redakce | Zprávy / Nové desky | 22.08.2023
Trio kytaristy Davida Dorůžky, flétnisty a zpěváka Roberta Fischmanna a hráče na bicí nástroje a perkuse Martina Nováka vydává album Gilgul (hebrejské slovo pro koloběh nebo cyklus) s hudbou na pomezí world music a jazzu, které těží z bohatého odkazu židovských hudebních tradic. Částečně tak hudebníci navázali na album Davida Dorůžky Autumn Tales (2016, Animal Music), vyznamenané cenou Anděl za nejlepší jazzové album roku a také v odborné anketě Českého rozhlasu Jazz.
Trio vzniklo na sklonku roku 2020 s cílem vytvářet novou hudbu, která by rozvíjela různé židovské hudební tradice, které se během mnoha století vyvíjely v různých regionech Evropy i Blízkého Východu. Všichni tři hudebníci se ovšem židovské hudbě věnovali již dříve, například ve spolupráci s izraelským hudebníkem Yairem Dalalem nebo s americkým multiinstrumentalistou Alanem Bernem. Nové seskupení ovšem vyniká nebývale originálním pojetím a zvukem, opírajícím se jak o nezvyklou instrumentaci, tak o fakt, že i s tradičněji znějícím materiálem hráči pracují s neobyčejnou volností. A tak se snadno přihodí, že liturgické chasidské nápěvy z východní Evropy se potkávají s melodiemi ze středověkého Španělska a aškenázské písně v jazyce jidiš můžeme slyšet bok po boku s inspiracemi newyorskou downtown scénou. Trio v několika skladbách doplňují saxofonisté Marcel Bárta a Luboš Soukup a trombonista Štěpán Janoušek.
„Podstatným jménem gilgul většinou v hebrejštině rozumíme gilgul nešamot, neboli stěhování duší. Tato myšlenka, v židovství mírně kontroverzní, pochází z kabaly. Podle tradice duše putují z těla do těla a plní tak svou roli v rámci tikkun olam, nápravy světa. Jedním z běžných významů slova gilgul je skutečně “cyklus”. Ať už jsme věřící, nebo ne, svůj život si vykládáme a měříme jej pomocí cyklů, ať už přírodních či umělých. Hebrejský kalendář, založený na lunisolárním cyklu, opisuje kružnici, která ohraničuje obsah naší nahrávky. Jejím pomyslným těžištěm je to, čemu se v našich končinách říkalo Mitteleuropa, přesněji řečeno místní tradice synagogální hudby, neboli středoevropského nusachu“, přibližuje inspiraci židovskou tradicí a koncepční rámec alba Robert Fischmann.
Album vychází 1. září 2023 v rámci Edice Animal Music 2023. Slavnostní uvedení alba proběhne 22. září v rámci koncertu v pražském klubu Jazz Dock za účasti hostující dechové sekce.
redakce 08.10.2024
Nová pieseň obsahuje aj sláčikové aranžmány a prekvapujúca je hlavne farba a poloha Vojtikovho spevu.
redakce 23.09.2024
Hudebně se od rapu odklání ještě více k taneční elektronice i DIY estetice.
redakce 23.09.2024
Bratři zvou na zvukomalebnou cestu oscilující mezi taneční elektronikou a syrovými, zvukově prokomponovaný kompozicemi. Očekávaná, druhá deska.
redakce 22.09.2024
Nové uskupení se navrací tam odkud Sýček vzlétl poprvé: ke krautrockovému vzývání, které fanoušky uvádí do intenzivního transu.
redakce 20.09.2024
Oliver Torr a badfocus filmovou hudbu zaranžovali a zremixovali do zcela nového tvaru, který příběh Jarcovjákové vkusně rámuje a vypráví jej svým vlastním způsobem.
redakce 20.09.2024
Chvíle depresí i radosti. Právě o těchto osobních prožitcích obou členů pojednává nové album.
redakce 20.09.2024
Kapela se věnuje autorské tvorbě, kterou lze zastřešit jako indie pop s prvky mnoha dalších žánrů, jako například soul, funk, r'n'b nebo latin.
redakce 18.09.2024
Za novými skladbami se tentokrát schovávají mnohem vážnější témata než pivo, párty a kamarádi.
redakce 17.09.2024
Nočné vlaky prekypujú melanchóliou v podobe vyzretých indie popových pesničiek, ktoré sa nebránia ani použitiu elektroniky.
redakce 16.09.2024
Nová skladba je výsledkem spolupráce se zpěvákem, kytaristou a skladatelem Gabrielem Kainem.