Články / Sloupky/Blogy

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Minka Dočkalová | Články / Sloupky/Blogy | 01.08.2021

Ve čtvrtek 29. července proběhla v rámci festivalu Meeting Brno 2021 první repríza inscenace Ein Strudel und Nekonečno. Na svědomí ji mají umělecká uskupení Bazmek entertaiment a Mikro-teatro, odehrála se se setměním na dvorečkové scéně brněnské káznice.

Hra inspirovaná životem slavného matematika a logika Kurta Gödela, narozeného roku 1906 v Brně, s lehkostí a zvídavou hravostí diváka provází jeho dětstvím, dospíváním, vztahem s matkou, stěhováním do Vídně, milostným životem, i následným životem v emigraci v americkém Princetonu. O dynamiku příběhu se starají tři herci: roli Kurta zpočátku ztvárňuje Petr Hanák, Gödelovu personu později rovnoměrně alternuje Lucie Hrochová a Veronika Všianská. Prostřednictvím dialogu tří, uměřeně doprovázeného akordeonem Ondřeje Zámečníka, je divák vtažen do děje a stává se svědkem událostí života svérázného muže, který se proslavil za hranicemi naší země.

Inscenace je plná matematických pouček, filosofických otázek i slovních hříček, vizuálně je dotvářena jednotlivými ingrediencemi vídeňského štrůdlu, který celý děj implicitně propojuje. Pokouší se též o interaktivitu - diváci v jednom momentě obdrží od herců plánek amerického vědeckého pracoviště i s popisy tamních géniů, a jakmile se zorientují, hraje se dál. "Alberte, vy dneska jedete bomby!" opáčí v jednom momentě Gödelova žena na sofistikovanou lichotku Alberta Einsteina, který byl toho času Kurtovým blízkým diskusním partnerem. Ten kontruje "ale kdepak, bomby jede Oppenheimer", a poučené publikum obratem pobaveně reaguje na pokročilý dad joke.

Ein Strudel und Nekonečno je sladkobolně, avšak rozhodně ne pateticky koncipovaná hra, která líčí nesnadný život muže, jehož genialita byla vyvažována nekonečným strachem z toho, že ho někdo chce otrávit, a jeho ženy Adély, která poskytuje druhý pohled na to, jaké je to žít se svérázným intelektuálem.

Paralyzující obava z jedů nakonec Gödela skutečně zabila. Zemřel hlady a vážil pouhých 29 kilogramů.

Info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace