Články / Recenze

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck | Články / Recenze | 14.09.2023

„Ještě salát, mami?“ U zvěrolékaře Martina (Marián Mitaš) propukne po vážném úrazu afázie. Ztrácí tak nejen volnost pohybu, ale i komunikace s okolím. Ani s vypětím všech sil není s to vypotit jedinou větu, z mluveného slova se pro něj stávají shluky slabik, které není schopen dešifrovat. Fatální diagnóza pochopitelně nezmění život pouze jemu, ale i lidem v jeho okolí. U Martinova lůžka se střídají odhodlaná matka (Milena Steinmasslová) s realisticky uvažující manželkou (Jana Plodková), trochu nečekaně se k nim přidává i majitelka koně, který Martina pokopal (Magdaléna Borová). Tři ženy, které spojil jeden muž.

Jejich vynucené soužití vede k nečekaným odhalením i inventuře starých křivd. Na přetřes přirozeně přicházejí témata jako nevěra, neplodnost i bolestná revize vztahu snacha versus tchýně. Scénář Alice Nellis umně brousí hranu mezi psychologickým dramatem a konverzační „vztahovkou“. Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se filmu dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí a zápasech, které podstupujeme, i když víme, že v nich nemůžeme zvítězit.

O to víc zamrzí, že linie s policejním vyšetřováním působí neohrabaně a dvojice kriminalistů v podání Jana Révaie a Igora Chmely vypadá, jakoby do filmu zabloudila z druhořadé komedie Jiřího Vejdělka. K tomu se snímek pokouší zkratkovitě filozofovat nad otázkou eutanázie, otevírá téma doživotní viny i přijetí odpovědnosti za životy druhých. Zejména ve druhé polovině stopáže tak příběh atrofuje v dysfunkční žánrový slepenec, který nezachrání ani řemeslně čistá režie Tomáše Mašína.

Info

Němá tajemství
režie: Tomáš Mašín, 2023
web distributora

foto © se svolením Donart Film

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustředit se na přítomný okamžik (Gouge Away)

Klára Šajtarová 23.07.2024

Mnozí si je automaticky asociují s písní Pixies, pro americkou hardcore-punkovou komunitu nabírají ale tato slova úplně jiný význam.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace