Články / Sloupky/Blogy

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Minka Dočkalová | Články / Sloupky/Blogy | 01.08.2021

Ve čtvrtek 29. července proběhla v rámci festivalu Meeting Brno 2021 první repríza inscenace Ein Strudel und Nekonečno. Na svědomí ji mají umělecká uskupení Bazmek entertaiment a Mikro-teatro, odehrála se se setměním na dvorečkové scéně brněnské káznice.

Hra inspirovaná životem slavného matematika a logika Kurta Gödela, narozeného roku 1906 v Brně, s lehkostí a zvídavou hravostí diváka provází jeho dětstvím, dospíváním, vztahem s matkou, stěhováním do Vídně, milostným životem, i následným životem v emigraci v americkém Princetonu. O dynamiku příběhu se starají tři herci: roli Kurta zpočátku ztvárňuje Petr Hanák, Gödelovu personu později rovnoměrně alternuje Lucie Hrochová a Veronika Všianská. Prostřednictvím dialogu tří, uměřeně doprovázeného akordeonem Ondřeje Zámečníka, je divák vtažen do děje a stává se svědkem událostí života svérázného muže, který se proslavil za hranicemi naší země.

Inscenace je plná matematických pouček, filosofických otázek i slovních hříček, vizuálně je dotvářena jednotlivými ingrediencemi vídeňského štrůdlu, který celý děj implicitně propojuje. Pokouší se též o interaktivitu - diváci v jednom momentě obdrží od herců plánek amerického vědeckého pracoviště i s popisy tamních géniů, a jakmile se zorientují, hraje se dál. "Alberte, vy dneska jedete bomby!" opáčí v jednom momentě Gödelova žena na sofistikovanou lichotku Alberta Einsteina, který byl toho času Kurtovým blízkým diskusním partnerem. Ten kontruje "ale kdepak, bomby jede Oppenheimer", a poučené publikum obratem pobaveně reaguje na pokročilý dad joke.

Ein Strudel und Nekonečno je sladkobolně, avšak rozhodně ne pateticky koncipovaná hra, která líčí nesnadný život muže, jehož genialita byla vyvažována nekonečným strachem z toho, že ho někdo chce otrávit, a jeho ženy Adély, která poskytuje druhý pohled na to, jaké je to žít se svérázným intelektuálem.

Paralyzující obava z jedů nakonec Gödela skutečně zabila. Zemřel hlady a vážil pouhých 29 kilogramů.

Info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace