Zprávy / Offtopic-Novinky

Nemiř na mě tou věcí: Mortdecai na Pasece

Nemiř na mě tou věcí: Mortdecai na Pasece

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 02.07.2015

Trochu Oscar Wilde, trochu Don Juan a taky James Bond. Takový je Charlie Mortdecai, charismatický antihrdina populární série o profesionálním bonvivánovi a příležitostném obchodníkovi s uměním, který má permanentně hluboko do kapsy. Jeho příběhy oplývají černým humorem, sarkasmem a typicky britským stylem. Není se co divit, že se jeho oddanými fanoušky stali třeba britský komik a herec Stephen Fry, představitel doktora House Hugh Laurie a ostatně i Johnny Depp, který Mortdecaie ztvárnil v letošním filmu.

Za seznámení s českými čtenáři Mortdecai vděčí renomovanému redaktorovi Paseky Milanu Macháčkovi. "Když se mi Bonfiglioliho mortdecaiovská série dostala před lety poprvé do rukou, bylo těžké jejímu půvabu nepropadnout: spojením cynického humoru, bizarních zápletek, vypjatě násilných scén a nejrůznějších excesů vůbec stojí kdesi mezi P. G. Wodehousem, Raymondem Chandlerem a Ianem Flemingem. Každou ze žánrových škatulek přitom dokáže zároveň i přesáhnout a parodovat," popisuje Bonfiglioliho kvality.

"Bylo nám v Pasece jasné, že úspěch knihy v češtině stojí a padá s kvalitou jejího překladu. Bylo opravdu velkým štěstím, že Bonfiglioliho hravý a nápaditý text s množstvím odkazů a narážek všeho druhu našel tak ideálního tlumočníka, jakým je překladatelka Michala Marková," dodává Macháček.


Marková, která překládá z angličtiny a francouzštiny (takže má skalpy jak Dana Browna nebo Jonathana Littela, tak Laurenta Bineta), se dokonale naladila na Bonfiglioliho notu. "Z překladatelského hlediska byly jeho knihy prací snů a jsem moc ráda, že mi Paseka tuhle možnost dala. Vlastně jsem se tím chytrým a mimořádně vtipným textem jen nechala vést. A nepokrytě rozpustilý duch, v němž se romány nesou, mi dával povolení se překladatelsky tak trochu odvázat," libuje si překladatelka, která pro Paseku přeloží také autorku Rainu Telgemeierovou a její bestseller Úsměv. Jeden z největších komiksových fenoménů 21. století se v češtině objeví na podzim.

Ředitelka nakladatelství Anna Horáčková uznává, že Mortdecaiova cesta Českem se kroutila jako knír. "Bonfiglioli při prvním vydání bohužel neprávem zapadl, známým se stal spíš v zasvěcených kruzích a u milovníků anglického humoru. Vrátili jsme se k němu až díky filmu, aby ho mohli zpětně objevit noví čtenáři. A paradoxně právě díky letošnímu filmu, který se vůbec nepovedl, si fanoušky skutečně našel. Knihy Mortdecaiův záhadný případ s knírem se za prvních pár měsíců prodalo třikrát tolik než předchozích dílů za celou dobu."

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace