Zprávy / Nové desky

Nové album Places jako experiment

Nové album Places jako experiment

redakce | Zprávy / Nové desky | 01.02.2021

Ostravská kapela Places po pěti letech od debutu Distant Edges a několika singlech vydává následníka, nahrávku, básnicky nazvanou I Canť Let My Hands Fight Against Your Waterfall, kterou nahrála v kopřivnickém studiu Animan kompletně naživo za jediný den. Album vychází i s obrazem v pondělí 1. února 2021.

Nové album vzniklo „v podstatě náhodou“, jak tvrdí bubeník Martin ‚Marcyn‘ Hampel. „Na konci, nebo spíš začátku všeho, byla krize, život se ukázal být křehčí, než jsme si mysleli a nejednoho z nás postihla v osobní rovině nejedna zkouška trpělivosti a síly, ať už se jednalo o řešení pozůstalostí, zdraví nebo vnitřních, osobních trablů. Pak najednou sedíš ve zkušebně a cítíš, že i přes nástrahy a tunu neshod ta kapela dokáže vyplodit něco, co má pořád smysl a jakýsi tah na branku. Nemluvím o tom, co se nám všem stalo v roce 2020, my si prošli určitým martýriem už rok před tím a vůbec nevěděli, jak to skončí.“

Places měli na rok 2020 naplánováno spoustu koncertních aktivit, které se díky situaci rázem rozplynuly v prach. „V březnu vyšel singl Quiet Sirens a po koncertech najednou černá díra, kterou jsme se rozhodli vyplnit pravidelným scházením se na zkušebně. Všichni kolem začali streamovat, tak přišel nápad taky natočit živák, pak střih a už jsme seděli v autě na cestě do studia za Tomášem Neuwerthem.“ Z rozhodnutí natočit obyčejný ‚živák‘ se nakonec vyklubala myšlenka natočit tímto způsobem nové album. „Úplně původní myšlenkou bylo natočit EP někde a někdy během roku, ale když už jsme dorazili k Tomášovi na session, začal se ten nápad sám od sebe stavět před očima. Tak proč to nezkusit? Mám rád, když jsou věci trochu nebezpečné s nejistým koncem. Nevyjde, nevadí. Nechtěli jsme se znovu pouštět do anabází s tejkama po nástrojích a točit to tři čtvrtě roku. Tím nechci říct, že bych tyto způsoby zavrhoval, naopak, prošli jsme si tím při nahrávání debutu i při každém dalším, což mělo na výsledek neoddiskutovatelný vliv v pozitivním slova smyslu. Ale teď jsme zase kousek jinde a tohle se jeví jako příležitost. A nový druh výzvy jsme tak trochu potřebovali. Dva tři náběry a bylo to, žádné přetáčení.“


Kromě zvuku byl zachycen i obraz, ovšem kapela se rozhodla jej nepojmout klasicky, jak to u živých session bývá, ale trochu jej rozšířit o záběry z exteriérů. „Pojmout to jako obyčejný živák, nebylo by tam nic jiného, než čtyři borci a zpěvačka, jak hrají. Podle mě trochu nuda na to, že jsem si naši hudbu vždycky uměl představit ve filmu,“ říká Marcyn. Tematicky se album pohybuje mezi složitými vztahy a nevyřešenou minulostí, ale i náznakem naděje, že strach nezvítězí. A kdyby náhodou ano, tak ještě nic neskončilo. Písně kapely Places popisují život z více úhlů a je patrné, že v textech neexistuje žádná ‚jedna jediná pravda‘, kterou je nutno rozklíčovat. Největší síla vždy tkví v detailech.

Info

Places
Fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alapastel vydáva album na americkom labeli

redakce 15.10.2021

Kedy ste mali naposledy čas sami pre seba, pýta sa Alapastel v albume, ktorý inšpirovali domorodé liečivé obrady, dokument od Pavla Barabáša aj vizionárska utopická kniha.

Zapomělsem vydává nové EP

redakce 13.10.2021

Zapomělsem je stesk jesenických Sudet. Písničkářství kombinující folkové kořeny a výrazné poetické texty s experimentálními přístupy.

Kyber-elektronika od Urbanfailure

redakce 10.10.2021

Tvorba Urbanfailure je otvorenou Pandorinou skrinkou miešajúcich sa vplyvov. Techno, punk, metal, noise.

Dorota Barová vydává videoklip

redakce 05.10.2021

Album Dotyk je o setkáních a momentech, krátkých a zdánlivě nepatrných, které ale v konečném důsledku umí vyvolat bouři a velké změny v životě.

Vydanie EP Veneer

redakce 04.10.2021

Od svojho predchodcu sa EP výrazne líši zvukovo, ubudlo gitarových plôch a objavilo sa viac syntetizátorových prvkov, skladby majú viac elektronickejší habit.

Nichi Mlebom vydává debutové album

redakce 03.10.2021

Album přináší uvolněný vibe podobný hudbě Khruangbin nebo NewDad, Julian však zůstává věrný svému vlastnímu rukopisu a autenticitě.

Dorota Nvotová vydáva a zahrá

redakce 03.10.2021

Hudba občas dostáva až filmovú atmosféru a necháva priestor na predstavivosť. Pomáha jej tiež neopakovateľnosť analógového záznamu.

Michal Mihok představuje elektronické album

redakce 01.10.2021

Jedna z variant, jak lze Mirroring vnímat, je hras čísly, kde se témata ve skladbách odráží různými směry navzájem, aby dala dohromady vyšší celek.

Frankie & The Deadbeats vydali debutové album

redakce 28.09.2021

Pětice hudebníků se spojila na popud frontmanovy touhy tvořit hudbu s jistou dávkou kýče, sebeironie a fascinace americkou popkulturou.

Vyšlo nové album Vladimíra Mišíka

redakce 28.09.2021

Repertoár alba Noční obraz tvoří Mišíkovy vlastní texty a zhudebněné básně Jana Skácela, Václava Hraběte, Jiřího Ortena a Františka Hrubína.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace