Články / Recenze

Nejzábavnější hudební projekt FKA Twigs

Nejzábavnější hudební projekt FKA Twigs

Jakub Fischer | Články / Recenze | 01.03.2022

Lednové astrologické nebe přálo cílevědomým kozorohům a jejich kreativní energii. Důkazem toho může být nejnovější tvorba londýnské artpopové zpěvačky FKA twigs, která navazuje na alba LP1 (2014) a Magdalene (2019).

Ačkoli se sama autorka nechala slyšet, že během lockdownu dělala na desce, vydává mixtape, což naznačuje už úvodní, surrealistický track ride the dragon. Oproti předchozím nahrávkám disponuje Caprisongs určitou hravostí, a nabízí tak méně naléhavý prožitek. Uvolněnost emočního projevu je znát především díky různorodým žánrovým prvkům, od hip hopu přes dancehall a hyperpop až po drill. FKA twigs se nebojí zarapovat, a jde jí to s lehkostí, její jemný vokál, často v autotunu, kontrastuje se špinavě zkreslenými plochami (meta angel). Tematicky se vyrovnává s uplynulými, mnohdy komplikovanými láskami, dokazuje si svou samostatnost a také schopnost hudebně zaznamenat kus životního období navzdory všem pocitům izolace.

Specifikem Caprisongs je snaha o provázanost jednotlivých tracků pomocí mluveného slova, interludií, konverzací nebo monologů. Desku od těch starších odlišuje i množství hostů, Pa Salieu, The Weeknd, Shygirl, Daniel Caesar nebo Jorja Smith a Unknown T. O část produkce se zasloužila například Arca, Fred again… nebo třeba Sega Bodega a kvalitu zvuku nakonec zpečetil Mike Dean.

I přesto, že se nejedná o nejkonzistentnější hudební projekt FKA twigs, jde o ten nejzábavnější. Množství chytlavých refrénů, experimentálních elektronických prvků, tanečních momentů a místy i poučných mluvených vstupů nenechá posluchače chladným. Mixtape se hodí nejen do chvil, ve kterých zažíváme trable s láskou, ve kterých vyžadujeme porozumění od jiných, i od sebe sama, ale i do chvil, ve kterých bychom se nejraději protančili ke smířlivému, radostnému dětskému já.

Info

FKA Twigs – Caprisongs (Young label)
Fb interpretky

foto © The Face

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace