Zprávy / Nové desky

Nové desky pro týden 8/2014

Nové desky pro týden 8/2014

redakce | Zprávy / Nové desky | 18.02.2014

Angel Olsen - Burn Your Fire for No Witness (Jagjaguwar)
Olsenovic andílek se osvědčil už na svém prvním sólovém albu Half Way Home z roku 2011. Poetické dialogy se svojí akustikou nechaly vzpomenout na to lepší z historie amerického písničkářství. V mezičase se Angel mihla po boku dřeváka Bonnie „Prince“ Billyho v rámci koncertů k jeho albu Wolfroy Goes to Town, na nějž vokálně přispěla. A vokál je to, co si u Angel Olsen recenzenti vychvalují. Někdy kvílící, jindy příjemně mazlící. Vše se odvíjí od příběhu, jenž posluchači předzpívává. Novinkou Burn Your Fire for No Witness stvrdila svůj čerstvý kontrakt u labelu Jagjaguwar. Je hlasitější, syrovější, ale v textech stejně provokativní. Přestože odložila lo-fi zvuk a přibrala kapelu, fanoušci debutu se nemusejí strachovat, novinka je nezradí. Dokáže je jedenáct skladeb nasytit?
www.angelolsen.com


Solids - Blame Confusion (Fat Possum Records)
Po nadupaném sedmipalci a jednom splitu přichází montrealské duo Solids s plnohodnotným debutem Blame Confusion. Vydávají u renomovaného labelu Fat Possum, který má v katalogu třeba zvukově spřízněné Dinosaur Jr. Germain-Poitrasovi (kytara) a Guillemetteovi (bicí) káply do noty jak devadesátky, tak současníci Cloud Nothings nebo No Age. S druhými jmenovanými je pojí nejen nástrojové složení, ale také zahuštěné distortionové kytary a zasněné vokály. To vše zabaleno v optimistických melodiích tak akorát do kroku. Kanadský páreček si vzal pod producentská křídla Adrian Popovich, který pracoval jako technik mimo jiné i pro rovněž javorové Trigger Effect (čichej za tím Silver Rocket). Hygiena mozku na počkání. Alternativní grunge na pozvání.
www.fatpossum.com/artists/solids


Shocking Pinks - Guilt Mirrors (Stars & Letters Records)
Úvodem, za touto šokující růžovostí nestojí Neil Young. Shoda jmen. Jedině že by zahodil rock’n’rollovou vlnu a transformoval do Nicka Harta. Ten v roce 2004 navrátil Nový Zéland na mapku světa, který drahnou dobu opanovala filmová tlupa hobitů v ragbyových helmách. Recenze jeho projektu Shoking Pinks šly tvrdě po samých osmách z deseti. Následovala další dvě alba u Flying Nun, která nakonec posloužila pro kompilační album Shocking Pinks z roku 2007. Po sedmileté odmlce se směs tanečního punku, bídnického vokálu a šustících bubnů vrací na scénu v albu Guilt Mirrors. Co do množství materiálu, ze kterého Harte stavěl, na album se dostalo více než třicet skladeb. Třicet písní rozdělených na tři kapitolky, to v součtu dává slušnou porci. Harte podle svých slov natočil během několika dnů hity až pro sedm alb, z nichž posléze vybíral ty nejhitovatější, aby měl jistotu, že novinka bude v letošních hitparádách. Beze spánku a se začerněnými okny. Skladby jsou výsledkem několikadenní terapeutické izolace, kterou nastoupil po zemětřesení v jeho rodném Christchurch. Album s příběhem. Inspirativními zdroji však nebyla jen tato tragická událost. V albu se promítnou i filmařské koncepty režisérů Andreje Tarkovského či Johna Cassavetese. Soundtrack ke konci světa?
www.starsandletters.com/shockingpinks


