Články / Reporty

Nezaleknout se duchů místa ani duchů v sobě (DIIV)

Nezaleknout se duchů místa ani duchů v sobě (DIIV)

David Stoklas | Články / Reporty | 13.08.2022

Bojí se DIIV duchů? Do budovy bývalé továrny na skleněné výrobky a bůhvíco dalšího se draly ještě poslední zbytky umírajícího denního světla, když DIIV startovali svůj set. Prvních několik skladeb prokládali nejistými otázkami, jestli tohle místo není prokleté, jestli tu nestraší. Jestli jsou v DIIV v něčem dobří, tak v překonávání vlastních bubáků. Potvrdili to i tentokrát. Místy sice vypadali, že přemítají úplně nad něčím jiným, těžko jim to ale vyčítat, děláme to všichni.

Před DIIV se představili brněnští Ghost of You, kteří velká kytarová očekávání ředili roztančeným setem postaveným převážně na syntezátorech, a když už se přece jen vlnily struny, zvuk šel ven pod závojem efektů. Z publika bylo slyšet: "Už by taky mohli něco vydat." Ghost of You se vytasili s novou skladbou, takže to vypadá slibně.

Všem jsou známy příběhy o heroinovém období Zacharyho Colea Smithe, každý zaregistroval aspoň jeden z tisíců článků přirovnávajících ho ke Cobainovi nebo rozebírajících jeho vztah se Sky Ferreira, jak jsou Sid a Nancy nebo Kurt a Courtney. Vynořit se z bahna závislosti, kdy média servírují mimořádně ponižující policejní mugshoty, muselo stát Smithe obrovskou spoustu sil. Prodělal katarzí a vizáž průšviháře vyměnil za nerda, což podtrhuje i jeho nová záliba v kartičkách Magic. Všechno působí mnohem přirozeněji, když jsou hudebníci méně karikatury a více lidské bytosti.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Po prvních nervóznějších skladbách a několika ujištění z publika, že místo prokleté není a že zvuk je naprosto v pořádku, získali DIIV větší sebedůvěru. A byl čas na mimořádně precizní rytmický postpunk, bubny a basa, spíše kvílející kytary, než aby se hrála kila. Baskytarista Colin Caulfied odhodil plážovou čapku a společně s kytaristou Andrewem Baileyem si měnili místa, poskakovali jako čmeláci na jarní louce. Jako by oni dva převzali roli frontmana a Smith tuhle energii jen poklidně podporoval. Pouze v songu Doused si neodpustil před začátkem bridge stadionový výkřik: „Let’s go!”

Během vystoupení, trvajícího něco přes hodinu, prošli DIIV několika náladami v závislosti na tom kterém albu, prim hrálo poslední Deceiver. Dalo se topit v existenciálním marasmu skladby Horsehead nebo rozjařeně tančit při posledním songu Blankenship, zatímco se DIIV pouštěli do filipiky proti používání fosilních paliv. Hubení lední medvědi čekají na smrt na tající ledové kře. Celý večer probíhal hlavně v temnějších vlnových délkách, v zákoutích, kam slunce nesvítí. Anebo naopak svítí až moc.

Info

DIIV (us) + Ghost of You
11. 8. 2022 MeetFactory, Praha

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace