Zprávy / Festivalové

Akcent: Divadlo, fixy a konkurz na revoluci

Akcent: Divadlo, fixy a konkurz na revoluci

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.11.2015

Co se stane, když se naše "osobní" stane najednou součástí toho "společného" a naopak? Jak demokratická bude Evropa budoucnosti? Jak budeme my, Evropané, reagovat na stoupající nezaměstnanost mladých lidí, zadluženost států, obavy z cizinců, antidemokratické tendence a euroskepsi? Jsme schopni solidarity? Jak moc se vyplatí soucítit s druhými? 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent přináší inspirativní náhled do nejrůznějších forem scénického umění, které se zabývá aktuálními otázkami současnosti.

Od 19. listopadu uvede festival výběr toho, co na poli dokumentárního, angažovaného divadla či divadla s označením "social specific" vzniklo, a to jak ve světě, tak i u nás. Akcent nabídne jevištní i mimojevištní akce, divadlo bez herců, představení, která mají formu hlasování, připomínají společenskou hru či jsou zážitkovou večeří. Kromě toho zavede diváky do pražských a plzeňských domácností a umožní jim vyzkoušet si na vlastní kůži účast v konkurzu na roli. Výjimečný je i fakt, že téměř polovina uváděných produkcí vzniká přímo na místě a na míru místnímu prostředí. "Společným jmenovatelem, který se vine celým naším programem je osobní a společné, individuální a kolektivní zodpovědnost každého z nás. Kterýkoli z projektů letošního Akcentu nabízí zcela jiný pohled na toto na první pohled otřepané téma a dodává mu osobitý, mnohdy alarmující výraz v kontextu českého prostředí a naší každodenní reality," říká umělecká ředitelka festivalu AKCENT Jana Svobodová.

Berlínský divadelní kolektiv Interrobang si pro svou performaci Preenacting Europe (Evropa? Jaká bude?) vybral spektakulární místo s bohatou historií - budovu bývalého Federálního shromáždění. V sedadlech poslanců rozpadlé federace budou o podobě budoucí Evropy v součinnosti s Interrobang hlasovat sami diváci. Interrobang společně realizují řadu projektů tzv. pre-enactment. Ten prozkoumává fenomény přítomnosti a scénickými a divadelními prvky je dovádí až do budoucnosti.

Participační element nabídne divákům v sobotu 21. listopadu interaktivní Konkurz na revoluci (Audition for the Revolution), který pro festival AKCENT připravuje argentinská režisérka Lola Arias. Konkurz na revoluci umožní účastníkům Noci divadel 2015 vstoupit do rolí různých aktérů demonstrace, která se udála na Václavském náměstí na den přesně před šestadvaceti lety. "Dvacátý první listopad 1989 není žádné symbolické datum, přesto se ten den revoluční události posunuly o významný krok. Z balkónu Melantrichu tehdy například poprvé promluvil k veřejnosti Václav Havel. Návštěvníci Archy se budou moci rozhodnout, zda se stanou přímými aktéry rekonstrukce tohoto historického okamžiku, nebo zůstanou diváky. Divadelní akci o celkové délce pět hodin není nutné shlédnout od začátku do konce; diváci mohou volně přicházet a odcházet," říká Ondřej Hrab, ředitel Archy a dramaturg tohoto multimediálního projektu. Celý večer bude Divadlo Archa otevřeno divákům zdarma.


Kdo se cítí být více Evropanem než občanem své vlasti? Kdo někdy lhal o své národnosti? Kdo se bojí budoucnosti? Představení Home Visit Europe (Evropa u vás doma) lze dle tvůrců, významného německého tvůrčího kolektivu Rimini Protokoll (Helgard Haug, Stefan Kaegi, Daniel Wetzel), sbalit do příručního zavazadla. Průkopníci světového dokumentárního divadla, do něhož neangažují profesionální umělce, ale "experty na život", vytvořili společenskou hru odehrávající se v soukromém bytě. Dvanáct účastníků, kteří jsou aktéry i diváky, je originální a vtipnou formou vedeno k úvahám o budoucnosti Evropy, ke konfrontacím svých představ, analýzám svých vlastních strachů, zklamání a nadějí. Potenciální hostitelé, kteří by k sobě domů chtěli pozvat "návštěvu z Evropy" a proměnit tak svůj byt v divadelní scénu, mohou ještě stále přihlásit svůj byt na této adrese jindrich.krippner@archatheatre.cz. Dvanáct repríz, které proběhnou v pražských domácnostech a následně i v Plzni, doplní evropskou mapu míst, kde se dosud projekt uskutečnil. Součástí konceptu je i socio-demografická statistika, kterou Rimini Protokol průběžně zveřejňuje na webových stránkách.

Společně ve spolupráci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka budou mít diváci AKCENTU příležitost vidět po dva večery i další z projektů Rimini Protokoll (Helgard Haug, Daniel Wetzel) – Qualitätskontrolle (Kontrola kvality). Silná osobní výpověď dívky, která ve dvaceti letech skočila po hlavě do bazénu pro neplavce, přináší otázky o roli společenské solidarity a soucitu.

Odlišnou o nic méně autentickou perspektivu nabídne netradiční dokumentární a loutkové představení pro osm diváků s kulinářským překvapením na závěr Smooth Life (Snadný život). Palestinec Husam Abed se narodil a vyrostl v uprchlickém táboře v Jordánsku a nyní žije v České republice. Okouzlujícím a sugestivním způsobem vypráví loutkoherec, hudebník a sociální pracovník příběhy své vlastní rodiny v kontextu politických událostí své vlasti posledních třiceti let. Představení určené pouze pro osm diváků, které uvede AKCENT 25. a 26. listopadu, hostovalo na řadě zahraničních festivalů, v příštím roce zamíří i na prestižní experimentální scénu La Mama v New Yorku. "Smooth Life nabízí pozoruhodný pohled na něčí život – život tak odlišný od naší evropské zkušenosti, a přece plný lásky, naděje a očekávání. Husam představením vytvořil zážitek pro všechny smysly – i proto je jeho sólový výkon tak úchvatný, že prostě chcete být součástí představení," říká o inscenaci Marta Ljubková, dramaturgyně a pedagožka pražské DAMU, v jejíž produkci představení vzniklo.

Večeří pro osmdesát lidí je společný projekt Divadla Archa a Staatsschauspiel Dresden Fremde Freunde / Pěšky mezi Drážďanami a Prahou. Dva umělci, Jiří Zeman a Tanja Krone se seznámili na konci srpna letošního roku, kdy vyrazili na pěší cestu z Drážďan do Prahy. Místa se silnou historií se na obou stranách česko-německé hranice vynořily z minulosti. Na základě rozhovorů obou umělců s místními obyvateli, dokumentací krajiny a z náhodných setkání vznikl multimediální dokument. Jeho pražská premiéra v režii Jany Svobodové se uskuteční v rámci festivalu AKCENT v podobě společné večeře diváků, obou umělců a expertů na otázku česko-německých vztahů.


Závěr festivalu patří projekci představení Lloyda Newsona a jeho souboru DV8 Physical TheatreJohn. Fenomenální britský taneční soubor DV8 se prostřednictvím filmového záznamu do Archy po několikáté vrací. Lloyd Newson, umělecký ředitel a zakladatel DV8, vedl rozhovory s padesáti muži, kterým kladl otázky o lásce a sexu. Z těchto rozhovorů jej zaujal příběh dvaapadesátiletého Johna, kterého jen několik týdnů před tím pustili z vězení, k tomu měl za sebou těžké dětství s násilným otcem a drogovou závislost. Představení John autenticky zobrazuje příběh skutečného života, kde pohyb a mluvené slovo vytvářejí intenzivní, dojemné a provokující dílo.

Festival Akcent věnuje pozornost i nejmladším divákům, pro které připravil několik tvůrčích dílen. Zájemcům o principy angažovaného divadla je určena třídenní dílna s názvem Sólové a skupinové techniky sociálně angažovaného divadla pod vedením newyorské aktivistky, spisovatelky, pedagožky a performerky Jessicy Litwak. Ta poskytne účastníkům praktickou zkušenost s Divadlem sociálních změn (Theatre for Social Change) a nechá nahlédnout do procesu vzniku sociálně angažovaného divadla. Dílna určená všem věkový kategoriím skupiny Free Apples je zaměřena na téma "uprchlictví". V rámci programu Archa školám proběhne dílna, která umožní studentům zažít v praxi jednotlivé kroky, které vedou k představení dokumentárního divadla.

Info

Mezinárodní festival dokumentárního divadla
AKCENT
19. - 29. 11. 2015 / Praha
30. 11. - 2. 12. 2015 / Plzeň

www.facebook.com/Akcentfestival
www.festivalakcent.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.

Brutal Assault hlásí legendu Mercyful Fate

redakce 05.02.2020

Po více než 40 let od vzniku a 20 let od posledního regulérní koncertní aktivity přijedou Mercyful Fate na Brutal Assault.

Festival Pop Messe přiveze Modeselektor i Algiers

redakce 04.02.2020

Nový hudební festival Pop Messe přiveze do Brna Modeselektor, Algiers, Acid Arab, Tommyho Cashe, Kokoko! a mnoho dalších.

Na Pohodě zahraje i britská art-popová hvězda FKA twigs

redakce 04.02.2020

Z doprovodné tanečnice velkých hvězd se v krátké době stala FKA twigs ikonou moderního umění.

Ment Moon 2020

David Čajčík 03.02.2020

Turecké nonstopy, divná Británie i východoevropské bizáry. Lublaňský Ment se blíží.