Krill - Steve Hears Pile in Malden and Bursts Into Tears (Exploding in Sound)
Poslední album Lucky Leaves (2013) bostonského tria Krill zvedlo ze židle nejednoho recenzenta. Místy chaotické kytary a neuspořádané bicí si vyžadují zvýšenou pozornost, avšak v konečném výsledku se Krill vzdáleně odvolávají k sousedům z Pixies. Za mikrofonem jako by stál místo Jonaha Furmana plešatý hračička Black Francis. Nyní na sebe dává kapela vzpomenout s EP Steve Hears Pile in Malden and Bursts Into Tears. Placka se dá brát jako dovětek k Lucky Leaves, neboť se všech pět skladeb nahrávalo minulý rok v létě. I produkční sestava tvořená Carlosem Hernandezem a Julianem Faderem zůstala. Přestože je struktura jednotlivých skladeb rozvolněná, neklid se ze staronového materiálu nevypařil. Krill svojí mysl neztratili. Snad jí brzo vyplácnou i na dalším LP.
www.explodinginsoundrecords.com/p/krill.html


Planningtorock - All Love’s Legal (Forced Exposure)
Androgynní projekt britské umělkyně Janine Rostron je jedním z těch, které mají pozemšťanům cosi důležitého sdělit. Obsahuje poslání, což zní lákavě. V jejím případě to jsou vděčná genderová témata a snaha o překračování estetických, morálních a přírodních předsudků. V tom si Rostron, jejíž vizáž v Planningtorock značně zmutovala, podává ruku se švédskými The Knife, u kterých by nebylo od věci přibalovat k albům i nějakého sémiologa. All Love’s Legal je příspěvkem do diskuze, zároveň i hudebním dílem, jež deklaruje temný elektro-pop a synťákový symbolismus. Nebojme se toho.
www.planningtorockofficial.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jested vydává své remixové album

redakce 14.07.2019

Skladby vznikaly mícháním většinou organických zvuků a loopů s nahrávkami kytar a dalších nástrojů.

Genuine Jacks predstavujú singel Creep Lover

redakce 11.07.2019

Genuine Jacks ohlasujú nový album s názvom Turning Monochrome, ktorý vyjde v septembri. V září.

Jakub Šimanský: Pořád mám potřebu jít dál, hledat a měnit

redakce 02.07.2019

"Moc se mi líbilo, jak se dá udělat z minima maximum, a přitom to zní tak skvěle,“ říká Jakub Šimanský o prapočátcích jeho nové desky Face to Face Against American…

Polí5 vydalo debutovou desku tria M/Á/J

redakce 01.07.2019

Album obsahuje sedm instrumentálních skladeb. Nicméně díky vokálně silné zpěvačce mají kompozice spíše písňový charakter.

Resistor Sound Sessions přinášejí Těžké kovy Nikander

redakce 18.06.2019

Do Kabinetu Múz přinesla sludgemetalová kapela Nikander singl z připravovaného splitu s finskou kapelou Stolen Kidneys.

Debutové EP projektu Lannne je vonku

redakce 17.06.2019

Nový druh rozprávania je nevyhutný, a preto sa treba obrátiť na Juraja Petáka a hudobné hnutie, ktoré pod pseudonymom Lannne spúšťa.

Ukolébavky ze špitálu: Mueran Humanos

redakce 17.06.2019

Dvoučlenný projekt Mueran Humanos chystá své třetí album Hospital Lullabies, které předesílá singlem La Gente Gris.

Katarína Máliková zverejnila novinku De profundis

redakce 12.06.2019

V novom repertoári zachováva krehkosť i znamenitosť klavírnych aranžmánov a spevu, omnoho viac však budeme počuť nové nástroje.

Ima Teva ševelí

redakce 05.06.2019

Cesta z města, na které balíme sluchátka do kapsy a posloucháme mýtickou alfamáti Přírodu, která šustí, ševelí, bzučí a hvízdá svoje mantry.

Sólová katarze Deafmantra Tomáše Procházky

redakce 04.06.2019

Frontman olomouckých Dirty Old Dogs v jarních měsících natočil sólové album Deafmantra.