Články / Recenze

Nejzábavnější hudební projekt FKA Twigs

Nejzábavnější hudební projekt FKA Twigs

Jakub Fischer | Články / Recenze | 01.03.2022

Lednové astrologické nebe přálo cílevědomým kozorohům a jejich kreativní energii. Důkazem toho může být nejnovější tvorba londýnské artpopové zpěvačky FKA twigs, která navazuje na alba LP1 (2014) a Magdalene (2019).

Ačkoli se sama autorka nechala slyšet, že během lockdownu dělala na desce, vydává mixtape, což naznačuje už úvodní, surrealistický track ride the dragon. Oproti předchozím nahrávkám disponuje Caprisongs určitou hravostí, a nabízí tak méně naléhavý prožitek. Uvolněnost emočního projevu je znát především díky různorodým žánrovým prvkům, od hip hopu přes dancehall a hyperpop až po drill. FKA twigs se nebojí zarapovat, a jde jí to s lehkostí, její jemný vokál, často v autotunu, kontrastuje se špinavě zkreslenými plochami (meta angel). Tematicky se vyrovnává s uplynulými, mnohdy komplikovanými láskami, dokazuje si svou samostatnost a také schopnost hudebně zaznamenat kus životního období navzdory všem pocitům izolace.

Specifikem Caprisongs je snaha o provázanost jednotlivých tracků pomocí mluveného slova, interludií, konverzací nebo monologů. Desku od těch starších odlišuje i množství hostů, Pa Salieu, The Weeknd, Shygirl, Daniel Caesar nebo Jorja Smith a Unknown T. O část produkce se zasloužila například Arca, Fred again… nebo třeba Sega Bodega a kvalitu zvuku nakonec zpečetil Mike Dean.

I přesto, že se nejedná o nejkonzistentnější hudební projekt FKA twigs, jde o ten nejzábavnější. Množství chytlavých refrénů, experimentálních elektronických prvků, tanečních momentů a místy i poučných mluvených vstupů nenechá posluchače chladným. Mixtape se hodí nejen do chvil, ve kterých zažíváme trable s láskou, ve kterých vyžadujeme porozumění od jiných, i od sebe sama, ale i do chvil, ve kterých bychom se nejraději protančili ke smířlivému, radostnému dětskému já.

Info

FKA Twigs – Caprisongs (Young label)
Fb interpretky

foto © The Face

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Eva Mrázková 09.03.2022

Něžnost, intimita, ale také odhodlanost a rozjímání nad věcmi, které už nikdy nebudou jako dřív. To vytváří atmosféru provázející sólový debut Observatory od Aeon Station.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace