Zprávy / Pozvánky

Nová sezona HaDivadla nese téma Adaptace

Nová sezona HaDivadla nese téma Adaptace

redakce | Zprávy / Pozvánky | 19.09.2020

„Dá se adaptovat bez radosti? Kdy vlastně celá ta krize začala?“ ptá se kolektiv HaDivadla v novém manifestu ke 46. sezoně 2020/21, jež nese název Adaptace. Soubor ji v září otevřel premiérou autorské inscenace Vnímání (režie Ivan Buraj), kterou odložil na základě březnových opatření při šíření pandemie. Rovněž na jaro původně plánovaný titul Moby Dick, který v HaDivadle aktuálně zkouší Rastislav Ballek, vytvoří svou premiérou symbolické pojítko mezi oběma „nouzovými“ sezonními cykly.

Krizovou situaci, kterou nemoc COVID-19 v globálním prostředí zvýraznila, vnímají tvůrci HaDivadla v logické souvislosti se sítí událostí i trvajících procesů týkajících se klimatických změn, politického a společenského štěpení a ztráty důvěry v udržitelnou budoucnost. Cyklus premiér, který během sezony 2020/21 v divadle vznikne, se bude vztahovat k otázkám a aktualizaci osobních i univerzálních návyků a jistot. Tvůrci se vydají cestou dramatizace prozaického textu, autorskou a pohybově-zvukovou metodou a využijí i formy dlouhotrvajícího programu „výstavního“ kurátorského charakteru.

Po listopadové adaptaci Moby Dicka se v únoru mohou diváci těšit na další spolupráci souboru s Kamilou Polívkovou. Ta připraví adaptaci monologického románu rakouské autorky Marlen Haushoferové Zeď, díla, které je v domovině již od svého vzniku pokládáno za kultovní. V květnu se se souborem při spolupráci poprvé setká režisér a autorský tvůrce Jiří Adámek. Premiéra projektu Po celou dobu představení probíhá je v plánu na květen. Sezonu uzavře společný projekt chystaný ve spolupráci s platformou Terén. Vícedenní program v perspektivě tématu Adaptace má za cíl propojit estetické i mimoestetické zkušenosti a sdružit přednáškový, výstavní či participativní mód setkání s diváky. Odehraje se v červnu v HaDivadle.

V podzimním období sezony 2020/21 čeká HaDivadlo po předvedení Prezidentek na festivalu Divadlo v Plzni také účast na odložené 24. Divadelní Floře Olomouc, a to speciálním uvedením Woyzka na domácí scéně za účasti zájezdu olomouckého publika. V říjnu se obě nejnovější premiéry v režii Ivana Buraje Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi a Vnímání představí v pražské premiéře v Divadle Archa. Nejbližší společnou akcí HaDivadla a Centra experimentálního divadla (Divadla Husa na provázku a platformy Terén) je již 18. 9. diskuzní program s názvem Vykolejit: Diskuze k (post)pandemické situaci, konaná za účasti řady hostů společenskovědních, tvůrčích, politických i environmentálních kontextů. Vlastní pokračování série Diskuzí A2 pořádá HaDivadlo 24. 9. (v návaznosti na premiéru Vnímání) – tématem je Nerůst? a vystoupí při ní vedle moderátora Matěje Metelce politoložka Kateřina Smejkalová a fyzik Prokop Hapala.

Info

HaDivadlo
web divadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

NSHT s živou elektronikou online

redakce 27.10.2020

Event, který má za sebou už čtyřletou jízdu po klubech v Olomouci, Brně a Praze, se tentokrát podívá k nám všem do obýváků, pokojíčků a dalších špeluněk.

Yungblud se vrátí do Prahy

redakce 26.10.2020

Yungblud je známý tím, že ve svých textech vyjadřuje hlavní obavy své generace a zároveň ji pomocí své hudby sjednocuje a posiluje.

Ester & Josefina uvedou přednášku Terapie sdílením živě

redakce 26.10.2020

Herečka a umělkyně Ester Geislerová, módní návrhářka Josefina Bakošová a párový terapeut Honza Vojtko se podívají na vztahy od jejich počátků až do rozchodového konce.

Nový termín pražského koncertu Limp Bizkit

redakce 25.10.2020

V rámci pražského koncertu by tak vedle osvědčených hitovek mohl zaznít i nový repertoár, po kterém fanoušci dlouho pokukují.

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.