Zprávy / Festivalové

Afrika i multikanálový zvuk: NEXT 2018

Afrika i multikanálový zvuk: NEXT 2018

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.11.2018

Ostrý prierez toho najzaujímavejšieho, čo sa deje na medzinárodnej aj domácej scéne inovatívnej hudby. 19. ročník festivalu NEXT (28. 11. - 1. 12. 2018) prinesie zvučné mená aj nováčikov, ktorých sa oplatí sledovať. Talianska inovátorka Caterina Barbieri, kuvajtská producentka Fatima Al Qadiri, legendy voľnej improvizácie AMM, syntetizátorový inovátor Peter Zinovieff, alebo horúci tanzánsky objav Bamba Pana x Makaveli.

Tanzánsky megalopolis Dar Es Salaam je už pätnásť rokov vriacim kotlom toho najzaujímavejšieho, čo sa deje na scéne východoafrickej hudby. Neodmysliteľným pilierom scény je dvojica Bamba Pana a MC Makaveli. Ultrarýchle beaty, pre európske ucho humorne znejúce perkusívne vzorce, výbušné frázovanie – jedinečná hudba štýlu singeli vychádza zo zanzibarského štýlu tarab. Jeho frenetická digitalizovaná verzia do seba vstrebáva západné štýly, ale pritom zostáva verná surovému zvuku s DIY étosom. S určitosťou pôjde o jeden z najenergickejších setov tohtoročného NEXTu.

Klubový program doplní talianske hypnotické duo Primitve Art, domáca DJka wyme aj vychýrený newyorský eklektik, ktorý si hovorí Total Freedom. Etablovaná klubová noc Mäss tentoraz v spolupráci s NEXTom prinesie jeho unikátny mix rekontextualizovanej klubovej hudby, v ktorej sa pojmy ako underground a mainstream rozpadajú ako domček z karát. Okrem špeciálnych projektov, veľkého množstva slovenský premiér a unikátnych audiovizuálnych koncertov NEXT prinesie aj vzdelávací program naplnený workshopmi, prednáškami a rozhovormi s žánrovými pioniermi ako je britský syntetizátorový inovátor Peter Zinovieff či trio AMM, patriace už od 60. rokov k priekopníkom voľne improvizovanej hudby.

Info

NEXT Festival 2018
28. 11. - 2. 12. 2018
A4 - priestor súčasnej kultúry, Bratislava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hradecký slunovrat zahájil konkurz kapel

redakce 22.10.2021

Welcome scéna je skvělou příležitostí pro mladé nadějné a dosud neobjevené talenty všech hudebních žánrů.

Nouvelle Prague zve nejen na diskuze

redakce 21.10.2021

Diskutovat se bude třeba o tom, jak vzniká rapová identita, jaká jsou její pravidla nebo, kdy je na čase identitu změnit.

Jazz On5 s velkými jmény amerického jazzu

redakce 20.10.2021

Největším tahákem festivalu bude bezesporu dvojnásobný držitel ceny Grammy Kurt Elling, proslulý jedinečnou interpretační kombinací robustního swingu a poetického sdělení.

Budapešťský BUSH festival je zpátky

redakce 18.10.2021

Po roční pauze se vrací budapešťský showcase festival BUSH. Zaplní kluby po celé Budapešti vystoupeními těch nejzajímavějších umělců z východní Evropy.

Blues Alive oslaví osmdesátiny Boba Dylana

redakce 18.10.2021

Přijede Dylanův bývalý bubeník Winston Watson, proběhne tematická výstava, kolokvium i přednášky.

Oslava pětadvacti let Ji.hlavy

redakce 17.10.2021

Diváci pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy se mohou těšit na tři stovky filmů. Na to nejnovější z českého i světového dokumentu.

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

redakce 15.10.2021

Jedním z pořadů bude konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt. Ale bude toho mnohem, mnohem víc.

Groove Brno startuje

redakce 14.10.2021

Festival nabírá letos na intenzitě a proto během necelého jednoho měsíce v Sono centru a Metru vystoupí interpreti z 9 zemí světa.

Mezinárodní festival jazzového piana nabídne recitály hráčů z celého světa

redakce 14.10.2021

Objevná cesta po jazzových klaviaturách pokračuje. Již 26. ročník pražského festivalu bude po sedm večerů hostit klavírní hvězdy.

Nouvelle Prague 2021 se blíží

redakce 13.10.2021

Jaká témata vás letos na konferenci Nouvelle Prague čekají?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace