Články / Reporty

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík | Články / Reporty | 26.11.2023

Spojení pražské „tovární“ MeetFactory a industriálně laděné hudby se nabízelo, stejně jako bylo unikátní. Metaforické, nepříjemné texty s hrubou videoprojekcí oddělovaly mysl od organismů. Zatímco se těla pohybovala v rytmu, v hlavě vířily otázky, na které se těžko odpovídá.

Před nástupem WWW Neurobeat zahajuje večer Jonatán Pastirčák s oběma svými aliasy Isama Zing a Pjoni. Pozdraví nesměle, ale začne zcela sebejistě. Neustále přebíhá od kláves k violoncellu, které přidává na výjimečnosti jeho tanečním beatům, které záhadně dobře fungují s východoevropskými folklorními ozvuky. Celkově to má až hororový nádech, jako by se člověk procházel sám v horách hustým, nočním lesem. Z něj vytahuje diváky nástup vokalistky Eriky Rein, společně pak modelují pop do důrazného dance/industriálu.

Na plátně se objeví mihotající se WWW. Uběhne pár minut, na stage dorazí Milesa Anděra Zrnić a Ondřej Anděra, Lubomír Typlt jakožto třetí člen je údajně v publiku. Další napjatou chvíli čekání přeruší celkové utišení, Anděra napřáhne ruku směrem k natřískanému sálu a z plných plic zazní: „Dnes jsem přestal vrhat stín!“ V následujících dvou hodinách dva nervy drásající vokály v naprosté synergii řvou i šeptají v hlasitých beatech svých starších kousků, poprvé zazní i dvě písně z připravovaného alba. A znějí přesně tak, jak by se dalo čekat.

Strohý způsob, jakým jsou opakující se slova deklamována, koresponduje s obsahem textů. Dekadentní, těžko uchopitelné stavy, verše o strachu a úniku od sebe sama, nenávisti, pasivity a přihlížení obecným problémům nebo o rutině každodenního života tu servíruje nasraný, typicky naléhavý Sifonův vokál, který má daleko k melancholii. Jde o ráznou, prudkou flow.

V zádech dvojice vidíme znepokojující obrazy, zrnění a stíny vystupujících v reálném čase. Díky nepřirozeným, „mechanickým“ pohybům Anděry rytmicky dokonale souznějících s hudbou i silnými texty je tak vizuál výraznou součástí celkového vyznění. Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle komentující vlastní omyl a plný klub. Působí to tak přirozeně, že by si někdo mohl myslet, že to byl úmysl.

Poslední letošní pražský koncert místních WWW uzavírají po několikaminutovém potlesku dva přídavky. Neutuchající náboj, energie a vzteklost funguje od začátku do konce. A to i na ty, kterým electro-industriální rap tolik neříká. Bez ohledu na žánr se k hlavním myšlenkám, otázkám musí člověk probojovat přes masivní vrstvu metafor: jak se odhodlat k činům, jak čelit osamocení v dnešním odosobněném světě nebo jak odolávat nihilismu? Řada skličujících témat nekončí.

Info

WWW Neurobeat + Pjoni/Isama Zing
24. 11. 2023 MetFactory, Praha

foto © Lucia Banáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace