Zprávy / Festivalové

AFO 2023: Music Is Science

AFO 2023: Music Is Science

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.04.2023

Music Is Science patří každoročně k programovým highlightům festivalu. Zvuk současnosti i budoucnosti, protančené večery a nové hudební objevy z Česka i zahraničí.

Čeká na vás rap, kytary, dekonstruovaný pop, syntezátory i punk. Letos se po čtyřech letech vrací hudební program pod zastřešenou stage na parkán Konviktu. Živé koncerty a následné after parties rozezní festivalové centrum od středy do soboty, v pátek a v sobotu pro vás navíc připravujeme speciální klubové noci v prostorách 15 Minut Music Club a zbrusu novém klubu Underground. Pro více informací sledujte událost na Facebooku. Pro vstup na koncerty je potřeba Music is Science akreditace.

Norské duo Cathariny Stoltenberg a Henriette Motzfeldt se na scéně pohybuje od roku 2014. Na AFO58 představí svůj tklivý dekonstruovaný pop vůbec poprvé i českému publiku. Smerz kombinují postupy komorní a klasické hudby s vlivy hip hopu, RnB a zvukem aktuální klubové elektroniky. Nevšední a vybočující styl jejich tvorby uhranul legendární label XL Recordings, pod kterým je dvojice od roku 2016 zapsána. Jejich kariéru lemují dvě EP a kritiky oceňovaný dlouhohrající debut Believer. Za zmínku stojí také spolupráce Smerz s londýnským Tate Modern nebo dlouhodobá rezidence na rádiu NTS.

Lomené beaty, acidové synťáky, pocta taneční hudbě 90. let a hold klubové kultuře. To je francouzské duo Baraka, které se na AFO přijíždí se svým živým setem a debutovým EP. Hawa Sarita (DJka, zpěvačka, básnířka) a Cristofeu (DJ, producent) spojili síly a ovlivněni žánry jako trance či trip-hop berou své posluchačstvo na divokou a hypnotickou jízdu protkanou silným vokálem, tvrdým rytmem i zasněnými zvukovými plochami.

Bratislavsko-košické duo a výrazné jméno současné alternativní hudební scény Berlin Manson mísí syntezátory s punkem a netancuje, len kýve hlavou. Syrový zvuk, žánrová svoboda a DIY estetika. Patrik Nagy a Adam Dragun se nesnaží zapadnout do jedné jediné škatulky. Post-punkový zvuk hravě doplňují o auto-tune, a analogová syrovost se tak umně mísí s digitálními efekty. Diváctvo se může těšit na fúzi melancholie s ironií, současného zvuku a nostalgického ohlédnutí do osmdesátek. To vše s notnou dávkou energie a pořádně nahlas.

Česko-vietnamský rapper Anki vydal novou desku, kterou představí i olomouckému publiku. No More Drama je osobní výpovědí o vlastní identitě a hledání svého safe space v životě i na současné rapové scéně. Anki se v textech věnuje existenčním otázkám, životě v chudobě na periferii a potřebě spolehnout se sám na sebe a být tu pro své nejbližší. Žádný prázdný flex, pozlátko a falešná image rapového snu. Nejde však o beznadějnou tíseň – už žádné drama, teď už jenom up.

Dvojice Høll & KS z kolektivu Radio Labe přiváží na AFO současnou podobu tuzemské IDM (intelligent dance music). Pestrou paletu zvuků pod jejich rukama tvoří nepřehlédnutelný syntezátorový arzenál. Společná vystoupení umělců Davida Hollase a Marka Janouška jsou postavená na experimentování s hardwarem a nesou motivy hypnotických textur s drnčícími rytmy. Výrazné polymetrické struktury vytvářejí taneční atmosféru plnou neidentifikovatelných zvuků.

Elektronický projekt chalapeño producentů Vasiliose Chaleplise (Phil Lemon) a Patrika Slezáka (Leafur) balancuje na pomezí IDM, breakbeatu a špinavého lo-fi zvuku. Syrové beaty propletené organickými melodiemi a hutnými basy, fúze retro elektroniky a živých nástrojů, glitche plné grainu. Vlny syntezátorů se rozbíjejí o útesy analogových perkusí. Tak zní naživo ostravské duo, které loni na podzim vydalo své debutové LP Endless Iridescence.

Sólový projekt skladatelky filmové hudby a písničkářky Moniky Omerzu Midriakové se vrací na AFO po čtyřech letech. Na rozdíl od minulého koncertu ale přijíždí jako dvojčlenná kapela. Ani v rozšířené sestavě ale projekt Leto s Monikou neztrácí na specifické intimní atmosféře a posluchačstvu nadále bez přehnaných gest a velkých slov předává upřímnou zpověď umělkyně, která se vyrovnává s nástrahami nejen „dospělého života“, ale i osobními ztrátami, prohrami a osamělostí.

Noise rock v podání brněnského tria sinks je charakterizován energickými koncerty, na kterých notoricky sehranou rytmickou sekci doplňuje minimalistická, ale hlasitá hra na elektrickou kytaru a expresivní zpěv. Kapela, která do dnešního dne vydala tři EP a debutovou eponymní desku, se ve svých syrových i procítěných textech zabývá všudypřítomnými problémy života v pozdním kapitalismu. Nepřehlédnutelným prvkem živých vystoupení sinks je autenticita jejich projevu. Noise is not dead! Kapela přiveze na AFO i střípky z připravovaného alba, které má vyjít na podzim letošního roku.

Vysokoenergetická elektronická aranžmá Toyoty Vangelis jsou prostoupena zranitelným hlasovým projevem, tématy digitální identity, budoucnosti a osamocení ve světě velkých dat. Umělec Václav Peloušek ve svém klubovém písničkářství propojuje syntetický sound design se symbiózou hlasivek a digitálních audio procesů ovládaných vlastním mikrofonním kontrolerem. Jako Toyota Vangelis vystupuje od roku 2018. Na AFO se vrací po více než dvou letech, tentokrát konečně naživo a s čerstvým dlouhohrajícím debutem Výklopný světlomety.


A co DJs? Ti vystoupí samozřejmě taky, jmenovitě: NCOL, Olinství, SJ Yelllow, Raketa95, fruity, ORY, DLKTek, Leoht anebo Genre Equality: JVNZ & count2count.

Info

Music Is Science (AFO58)
26.–29. 4. 2023
Academia Film Olomouc, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením Music is Science

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace