Články / Offtopic / / Komix

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 10.06.2021

Jak by vypadal náš svět, kdyby vybájený svět H. P. Lovecrafta byl skutečný? Tenhle narativ je pevně usazený ve světové popkultuře už dlouhé desítky let. Lovecraftův vesmír dráždí tvůrce svou zvrácenou logikou i zkratkovitou krutostí, která má kořeny v tradičním vnímáním tohoto světa.

Takže ani nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa. Alana Moorea zná nejspíš každý, kdo přečetl víc než Čtyřlístek a viděl jeden snímek z nekonečného množství marvelovek, které v poslední dekádě zaplavily kina. Současně jde o tvůrce, na něhož si musíte vytvořit názor. Je autorem několika naprosto klíčových grafických románů, které stanovovaly nové standardy komiksové tvorby. Ať už jde o Ságu o Bažináčovi, Strážce, Top 10, Z pekla, Ztracené dívky nebo Ligu výjimečných.

Zároveň je Moore komplikovanou osobností, která mimo jiné naprosto odmítá filmové adaptace vlastních děl. Na druhou stranu je faktem, že všechny pokusy o převedení jeho komiksů na plátno dopadly prachbídně a naprosto se minuly s autorovým géniem. Čestnou výjimku tvoří až seriál Watchmen z roku 2019.

Je až s podivem, jak dlouho Moore dokázal pracovat pro velké nakladatelství DC a jeho odnože. V roce 2005 se však s nimi rozhádal a zase se vrátil k nezávislé tvorbě. To už společně s výtvarníkem Jacenem Burrowsem měli za sebou dvoudílný příběh Vnitroblok (2003), v němž společně fabulovali lovecraftovský vesmír. Vnitroblok je součástí českého překladu svazku Neonomicon, kde doplnil titulní čtyřdílný komiks stejných tvůrců, který původně vycházel v letech 2010 a 2011.

Vnitroblok je jakýmsi prologem samotnému Neonomiconu, předchází mu dějově i časově. Hlavním hrdinou je tajný policejní agent Aldo Sax pátrající po původu nové drogy, která se objevila v nočních klubech. To jeho mysl dovede až za brány příčetnosti. Po několika letech vyšetřuje dvojice agentů Brearsová a Lamper sérii rituálních vražd. Ty jsou nějakým záhadným způsobem propojeny právě s Aldo Saxem. Pátrání směřuje do městečka Salem a kola hororového šílenství a tragických událostí se roztáčí naplno…

Moore na Lovecrafta nahlíží skrze jakousi freudovskou sexuální frustraci, kterou podporuje i vedlejšími motivy (například léčená nymfomanie agentky Brearsové). Vše spojuje se vstupem za běžné vnímání reality, s čímž mu pomáhá i téměř bezbřehá výtvarná fantazie Jacena Burrowse. Ta exploduje především v závěru Vnitrobloku, kdy mizí do té doby pevně dané vertikální stavění komiksových panelů a otevírá se šílený svět jiného vesmíru. Neonomicon je pro změnu postaven na širokých horizontálních panelech (vždy čtyři na jednu stránku). Tento rytmus opouští jen vzácně a nepracuje s psychedelickými obrazy jako finále Vnitrobloku. Spíše se soustředí na vnitřní myšlenkové pochody postav a to, jakým způsobem jejich mentální nastavení ovlivňuje fyzickou podobu.

Svou vášeň pro Lovecrafta Moore s Burrowsem završili opulentním dvanáctisvazkovým dílem Providence (2015-2017). Tento grafický román vydalo Argo v českém překladu už v roce 2019.

Info

Alan Moore, Jacen Burrow – Neonomicon (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se souhlasem Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace