Václav Valtr | Články / Reporty | 28.05.2023
Před Bike Jesus se pomalu ale jistě vytváří popíjející a klábosící hloučky užívající si jarního slunce. Napjaté očekávání před hvězdou večera příjemně vyplňuje tuzemský DJ a producent Ancestral Vision postklubovou směsí afrických vlivů, ozvěn dancehallu i techna. Tón setu je pokývnutím směrem k Debmasterovi a jeho produkci, což organizátoři akce, Heartnoize Promotion, deklarovali dopředu.
Mc Yallah a Debmaster u nás nejsou žádnými nováčky – před dvěma lety předvedli legendární set na Stalinu, loni navštívili brněnský festival Pop Messe a v doprovodu Scotch Rolexe se MC Yallah objevila na festivalu Beseda. Rychlý start nechává publikum lehce zaskočené, sál se začíná plnit a lidi hýbat. Od druhého tracku je tu kotel s rozjetou party. Debmaster a jeho beaty vytvářejí nemilosrdný podklad s nesmírnou dynamikou a propracovaností a Mc Yallah převádí tuto sofistikovanost ještě dál. Její projev, ve kterém se mísí svahilština, luganda, luo i angličtina, je fascinující na poslech. MC Yallah pracuje fenomenálně s rytmem, střídá polohy a rytmus a do Debmasterových napumpovaných skladeb vnáší další, mnohdy netušené rozměry.
I přestože je sdělení většiny písní pro českého posluchače kryptické, Yallah si svým výrazem a energií rázem získává publikum. A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství. Ve srovnání s předchozími vystoupeními působí sice unaveněji, ale nic to neubírá ze síly jejího projevu ani z nálože, kterou dvojice nabízí, obzvlášť když se po pár skladbách výrazně zvedne hlasitost a hutné basy jsou konečně cítit celým tělem.
fotogalerii z koncertu najdete tady
Po několika starších peckách dochází na věci z letošního alba Yallah Beibe, které vyšlo na Hakuna Kuala, dceřiném labelu Nyege Nyege. MC Yallah se více obrací k publiku a opakovaně ho vyzdvihuje, po koncertě zdůrazňuje, že to pražské je zdaleka nejlepší. Skladba střídá skladbu, tanec pokračuje, a i když setlist netvoří výrazný dramaturgický oblouk, je znát umná práce s publikem, je tu prostor pro klidnější kousky i ostřejší beaty.
Na Debmasterův navazující DJ set zůstává už jen hrstka posluchačů a tanečníků a party pozvolna skomírá do úplného vyšumění. Umělci jsou unavení, ale spokojení, lidi se zvolna rozchází s tím, že se jim dostalo něčeho mimořádného.
MC Yallah & Debmaster + Ancestral Vision
25. 5. 2023, Bike_Jesus, Praha
foto © su
Michal Pařízek 22.09.2023
O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“
Eva Karpilovská 20.09.2023
Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.
Kristina Kratochvilová 20.09.2023
Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.
Jan Starý 19.09.2023
Dramaturgicky a organizačně perfektní akce si zaslouží jedinou výtku – takovou sestavu by mělo vidět víc lidí.
Kristýna Břeská, Ondřej Vraštil 19.09.2023
Ve barokní Valdštejnské lodžii jsme tři dny putovali mezi kostelem, čestným dvorem památky Lodžie, maringotkami v majestátním parku Libosadu, šapitó a divadelními sály...
Michal Pařízek 18.09.2023
Pořadatelé chorvatského Shipu na to šli podobně. Naplno, s emocemi. Navíc mají v ruce hned několik tutových trumfů, včetně esa v podobě skutečně okouzlujícího místa konání.
Lucia Banáková 17.09.2023
Kráľovná avantgardného popu sa vrátila po dvadsiatich piatich rokoch. A hoci by fungovali aj superlatívy, Björk existuje kdesi mimo pozemského toku informácií.
Kryštof Kočtář 13.09.2023
Patetická moudra slyší jen málokdo rád, nicméně výrok „méně je někdy více“ přesně vystihuje sety kapel, které zahrály v brněnském Kabinetu Múz.
Dominik Polívka 10.09.2023
První ročník a ambice velikosti 22,5 hektarů elektrizují na hony daleko. Zlatá hodinka hladí železobetonové stěny rezonující prvními zvukovkami, Nils Frahm si staví aparát.
Jan Starý 07.09.2023
Na půdorysu podobném legendárním darmstadtským kurzům se sem co dva roky sjíždějí skladatelé a interpreti současné artificiální hudby aneb na jatka a dál.