Zprávy

Nová šichta a kostelní varhany

Nová šichta a kostelní varhany

redakce | Zprávy | 06.02.2021

Úspěšný snímek režiséra Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, doprovodila originální autorskou hudbou skladatelka a filmařka Eliška Cílková. Ta má čerstvě na kontě nominaci na Českého lva za svůj krátký film Pripyat Piano, který je nominován také na Cenu filmových kritiků rovněž v kategorii krátkých filmů. Hudba k filmu Nová šichta je nyní k dispozici online na hudebních serverech Spotify, iTunes, Apple Music a Amazon: A New Shift / Nova sichta (Original Score) by Eliska Cilkova

„Autorská hudba k Nové šichtě je složena na kostelní varhany,“ říká skladatelka Eliška Cílková. „Během procesu hledání správného zvuku a témbru jsem vycházela z toho, že nejhlubší (a zároveň největší) píšťaly varhan znějí v určitých rejstřících nevšedně a vydávají zvuk podobný syntetickému hučení dolu. Mým záměrem bylo vytvořit hudbu minimalistickou, která by umožnila nacítění se na hlavní postavu a její vnitřní svět.“ A ještě dodává: „Zaujalo mě, že v době, kdy Tomáš pracoval v dole, byl zvyklý chodit jako technik i několik hodin sám a pěšky temnými šachtami, někdy zcela po tmě. Tento aspekt mi přišel velice lidský a duchovní, podobně jako je pro mě i zvuk varhan. V některých scénách filmu jsem s varhanami ale pracovala tak, aby zaznívaly jejich rejstříky v dlouhých plochách a divák nemusel přemýšlet nad tím, jestli slyší zvuk prostředí, anebo komponovanou hudbu. Jinde zaznívají klasické skladby. Práce na skládání trvala i s postprodukcí necelý půl rok.“

Snímek Nová šichta sice teprve čeká na svou distribuční premiéru, sesbíral
už ale řadu cen. Na festivalu 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava získal cenu diváků, hlavní cenu v sekci Česká radost jako nejlepší domácí film, i cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver. Vavříny si snímek plný naděje i humoru odnesl také z prestižního festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu televize MDR pro mimořádný východoevropský dokument. Nejnověji byl film nominován na Cenu innogy pro objev roku Sdružením filmových kritiků, které každoročně uděluje Ceny české filmové kritiky v několika kategoriích. Letos budou Ceny vyhlášeny 6. února 2021. Na cenu Objev roku může být nominován i film před oficiální premiérou. Snímek Nová šichta tak může být příští rok, po oficiální premiéře, nominován i na další – hlavní – ceny.

Info

Nová šichta
web distributora

foto © web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Mladí ladí jazz vyhlašuje soutěž Jazzfruit

redakce 16.05.2021

Finále proběhne naživo na palubě lodi na Vltavě, z níž poběží streamy na YouTube a Facebooku.

Greynbownes odhalují další song animovaným klipem

redakce 16.05.2021

Jde o druhý singl z chystané druhé desky Bones & Flowers, která má vyjít v létě 2021. Píseň je o důležitosti přátelství a nebezpečí samoty.

Essential Changes aneb Zásadní proměny hudebního projevu živě z DOX+

redakce 15.05.2021

Ostravské centrum nové hudby připravuje další ze série koncertů situovaných do originálních prostor pražského Centra pro současné umění DOX. Cage, Kotík, Wada a další.

Full Moon #121 na Spotify

redakce 14.05.2021

Kde začít? Třeba playlistem k aktuálnímu číslu, které je věnováno britské kapele Squid!

Dagmar Voňková dostala k narozeninám nový videoklip

redakce 14.05.2021

Producent a vydavatel jejího posledního alba Archa Petr Ostrouchov jí spolu s režisérkou Majou Hamplovou připravili dárek.

Městský festival Žižkovská noc se rozrůstá

redakce 14.05.2021

Čas, kdy není možné s jistotou plánovat jakékoliv kulturní akce, využil festivalový tým k radikální proměně aktivit pod hlavičkou Žižkovské noci.

Vychází debut noiserockových Sinks

redakce 13.05.2021

Trojice autentickým způsobem klopýtá a překračuje překážky, které skýtá zlomyslná každodennost jednoho z nejživějších českých měst.

Beck potvrdil účast na Metronome Prague

redakce 13.05.2021

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

The Ills zrekonstruovali svoj prvy album aj s nikdy nevydanou skladbou

redakce 13.05.2021

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb.

Mooncloud #57: February

redakce 12.05.2021

Největší část playlistu tvoří klasiky indie scény nultých let, dostane se ale také na starší kousky od The Beatles Led Zeppelin nebo čerstvý vítr ve formě Black Country, New…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace