elektronice představuje poslední, právě vydaná nahrávka s názvem Scramblers logické i osvěžující pokračování Schofieldova hudebního kontinua.

Container tentokrát volí strategii osmi tracků na modrém vinylu vydaných poprvé u ostrovního labelu Alter. S přestěhováním do Londýna upouští od alb s opakujícím se názvem LP (2011, 2012, 2015 a 2018), které vyšly pod labelem Spectrum Spools v Ohiu. To ale neznamená absolutní stylový odklon. V albu Scramblers nechává opět nekompromisně rozeznít osobitý zvukový chaos. Nový materiál, nabitý osvěžující břitkou energií vychází z jeho mnoha živých vystoupení. Dle Schofieldových slov získala nahrávka název podle malé restaurace v Rhode Island, kam chodil se svým otcem, a také podle baltimorského slangového výrazu pro druh heroinu. Scramblers tak vzdal hold špinavému i zdravému kontextu tohoto krásného slova.

Z předchozího alba zde zůstalo pár syntetických, lehce jazzových rytmických motivů s místy až drum’n’bassovým beatem, což upozorňuje na Schofieldovu schopnost čerpat z různých žánrů. Jinak se ale nahrávka Scramblers vyznačuje, možná více než kdy dříve, zvukovými návaly naštvanosti, cynické radosti, a hlavně masivním proudem energie. Ve skladbě Mottle je hudební ztřeštěnost zjemněná v pozadí se opakujícím melodickým souzvukem dvou výtahů z kancelářských budov. Skladba Ventilator zase celou svou zvukovou masou aspiruje, i beze slov, na svéráznou kritiku bizarního, bezohledného a akcelerovaného světa plného byrokracie a praní špinavých peněz, které všemu vládnou. U následující Haircut, stejně jako ve skladbě Duster, Schofield rozkrývá prostřednictvím elektrizujícího náboje a zvláštní agrese podstatu pomíjivých drobností, kterými pojmenovává úsečně a jednoslovně svoje tracky. Pod silnou vrstvou drsné rachotící rychlosti a přímočarosti se totiž skrývá i kus upřímné radosti a nezištné hravosti.

Na Scramblers si Container o poznání méně láme hlavu s pomalým náběhem skladeb, s postupným dávkováním zvuků nebo s déletrvajícími proměnami mezi repetitivním skřípotem na jedné straně a uvolněnějším dutým beatem na straně druhé. Tomu by mohl odpovídat i fakt, že Container tuto desku složil za jediný den s minimálním technickým vybavením. Různé šumy a praskající ruchy jsou téměř neustále sevřené v nůžkách dokonale přesného rytmu. Neortodoxní a neustále obratná rytmická smršť v každé skladbě upozorňuje na jeho vlastní verzi důmyslného hardcore či minimal techna. Deska jako celek je i přes svou noiseovou povahu stále taneční elektronikou. Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem. Výron nikoli kotníku, ale plazmatu sluneční erupce.

Info

Container – Scramblers (Alter, 2020)
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace