Zprávy / Pozvánky

Novi_sad a Kurws v Punctu

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria Kurws a řeckého zvukového umělce, který se skrývá pod přezdívkou Novi_sad.

Polské trio v rockovém obsazení s půvabným názvem Kurws hraje extrémně rychle a sofistikovaně, inteligentně a maximálně energicky. Nic míň. Kurws fungují jako otevřená dílna, v níž se improvizace proplétá s kompozicí. Pomocí repetic, rekombinací, variací a kontrastů si pohrávají s pamětí a očekáváními. Post-punk, krautrock, rock in opposition, funk, no wave – přístupy k hraní, motivy, riffy, které jsme slyšeli už tolikrát, jsou prezentovány ve zcela nových souvislostech, vysekány z původních prostředí a podrobeny svébytné dekonstrukci a destilaci. Při jedné z posledních šňůr projeli dodávkou celé Rusko – jedenáct tisíc kilometrů z Petrohradu přes celou Sibiř až do Vladivostoku, což před nimi žádná polská kapela nejspíš nedokázala. Letos nahrané album Powięź je jejich čtvrtým a vyjde na jaře 2022.

Thanasis Kaproulias alias Novi_sad pochází z řecké Olympie a coby umělec je fascinován přírodou, surovými zvuky odlehlých prostředí a jejich zpřítomňováním. Díky spojení technického umu s citem pro nuance jednotlivých lokací Novi_sad pečlivě rekontextualizuje scénu a intenzitu ulovených terénních nahrávek testuje jejich proměnou ve zvuková díla předváděná v prostorech in-situ. Jednotlivé zvuky ošetřuje tak, aby výsledné rezonance nabízely možnost co nejhlubšího posluchačského ponoru. Myšlenku cinema pour l'oreille (kina pro ucho) rozvíjí vlastním inovativním přístupem donner à voir – cesty k vidění prostřednictvím zvuku. V Praze Novi_sad představí audiovizuální projekt IIC (International Internal Catastrophes), vzniklý ve spolupráci s Isaacem Niemandem. Zvukový a filmový materiál pořízený v odlehlých částech Islandu byl proměněn v půlhodinový audiovizuální kus, v němž tvůrci usilovali vyvolat v divákovi synestetické reakce. Pětiminutový úsek díla do svého projektu Gesamt zařadil Lars von Trier.

Info

Stimul festival:
Kurws (pl) + Novi_sad (gr)
10. 12. 2021 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

foto © Maciek Bielawski

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace