Články / Reporty

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek | Články / Reporty | 03.08.2022

Je parný den, starý platan se tyčí v bezvětří. Nabídka osvěžujících limonád přichází vhod, místa ve stínu se zabírají. Pod spalujícím svitem se také odehrává snímek Hasan (2021), vyprávějící o bohatém zemědělci, který stojí před morální volbou. Jde o lyrické drama, kde prosba o odpuštění vede hlavního hrdinu k bolestnému uvědomění si vlastních prohřešků. Režisér Semih Kaplanoğlu uvedením tohohle filmu zakončil svoji návštěvu v Hradišti, na níž se ukázal jako pokorný a vnímavý tvůrce, a také jako vášnivý cyklista.

Čekání ve frontě na pizzu je tentokrát kratší, vydávám se do parku. Tam se zaposlouchám do veršů, které čte jemným hlasem básník Radek Malý: „Dnes ráno v 5:37 vyhynul další živočišný druh.“ Jeho sbírka Atlas bytostí je plná roztodivných a fantaskních zvířat – představuju si, jak by to vypadalo, kdyby se ve Smetanových sadech procházeli světluchy a oranžová opice.

Večer do Hvězdy přitekla Řeka (2021), dokument o kráse a významu vodních toků pro lidskou civilizaci. Před projekcí byla předána výroční cena, určená jednomu ze zástupců filmových klubů. In memoriam ji získal Pavel Tomešek, vedoucí „filmáče“ v Krnově a zakladatel přehlídky KRRR!, čímž je zároveň připomenutý význam filmových klubů, které ve vlastní asociaci (AČFK) dodnes Filmovku organizují. V sále na chvíli zavládne smutek, který vystřídá poetické pohroužení do říčního světa.

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury. Dle Antona Dolina, filmového kritika a představitele opozice v Rusku, je takové vnímaní zjednodušené a vyplývá z neznalosti toho, jak se tamní filmy financují. Ten taky v úvodu upozorňuje, že sami režiséři, Nataša Merkulovová a Alexej Čupov, v současnosti čelí perzekuci. Příběh Volkonogova, člena NKVD, který se náhle stane nepřítelem režimu, vypovídá nejen o Rusku v roce 1938, ale i o tom dnešním. Jedna z nejsilnějších projekcí letošního ročníku.

Nastupující večer je předposlední a horečka letní noci stoupá. Klub Mír se plní, únava a vyčerpání jdou stranou. Je třeba využít zbývající čas, každé minuty, každé vteřiny.

Info

Letní filmová škola
29. 7. – 4. 8. 2022 Uherské Hradiště

foto © Magdaléna Šmídová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dovolená? Brutal!! (Assault 2022)

Jiří Procházka, waghiss666 16.08.2022

“Lidi jsou tu v pohodě. V porovnání s Wacken nebo Metal Days je to tady uvolněný a vše se točí kolem muziky, žádnej bullshit.” říká Inna.

Spevy, rapy, charizma (Noga Erez)

Jonáš Sudakov 14.08.2022

Nula percent vzduchu, desať percent pary, deväťdesiat percent energie.

Dovolená? To je náš vynález! (Brutal Assault 2022)

Jiří Procházka, waghiss666 13.08.2022

Barevná světýlka, osmdesátkové disko, Billie Jean a další metaly. Viděno dvojmo, dva periskopy z josefovských katakomb.

Nezaleknout se duchů místa ani duchů v sobě (DIIV)

David Stoklas 13.08.2022

Jestli jsou v DIIV v něčem dobří, tak v překonávání vlastních bubáků. Potvrdili to i tentokrát.

Dovolená? Varuju vás! (Brutal Assault 2022)

waghiss666 11.08.2022

Šokující mi připadá zjištění, kolik lidí se v areálu pohybuje už poměrně brzo, spíš od pohledu, než že by trpělo pohodlí.

Smutek vyzpívaný se skleničkou vína (Arooj Aftab)

Václav Valtr 11.08.2022

Jsou umělci, kteří upoutají svou propracovaností, rafinovaným poselstvím či energií. Arooj Aftab zaujala především svou bezprostředností.

Roztomilý holky dávno odešly (Beseda 2022)

Minka Dočkalová, Veronika Miksová 10.08.2022

Vynikající koncerty, nechutné písňové texty, čórky, krásní lidé i nedostatek času, všechno bylo... Beseda, edice dva dvacet dva. Reportážní kombo.

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace