Zprávy / Nové desky

Nové album Places jako experiment

Nové album Places jako experiment

redakce | Zprávy / Nové desky | 01.02.2021

Ostravská kapela Places po pěti letech od debutu Distant Edges a několika singlech vydává následníka, nahrávku, básnicky nazvanou I Canť Let My Hands Fight Against Your Waterfall, kterou nahrála v kopřivnickém studiu Animan kompletně naživo za jediný den. Album vychází i s obrazem v pondělí 1. února 2021.

Nové album vzniklo „v podstatě náhodou“, jak tvrdí bubeník Martin ‚Marcyn‘ Hampel. „Na konci, nebo spíš začátku všeho, byla krize, život se ukázal být křehčí, než jsme si mysleli a nejednoho z nás postihla v osobní rovině nejedna zkouška trpělivosti a síly, ať už se jednalo o řešení pozůstalostí, zdraví nebo vnitřních, osobních trablů. Pak najednou sedíš ve zkušebně a cítíš, že i přes nástrahy a tunu neshod ta kapela dokáže vyplodit něco, co má pořád smysl a jakýsi tah na branku. Nemluvím o tom, co se nám všem stalo v roce 2020, my si prošli určitým martýriem už rok před tím a vůbec nevěděli, jak to skončí.“

Places měli na rok 2020 naplánováno spoustu koncertních aktivit, které se díky situaci rázem rozplynuly v prach. „V březnu vyšel singl Quiet Sirens a po koncertech najednou černá díra, kterou jsme se rozhodli vyplnit pravidelným scházením se na zkušebně. Všichni kolem začali streamovat, tak přišel nápad taky natočit živák, pak střih a už jsme seděli v autě na cestě do studia za Tomášem Neuwerthem.“ Z rozhodnutí natočit obyčejný ‚živák‘ se nakonec vyklubala myšlenka natočit tímto způsobem nové album. „Úplně původní myšlenkou bylo natočit EP někde a někdy během roku, ale když už jsme dorazili k Tomášovi na session, začal se ten nápad sám od sebe stavět před očima. Tak proč to nezkusit? Mám rád, když jsou věci trochu nebezpečné s nejistým koncem. Nevyjde, nevadí. Nechtěli jsme se znovu pouštět do anabází s tejkama po nástrojích a točit to tři čtvrtě roku. Tím nechci říct, že bych tyto způsoby zavrhoval, naopak, prošli jsme si tím při nahrávání debutu i při každém dalším, což mělo na výsledek neoddiskutovatelný vliv v pozitivním slova smyslu. Ale teď jsme zase kousek jinde a tohle se jeví jako příležitost. A nový druh výzvy jsme tak trochu potřebovali. Dva tři náběry a bylo to, žádné přetáčení.“


Kromě zvuku byl zachycen i obraz, ovšem kapela se rozhodla jej nepojmout klasicky, jak to u živých session bývá, ale trochu jej rozšířit o záběry z exteriérů. „Pojmout to jako obyčejný živák, nebylo by tam nic jiného, než čtyři borci a zpěvačka, jak hrají. Podle mě trochu nuda na to, že jsem si naši hudbu vždycky uměl představit ve filmu,“ říká Marcyn. Tematicky se album pohybuje mezi složitými vztahy a nevyřešenou minulostí, ale i náznakem naděje, že strach nezvítězí. A kdyby náhodou ano, tak ještě nic neskončilo. Písně kapely Places popisují život z více úhlů a je patrné, že v textech neexistuje žádná ‚jedna jediná pravda‘, kterou je nutno rozklíčovat. Největší síla vždy tkví v detailech.

Info

Places
Fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zapomělsem vydává desku Měsíc ve váze

redakce 11.04.2021

Ačkoliv album vznikalo v období koronavirové krize, v kombinaci se stupňující se krizí environmentální, skladby se zdržují komentáře současného dění.

Mlsné medvědí příběhy podle Prokopa Holoubka

redakce 10.04.2021

Hudba obsahuje jak programované elektronické nástroje, tak akustické nástroje hrané naživo i reálné ruchy, slyšíme tam disco i tklivé melodie s klarinetem.

Ďábel a Moonspotter nosí techwear

redakce 08.04.2021

Hlavní postava je člověk pozorující, jak svět kolem něj hoří a on se svobodně rozhodne toho neúčastnit. Žánrově se deska pohybuje mezi trip hopem a dark popem.

Himalayan Dalai Lama hlásí návrat

redakce 05.04.2021

Domácí dvojice Himalayan Dalai Lama se po delší koncertní pauze vrací s třetí deskou. Atmosférické album Isolated Bonds je z velké části inspirované Japonskem.

Projekt Carya vydal debut

redakce 03.04.2021

Deska se volně inspiruje v elektronice, trip hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy.

Kittchen oznamují Puls

redakce 02.04.2021

Maskovaný kuchař znovu zasahuje. Na den přesně deset let od debutu Menu vydávají Kittchen čtvrté řadové album nazvané Puls.

Nové EP od Stroon

redakce 01.04.2021

Dielo je divadelnym zobrazením vojny skrz skúsenosti a rozprávanie troch žien, ktoré na pozadí sugestívnej scény zasvätia diváka do vlastného prežívania vojnového konfliktu.

Trans Europe Postal Express Olivera Torra

redakce 31.03.2021

Torr vysamploval sesbírané nahrávky, některé zprocesoval k nerozeznání, jiné využil jako základní kámen k nové kompozici.

Vyšlo společné LP Gride a Skiplife

redakce 31.03.2021

Dvakrát po svém. Na společném LP se potkávají legendární prachatický skřípot Gride a Skiplife. LP vychází právě v těchto dnech.

QOW na Genot Centre

redakce 28.03.2021

Úsporně dávkovaný futuristický sound design a útržky současného egyptského rapu účinně rozčesávají nadčasový hypnotický opar.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace