Zprávy / Pozvánky

Nedělní rituál s kajkami

Nedělní rituál s kajkami

redakce | Zprávy / Pozvánky | 11.10.2018

Těžko postižitelné uskupení Jednota tentokrát ve složení Letmo, Cáry mlhy a ][ doveze dvojici temně abstraktních až rituálních projektů z americké undergroundové scény.

Za seskupením Common Eider, King Eider stojí především Rob Fisk, dřívější člen Deerhoof či Six Organs of Admittance, rovněž i grafik a součást širšího hudebního undergroundu západního pobřeží USA: patří do okruhu lidí kolem Aquarius Records a Tumult a je činným ve stále existujícím all-star bandu Badgerlore, jenž kromě něj tvoří mj. také Liz Harris (Grouper), Pete Swanson (ex-Yellow Swans) nebo Tom Carter (Charalambides).

Jejich glaciální drone má silně pohanskou, ekologickou i anarchistickou symboliku. Je zakořeněn víc v akustickém zvuku než v tom elektronickém, nese až náznaky folkové hudby, ale celek je černý jak nejhlubší noc. Jejich inspirací je vedle milníků žánru jako Lustmord nebo Sunn O))) třeba právě Arvo Pärt nebo Dead Can Dance. Předchozí počiny byste našli na vydavatelstvích Root Strata, Pesanta Urfolk nebo jejich vlastních Caribou People, ale letošní novinky obstarají Cyclic Law a všudypřítomní Consouling Sounds.


Common Eider, King Eider se k nám vrací po dvou letech, kdy zahráli v netradičním prostředí Lechovického sklípku spolu s Gabrielem Salomanem. Letos je místo něj doprovodí Michael Anderson aka Drekka, jehož hudební aktivity sahají až do hloubi 80. let, přestože tento alias vznikl až v roce 1996. V obsáhlém archivu jeho nahrávek lze slyšet ozvěny rané kazetové industriální kultury, křehký domácký noise-folk nebo rozmáchlé zvukomalebné textury. A přestože jeho tvorba umí překvapit a zákeřně pocuchat, z většiny té nedávné vyzařují spíš až meditativní kvality či abstraktní nostalgie. Naživo se Drekka vyhýbá performanci v záři laptopu a místo toho se raději obklopuje přehršlí objektů, od zvonečků, odpadků až po kazeťáky a efektové pedály.

Info

Common Eider, King Eider (us) + Drekka (us)
14. 10. 2018 20:00
Punctum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Château Perché Warm Up Festival v Crossu

redakce 26.06.2019

Francouzský festival Château Perché je óda na kulturu, umění, výraz, svobodu a nekonvenčnost. Je to oslava života a lásky, která spojuje lidi. U nás warm up!

Tom z dEUS a jeho jazzová kapela

redakce 26.06.2019

Suverénní, ale chvílemi notně divokou instrumentaci zkušených jazzmanů navíc obohacuje o punkový feeling. Tom Barman a jeho TaxiWars.

Songs from Utopia: Příběhy o šílenství reality v karlínském Bar/áku

redakce 26.06.2019

Silná výpověd dvou zralých hudebních osobností, chvála souhry a velkého souznění. Songs of Utopia v karlínském Bar/áku

The Kill Devil Hills letos i v klubu

redakce 25.06.2019

Australští The Kill Devil Hills se letos v létě vracejí na Starý kontinent a tentokrát míří zejména na letní festivaly.

Tropical Fuck Storm se premiérově představí v Praze

redakce 25.06.2019

Tropical Fuck Storm si za krátkou dobu své existence stihli získat přízeň kritiky i fanoušků po celém světě.

Budoucnost math-metalu Frontierer rozseká Prahu

redakce 24.06.2019

"Frontierer jsou zřejmě nejtvrdší a nejšpinavější kapela, která následuje odkaz The Dillinger Escape Plan." A v půli července přijede rozsekat Prahu na třísky.

Subtilní svět Cigarettes After Sex na podzim v Praze

redakce 23.06.2019

Cigarettes After Sex se stylizují do černobílé a jejich písně na youtube zpravidla nedoprovází hudební videa. S chystanou druhou deskou se v listopadu vrací do pražského Roxy.

Ariadne s exkluzivními předskokany

redakce 21.06.2019

Čelní srážka liturgických zpěvů a elektronických experimentů? Ariadne pojí sakrální tradice s nestálou postmodernou.

Prague Headphone Festival v Punctu

redakce 21.06.2019

Koncept koncertu recipovaného prostřednictvím sluchátek je inspirovaný konceptem Le Placard, se kterým přišel Erik Minkkinen.

Fléda chystá GusGus, Hooverphonic, De Staat nebo Kompromat

redakce 21.06.2019

Zveřejnění dlouho utajovaného obsahu Vitalicova šuplíku budou v listopadu předcházet koncerty různých žánrů z mnoha koutů světa.