Zprávy / Úplňkové

Nejnovější XPLAYMIX mají v rukou Piča z hoven

redakce | Zprávy / Úplňkové | 24.02.2015

Minulým podcastem jsme oslavili čtvrtstoletí existence vydavatelství Indies Records. Tím dnešním na narozeninový mix připravený Markem Doubravou nepřímo navazujeme - vypravili jsme se pro něj totiž do samotných hlubin brněnského hudebního undergroundu. Na rozdíl od Marie Bartošové, nešťastné průkopnice městské speleoarcheologie, jsme se z dobrodružné výpravy vrátili sice se zpožděním, zato ale živí a bohatší o vytoužený podcast.

Průvodce se nám na něm stal Mojmír Měchura z pětice Piča z hoven. Ta patří patří mezi nejzajímavější kapely, které se zrodily v okruhu brněnské FaVU (plným jménem Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně). Tak zní alespoň legenda, ve skutečnosti je zázemí jednotlivých členů mnohem rozmanitější. Faktem ale zůstává, že archetyp studentské umělecké kapely naplňují PzH dokonale - ať už žánrovou neuchopitelností nebo přesahy do jiných uměleckých disciplín.


Poprvé o sobě dali vědět v roce 2008, skutečného průlomu se ale dočkali před třemi lety. Tehdy jim vyšlo debutové album Doom na kraji lesa, které je doposud asi jediným výraznějším tuzemským zástupcem hybridního žánru witch house. PzH z něj přejali předpisově temnou atmosféru, kterou po svém narušují kombinací naivně znějícího dívčího vokálu a vynalézavých textů. Vlastně ani moc nepřekvapí, že oni sami svému stylu říkají doom pop a mezi své inspirační zdroje řadí kromě witch houseu třeba i black metal.

XPLAYMIX je pravidelným seriálem našeho sesterského portálu Xplaylist a vyjma poctivé dávky muziky nabízí pokaždé i krátký rozhovor a pár slov navíc.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #49: Fvck_Kvlt

redakce 14.11.2020

Fvck_Kvlt sestavil mix oblíbených písní, tedy krasojízdu od hardcorových sypaček až k rapovým hvězdám.

Vánoce s Full Moonem - dva velké balíčky plné dárků!

redakce 11.11.2020

Prodloužit si předplatné a vyřešit vánoční dárky jedním kliknutím? Ano, prosím! Máme dva velké vánoční balíčky.

Full Moon Coffee tentokrát z Nikaraguy

redakce 11.11.2020

Nikaragua ve zpracování kávy patří mezi špičku. Káva Montezumba z regionu Mozonte tentokrát uvnitř každého balíčku Full Moon Coffee.

Full Moon #115 na Spotify

redakce 09.11.2020

Full Moon playlist aneb hudební ochutnávky z aktuálního čísla, které věnujeme Lence Dusilové.

Full Moon #115 – Jako nezkrocená Řeka

redakce 02.11.2020

Řeka je bujná, příjemná i mrazivá, má mnoho tváří a, podobně jako Lenka sama, zůstává nezkrocená. Full Moon #115 a Lenka Dusilová.

Říjnové novinky na portále XPlaylist

redakce 13.10.2020

Říjnové hlasování patří kultovnímu osmdesátkovému metalu. Která kapela podle vás tenkrát vládla? Byli to Slayer, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Anthrax nebo Megadeath?

Full Moon #114 na Spotify

redakce 11.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, tedy i Spotify.

Full Moon #114 – Technologie v hlavní roli

redakce 01.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, které je stejně staré jako touha člověka po hudební produkci.

Soundtrack: Uprostřed příběhu (Michal Pařízek)

redakce 15.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Dejte si soundtrack ke knize.

Full Moon #113 na Spotify

redakce 13.09.2020

K četbě nového čísla s Idles na obálce doporučujeme jako přílohu soundtrack na Spotify!