Články / Seriály

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl | Články / Seriály | 06.12.2020

Přišel nám do redakce email: „Ráda bych prostřednictvím vašeho rádia zveřejnila svůj nový song s názvem Čas.“ Nemáme ani rádio, ani čas. Vyhlížíme santu.

Bratři – Rise
„Tuhle skladbu jsme si přivezli z Alp, každý rok jezdíme s bráchou do jednoho údolí v Tyrolsku. Místní krajina, vysoké hory a čistá příroda jsou pro nás velká inspirace. Vždy v Alpách chceme během túry vystoupat až na vrchol,“ říkají. Ta mihotavá linka uprostřed je snížek? Hlavně že ne koks, puta madre. Turistické techno.


Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
„Tohle je píseň o kladivu a panence z porcelánu. Epos o lásce a rozbíjení.“ Dobrý riff, možná trochu povědomý. Ale s příslušným patosem si poradí jen metly. A kladiva.


Erik Rothenstein & Ansambel SO36 – Black Swan
Klasičtí hudebníci se inspirovali knihou Nassira Nicholase Thaleba Černá labuť a na stejnojmenné nahrávce se vyjadřují k dnešnímu světu. Světové krize, šílenství, vážná hudba, vážná témata. Má to grády a není to jen vážné.


Edúv Syn x Terez Frecerová – Bindi
„Bol som sa pozrieť cez víkend na točenie klipu Karla a videl som jak sa to má robiť. Mať svetlá, priestor, ideu, storyboard a kettering. Bola to sranda. Naše točenie bol uplný opak, takže môžeš zledovať, jak sa to robiť ale že absolútne nemá. Ale robili sme to z lásky.“ Písnička není nová, klip ano. Edúv syn do každé rodiny.


MMNK – Masokombinát
Nové jméno na brněnské scéně. „Postavte proti sobě posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnskou alternativu, psychedelické jazzové breaky.“ Inu… ambiciózní. Má to svoje momenty, ale jinak přesně ten typ songu, u kterého je těžko odhadnout, jaká bude celá deska. Jistá očekávání jsou na místě, Kabinet Records má dobrý vkus. I když textové obraty typu „opouštím civilizaci… jste všichni hloupí a sráči“ jsou poněkud středoškolské.


M/Á/J – R.E.M. IXES
Tuto nahrávku vydal pražský label Blue Lizard, za nímž stojí Michal Kořán, člen trojice M/Á/J, jejíž desku vydal zase Josef Jindrák na svém vydavatelství Polí5 a taktéž baskytarista této sestavy. Oba doplňuje zpívající maďarská houslistka a autorka scénické hudby Ágnes Kutas, tedy na desce M/Á/Je První květy. Remixů se pak chopila špička elektro-ambientní scény z Česka, Slovenska a Islandu, mezi jinými Pavel Richter, Federsel, Martin Tvrdý nebo Prof. Neutrino. Bohatá, různorodá a kontemplativní krajina, prostá všech virů i mentálního tlení. Neobyčejná procházka.


Bloome – Let It Go
Pražská dvojice Kristine Jandečková a Martin Fejfar (exSergeant Jammer) pod hlavičkou společného projektu Bloome plánuje druhé EP na začátek příštího roku. První diskotékový singl Let It Go vznikl v Portugalsku a má letní vibe. Na večery na pláži můžeme leda vzpomínat nebo sjet staré fotky, klidný sentiment takové Morcheeby je citelný i u Bloome. Zatím k nim mají daleko, ale jižní přísliby tu jsou.


Bizár
DJ Nadja – Čas

Info

foto © Andrea Bláhová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alison Cotton

redakce 03.10.2022

Její tvorba bývá úzce navázaná na konkrétní místa nebo historické události, proto jsme tuto rubriku pro jednou pojali geograficky. Koncert za pár!

Tak daleko, tak blízko: Jeremy Cunningham (The Levellers)

redakce 02.10.2022

Pětatřicet let na scéně, dvanáct desek, koncert v Praze. U té příležitosti jsme zavolali basákovi The Levellers, Jeremymu Cunninghamovi, aby se podíval na svět okolo.

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace