Články / Reporty

No garden for your kids to play (The Black Angels)

No garden for your kids to play (The Black Angels)

David Stoklas | Články / Reporty | 10.02.2023

Struny se těžce chvěly, byl jich plný sál. Mnozí do něj možná přicházeli s pocity nejistoty ze světa, v němž se pohybují, a stejné téma se prolíná skladbami texaských matadorů psychedelického rocku. Pro Alexe Maase, ústřední postavu The Black Angels, je tato tvorba berlí, se kterou se mu v dnešním chaosu lépe kráčí. A díky němu, díky nim, byla možnost část této zmatenosti realitou nechat zadupanou v parketech pražské Roxy.

Očekávatelnou hlavní roli hrála poslední deska Wilderness of Mirrors. Nejděsivější věc na světě je dle Maase nastavit zrcadlo sám sobě, a co teprve, když je těch zrcadel více a v jednom pohledu tak vidíme tisíce našich reflexí. Hrana mezi snem a realitou. Nosné téma velké části psychedelických kapel, ale navzdory skepsi obsažené v textech snažící se vybízet k optimismu. Najít cestu ven. Najít cestu z divočiny zrcadel.

Večer otevřeli italští New Candys, když kolem frontmana Fernanda Nutiho stála obměněná, poněkud nezainteresovaná skupina. Řemeslně povedené, ale pokud budeme vystoupení hodnotit dle emocí, ty tomu chyběly. Ale to si sedne. Určitě. Časem.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Mohutná hora zvuku stála na podiu a jako lavina z ní padaly psychedelické riffy na jasné rytmické textuře bubnů Stephanie Bailey, kterou nerozhodil ani neposlušný hi-hat činel. Kytary plné reverbu a tamburína, hrozivá jako ocas chřestýše. Koncert běžel po jasné úsečce, jejich tvorba je z větší části homogenní. Startovali s You on the Run, pak přidali na tempu s El Jardín, kde popisují destrukci planety. Tentokrát ale z jejího pohledu. Do řeky úzkosti vlila trochu optimismu skladba Firefly, kopírující náladu z Maasova sólového projektu, v němž reflektoval narození syna a desku po něm dokonce pojmenoval. Z větší části to ale byla bolest. V Manipulation byly plochy tvořené nekonkrétním echovaným hlubokým vokálem kytaristy Christiana Blanda bourány Maasovými naléhavými výkřiky. A všechno jistily vizuály kopírující estetiku přebalů jejich desek.

The Black Angels budou nadále milováni audiofily, adoranty krásných hudebních nástrojů, ale i těmi, kteří v hudbě hledají společenská témata. Opět se pouštěli do dnešního světa, a i když jim bylo někdy kvůli aranžím hůře rozumět, poselství jsou natolik explicitní, že významy budou rezonovat ještě několik dnů. Měsíců. Nebo dokud je nevyřešíme.

Info

The Black Angels (us) + New Candys (it)
9. 2. 2023 Roxy, Praha

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace