Články / Offtopic / / Komix

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 10.06.2021

Jak by vypadal náš svět, kdyby vybájený svět H. P. Lovecrafta byl skutečný? Tenhle narativ je pevně usazený ve světové popkultuře už dlouhé desítky let. Lovecraftův vesmír dráždí tvůrce svou zvrácenou logikou i zkratkovitou krutostí, která má kořeny v tradičním vnímáním tohoto světa.

Takže ani nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa. Alana Moorea zná nejspíš každý, kdo přečetl víc než Čtyřlístek a viděl jeden snímek z nekonečného množství marvelovek, které v poslední dekádě zaplavily kina. Současně jde o tvůrce, na něhož si musíte vytvořit názor. Je autorem několika naprosto klíčových grafických románů, které stanovovaly nové standardy komiksové tvorby. Ať už jde o Ságu o Bažináčovi, Strážce, Top 10, Z pekla, Ztracené dívky nebo Ligu výjimečných.

Zároveň je Moore komplikovanou osobností, která mimo jiné naprosto odmítá filmové adaptace vlastních děl. Na druhou stranu je faktem, že všechny pokusy o převedení jeho komiksů na plátno dopadly prachbídně a naprosto se minuly s autorovým géniem. Čestnou výjimku tvoří až seriál Watchmen z roku 2019.

Je až s podivem, jak dlouho Moore dokázal pracovat pro velké nakladatelství DC a jeho odnože. V roce 2005 se však s nimi rozhádal a zase se vrátil k nezávislé tvorbě. To už společně s výtvarníkem Jacenem Burrowsem měli za sebou dvoudílný příběh Vnitroblok (2003), v němž společně fabulovali lovecraftovský vesmír. Vnitroblok je součástí českého překladu svazku Neonomicon, kde doplnil titulní čtyřdílný komiks stejných tvůrců, který původně vycházel v letech 2010 a 2011.

Vnitroblok je jakýmsi prologem samotnému Neonomiconu, předchází mu dějově i časově. Hlavním hrdinou je tajný policejní agent Aldo Sax pátrající po původu nové drogy, která se objevila v nočních klubech. To jeho mysl dovede až za brány příčetnosti. Po několika letech vyšetřuje dvojice agentů Brearsová a Lamper sérii rituálních vražd. Ty jsou nějakým záhadným způsobem propojeny právě s Aldo Saxem. Pátrání směřuje do městečka Salem a kola hororového šílenství a tragických událostí se roztáčí naplno…

Moore na Lovecrafta nahlíží skrze jakousi freudovskou sexuální frustraci, kterou podporuje i vedlejšími motivy (například léčená nymfomanie agentky Brearsové). Vše spojuje se vstupem za běžné vnímání reality, s čímž mu pomáhá i téměř bezbřehá výtvarná fantazie Jacena Burrowse. Ta exploduje především v závěru Vnitrobloku, kdy mizí do té doby pevně dané vertikální stavění komiksových panelů a otevírá se šílený svět jiného vesmíru. Neonomicon je pro změnu postaven na širokých horizontálních panelech (vždy čtyři na jednu stránku). Tento rytmus opouští jen vzácně a nepracuje s psychedelickými obrazy jako finále Vnitrobloku. Spíše se soustředí na vnitřní myšlenkové pochody postav a to, jakým způsobem jejich mentální nastavení ovlivňuje fyzickou podobu.

Svou vášeň pro Lovecrafta Moore s Burrowsem završili opulentním dvanáctisvazkovým dílem Providence (2015-2017). Tento grafický román vydalo Argo v českém překladu už v roce 2019.

Info

Alan Moore, Jacen Burrow – Neonomicon (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se souhlasem Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace