Zprávy / Festivalové

Nejrozsáhlejší program Colours of Ostrava v historii je hotov

Nejrozsáhlejší program Colours of Ostrava v historii je hotov

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.06.2015

Program mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic, je hotov. Počet programových bodů se ustálil na čísle 299 a počet venkovních i vnitřních scén se zastavil na 16. Vedle 75 zahraničních a 57 domácích kapel (loni 50 a 51), divadel, poezie nyní přibyly do programu filmy, diskuse (letos nově dokonce na dvou scénách), workshopy, program na scéně České televize, několik výstav a výtvarných aktivit, Design zóna s 33 prodejci, nový Family park i doprovodné aktivity v Dole Hlubina a na dalších místech. "Je to historicky nejrozsáhlejší program i nejvyšší počet scén. Takový jsme na Colours of Ostrava ještě neměli," zdůrazňuje ředitelka Zlata Holušová.

Vedle hlavních hvězd jako Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Clean Bandit, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Rodrigo y Gabriela nebo Swans dorazí do Ostravy kapely a hudebníci z 31 zemí světa - od Jižní Afriky po Mexiko, od Austrálie po Island, od Pakistánu po Izrael. Žánrově se program rozprostře od electra přes world music, jazz, rock, alternativu, soul a reggae. S nejpočetnější výpravou 36 lidí přijede právě islandská zpěvačka Björk, naopak jihoafrická formace Abavuki si našla sama ubytování v roubence v Beskydech s venkovní saunou. Z České republiky k sobě poutá nejvíce pozornosti jednorázový společný projekt kapely Zrní s Janáčkovou filharmonií Ostrava, dále například Tata Bojs, kteří koncert na Colours of Ostrava využijí pro nahrávání skladby na nové desce, Lenka Dusilová a Baromantika, Bratři Ebenové, Stromboli, Michal Hrůza, Kieslowski, Tvrdý/Havelka, Aneta Langerová, Vladimír Merta Trio, Sto zvířat, Vladimír Mišík a další.


Letošní filmový program připravila opět Letní filmová škola Uherské Hradiště. Návštěvníci uvidí spoustu lahůdek, které sahají od klasiky, jako jsou kultovní drama Klub rváčů, thriller Okno do dvora, Perný den s Beatles či restaurovaný Vynález zkázy, přes novinky jako animovaný snímek Michela Gondryho s Noamem Chomskym Je muž, který je vysoký, šťastný?, hudební tragikomedii Frank, vizuálně podmanivý thriller Fénix nebo francouzskou komedii Samba od tvůrců Nedotknutelných až po dokumenty Nick Cave: 20.000 dní na zemi, Magický hlas rebelky o Martě Kubišové, oceněný snímek K oblakům vzhlížíme Martina Duška a Evangelium podle Brabence o Vráťovi Brabencovi z The Plastic People of the Universe.

Diskusní scéna Reflexu letos nabídne v novém prostředí Dolu Hlubina setkání a povídání s mnoha zajímavými osobnostmi: například se členy Dejvického divadla, zpěvákem Danem Bártou, kapelou Longital, Markem Ebenem, hercem a režisérem Jiřím Havelkou, Lenkou Dusilovou nebo majitelem Vítkovic Janem Světlíkem. Řeč přijde také na témata jako Lékaři bez hranic, industriální technické památky, kultura ve městech, islám, Romové i bezmoc obrazu. Letos program vzniká také ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Letošní novinkou je scéna nazvaná Voices of Freedom, diskusní scéna Moderních dějin.cz a Evropské komise věnující se "otázkám nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti." Páteční program, kterým provede publicistka Petruška Šustrová, se zaměří filmy, přednášky, debaty i čtení z knih na téma Protestu a revolty, sobotní pak na aktuální otázku Ruska a Evropy a nedělní se podívá zpět do minulosti tématem Osvobození a co přišlo po něm.


Na festival se vrátí také scéna v cirkusovém šapitó zaměřená na aktivní zapojení návštěvníků, letos pojmenovaná Europe stage. Proběhnou zde workshopy flamenca se Sarou Moreno, židovských tanců se skupinou Létající rabín, žonglování a akrobacie s Cirkusem trochu jinak, swingových tanců s formací Melody Boys, starobylých polských tanců s Janusz Prusinowski Trio i italských tanců pizzica s formacemi Canzoniere Grecanico Salentino a Nidi d'Arac s mistrovskými tanečnicemi Silvia Perrone a Anna Cinzia Villani. Děti se mohou těšit na pohádky divadla Koňmo, Kvelb a Cirkusu trochu jinak. Noci zde rozvíří taneční party s DJs Clickem a Meckie Messerem.

Česká televize pozve i letos návštěvníky na Scénu ČT umístěnou do Velkého světa techniky. V něm nabídne nejen jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí svého fungování při živém vysílání vybraných pořadů (Interview ČT 24, Události v kultuře), ale také setkání s jejich tvůrci a protagonisty, či interaktivní workshopy vedené televizními profesionály. V Relax zóně bude k dispozici paleta hudebních pořadů a koncertů. V nabitém čtyřdenním programu nebude chybět ani maraton pro příznivce seriálů - promítání všech dvanácti epizod sitcomu Čtvrtá hvězda. Centrem výtvarného programu se stane galerie PLATO - platforma (pro současné umění) Ostrava v Multifunkční aule Gong. Návštěvníci zde uvidí výstavy Stano Filko (SK): 5.D. a Václav Magid: Pozice a metoda, instalace a performance Libor Novotný: Měkké spojení a Cheap Art for Bad Times skupiny Fr. Lozinski o.p.s., (Jiří Surůvka, František Kowolowský, Petr Lysáček a prodavačka Barbora Mikudová), a dále komentované prohlídky s Markem Pokorným a workshopy výroby hudebních nástrojů.


V členitém areálu nebudou vedle velkých scén chybět tradiční Drive stage, Full Moon stage, básnická MF DNES Poetry stage spojená s guerilla poetringem, Busking stage s možností zahrát si pro každého z návštěvníků, nová Electronic stage, velkoplošná projekce u haly Gong, výtvarné a světelné instalace i oblíbená vinárna v betonovém bunkru s cimbálovkami. V prostoru Cineport v nově zrekonstruovaném areálu Dolu Hlubina proběhne tradiční polední PechaKucha Night Ostrava, a také projekce nejlepších studentských filmů mezinárodního filmového festivalu Opavský páv a besedy se začínajícími filmovými tvůrci. Na své si přijdou i milovníci workshopů, kterým scéna nabídne dabing battle, odlévání hornických plaketek, focení v hornickém, hudební improvizace na netradiční nástroje, workshop animace nebo výroby 16mm filmu či tvůrčí debaty s básníky.

V rámci doprovodného programu Colours Plus získají návštěvníci Colours of Ostrava s páskou na ruce možnost dále poznávat jak Dolní Vítkovice, tak zajímavosti v Ostravě. V areálu Dolních Vítkovic si návštěvníci budou moci užít novou adrenalinovou vyhlídku s kavárnou z 80ti metrové BOLT TOWER / vysoké pece, zažít speciální festivalový program interaktivní expozice ve Velkém a Malém světě techniky, nebo také sfárat do dolu v Landek parku. Zajít zdarma budou moci do aktuálních expozic Galerie výtvarného umění v Ostravě (FRANTA – Tváří v tvář, Vladimír Škoda – Energie, Miloš Polášek – Zmizelá Ostrava), se slevou do ostravské ZOO, na výstavu American Classic Cars i na Slezskoostravský hrad a areálu Miniuni.

Návštěvníci mohou také v útrobách Bolt Tower navštívit výstavu V peci a pod pecí, ta je složena z uměleckých smaltů vzniklých v průběhu 9. ročníku výtvarného sympozia Smalt Art, které organizuje partner festivalu Vítkovice Machinery Group. Výstava představí díla výrazných soudobých umělců Josefa Bolfa, Martina Froulíka, Veroniky Holcové, Šárky Koudelové, Pavly Malinové, Jany Vojnarové, Jana Vytisky, Lubomíra Typlta a Moniky Žákové. Tato výstava se bude prolínat s již tradiční Industriální revolucí, která je zaměřena na mezinárodní scénu, Michaela Bielického, Jana Corsede a Victora van Wettena. Na závěr festivalu rozhodne Jan Světlík o tom, který z nadějných umělců dostane Výtvarnou cenu Jana Světlíka. Již v úterý a ve středu před začátkem Colours of Ostrava si můžete užít Festival v ulicích přístupný zdarma v centru Ostravy nebo přijít na showcase konferenci Czech Music Crossroads.

Info

Colours of Ostrava 2015
16. - 19. 7. 2015
Dolní Vítkovice, Ostrava

http://www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Drama Queer prináša horúce témy do online priestoru

redakce 23.10.2020

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na medzinárodnej divadelnej scéne s fokusom najmä na témy spojené s LGBTQ+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou.

Queer filmový festival Mezipatra bude online

redakce 21.10.2020

Mezipatra letos uvedou v hlavní soutěži celkem jedenáct celovečerních snímků, mezi kterými jsou nově zařazeny i vybrané dokumentární filmy.

Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváků

Martina Wes 20.10.2020

Šestý ročník divadelního a tanečního festivalu , který se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze.

Letošní Blues Alive neproběhne

redakce 20.10.2020

Letošní ročník mezinárodního festivalu Blues Alive je bohužel z důvodu koronavirových opatření a celkové epidemické situace zrušen.

Ji.hlava online

redakce 16.10.2020

To nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektiva jihokorejského filmu, velká přehlídka afroamerického dokumentu i navýsost aktuální témata.

4+4 dny v pohybu vysílá podcastové studio

redakce 15.10.2020

Mluvit se bude o hnutí Black Lives Matter, aktivismu mladých lidí, digitální ekonomice, jak pohlížet na náboženství v dnešní době či o zvuku a hudbě.

Mezipatra představí novou znělku festivalu a highlighty letošního programu

redakce 15.10.2020

Vybrané snímky queer filmového festivalu Mezipatra svoji pozornost obrací na problémy uvnitř LGBTQ+ komunity.

Kurátory soutěže PAFu Jiné vize Tina Poliačková a Lumír Nykl

redakce 14.10.2020

Soutěž Jiné vize CZ si dlouhodobě klade za cíl vytvářet povědomí o českém pohyblivém obraze: hraničních formách na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.

Literární přehlídku ProtimluvFest předznamenává téma tance

redakce 13.10.2020

Festivalová čtení sice neproběhnou kvůli koronavirovým omezením s publikem, ale sledovat jejich průběh budou moci zájemci na webových stránkách.

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu v třídenní variantě

redakce 09.10.2020

Vzhledem k ohlášeným bezpečnostním opatřením organizátoři oznamují zkrácenou třídenní variantu festivalu.