Zprávy / Festivalové

Akcent: Divadlo, fixy a konkurz na revoluci

Akcent: Divadlo, fixy a konkurz na revoluci

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.11.2015

Co se stane, když se naše "osobní" stane najednou součástí toho "společného" a naopak? Jak demokratická bude Evropa budoucnosti? Jak budeme my, Evropané, reagovat na stoupající nezaměstnanost mladých lidí, zadluženost států, obavy z cizinců, antidemokratické tendence a euroskepsi? Jsme schopni solidarity? Jak moc se vyplatí soucítit s druhými? 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent přináší inspirativní náhled do nejrůznějších forem scénického umění, které se zabývá aktuálními otázkami současnosti.

Od 19. listopadu uvede festival výběr toho, co na poli dokumentárního, angažovaného divadla či divadla s označením "social specific" vzniklo, a to jak ve světě, tak i u nás. Akcent nabídne jevištní i mimojevištní akce, divadlo bez herců, představení, která mají formu hlasování, připomínají společenskou hru či jsou zážitkovou večeří. Kromě toho zavede diváky do pražských a plzeňských domácností a umožní jim vyzkoušet si na vlastní kůži účast v konkurzu na roli. Výjimečný je i fakt, že téměř polovina uváděných produkcí vzniká přímo na místě a na míru místnímu prostředí. "Společným jmenovatelem, který se vine celým naším programem je osobní a společné, individuální a kolektivní zodpovědnost každého z nás. Kterýkoli z projektů letošního Akcentu nabízí zcela jiný pohled na toto na první pohled otřepané téma a dodává mu osobitý, mnohdy alarmující výraz v kontextu českého prostředí a naší každodenní reality," říká umělecká ředitelka festivalu AKCENT Jana Svobodová.

Berlínský divadelní kolektiv Interrobang si pro svou performaci Preenacting Europe (Evropa? Jaká bude?) vybral spektakulární místo s bohatou historií - budovu bývalého Federálního shromáždění. V sedadlech poslanců rozpadlé federace budou o podobě budoucí Evropy v součinnosti s Interrobang hlasovat sami diváci. Interrobang společně realizují řadu projektů tzv. pre-enactment. Ten prozkoumává fenomény přítomnosti a scénickými a divadelními prvky je dovádí až do budoucnosti.

Participační element nabídne divákům v sobotu 21. listopadu interaktivní Konkurz na revoluci (Audition for the Revolution), který pro festival AKCENT připravuje argentinská režisérka Lola Arias. Konkurz na revoluci umožní účastníkům Noci divadel 2015 vstoupit do rolí různých aktérů demonstrace, která se udála na Václavském náměstí na den přesně před šestadvaceti lety. "Dvacátý první listopad 1989 není žádné symbolické datum, přesto se ten den revoluční události posunuly o významný krok. Z balkónu Melantrichu tehdy například poprvé promluvil k veřejnosti Václav Havel. Návštěvníci Archy se budou moci rozhodnout, zda se stanou přímými aktéry rekonstrukce tohoto historického okamžiku, nebo zůstanou diváky. Divadelní akci o celkové délce pět hodin není nutné shlédnout od začátku do konce; diváci mohou volně přicházet a odcházet," říká Ondřej Hrab, ředitel Archy a dramaturg tohoto multimediálního projektu. Celý večer bude Divadlo Archa otevřeno divákům zdarma.


Kdo se cítí být více Evropanem než občanem své vlasti? Kdo někdy lhal o své národnosti? Kdo se bojí budoucnosti? Představení Home Visit Europe (Evropa u vás doma) lze dle tvůrců, významného německého tvůrčího kolektivu Rimini Protokoll (Helgard Haug, Stefan Kaegi, Daniel Wetzel), sbalit do příručního zavazadla. Průkopníci světového dokumentárního divadla, do něhož neangažují profesionální umělce, ale "experty na život", vytvořili společenskou hru odehrávající se v soukromém bytě. Dvanáct účastníků, kteří jsou aktéry i diváky, je originální a vtipnou formou vedeno k úvahám o budoucnosti Evropy, ke konfrontacím svých představ, analýzám svých vlastních strachů, zklamání a nadějí. Potenciální hostitelé, kteří by k sobě domů chtěli pozvat "návštěvu z Evropy" a proměnit tak svůj byt v divadelní scénu, mohou ještě stále přihlásit svůj byt na této adrese jindrich.krippner@archatheatre.cz. Dvanáct repríz, které proběhnou v pražských domácnostech a následně i v Plzni, doplní evropskou mapu míst, kde se dosud projekt uskutečnil. Součástí konceptu je i socio-demografická statistika, kterou Rimini Protokol průběžně zveřejňuje na webových stránkách.

Společně ve spolupráci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka budou mít diváci AKCENTU příležitost vidět po dva večery i další z projektů Rimini Protokoll (Helgard Haug, Daniel Wetzel) – Qualitätskontrolle (Kontrola kvality). Silná osobní výpověď dívky, která ve dvaceti letech skočila po hlavě do bazénu pro neplavce, přináší otázky o roli společenské solidarity a soucitu.

Odlišnou o nic méně autentickou perspektivu nabídne netradiční dokumentární a loutkové představení pro osm diváků s kulinářským překvapením na závěr Smooth Life (Snadný život). Palestinec Husam Abed se narodil a vyrostl v uprchlickém táboře v Jordánsku a nyní žije v České republice. Okouzlujícím a sugestivním způsobem vypráví loutkoherec, hudebník a sociální pracovník příběhy své vlastní rodiny v kontextu politických událostí své vlasti posledních třiceti let. Představení určené pouze pro osm diváků, které uvede AKCENT 25. a 26. listopadu, hostovalo na řadě zahraničních festivalů, v příštím roce zamíří i na prestižní experimentální scénu La Mama v New Yorku. "Smooth Life nabízí pozoruhodný pohled na něčí život – život tak odlišný od naší evropské zkušenosti, a přece plný lásky, naděje a očekávání. Husam představením vytvořil zážitek pro všechny smysly – i proto je jeho sólový výkon tak úchvatný, že prostě chcete být součástí představení," říká o inscenaci Marta Ljubková, dramaturgyně a pedagožka pražské DAMU, v jejíž produkci představení vzniklo.

Večeří pro osmdesát lidí je společný projekt Divadla Archa a Staatsschauspiel Dresden Fremde Freunde / Pěšky mezi Drážďanami a Prahou. Dva umělci, Jiří Zeman a Tanja Krone se seznámili na konci srpna letošního roku, kdy vyrazili na pěší cestu z Drážďan do Prahy. Místa se silnou historií se na obou stranách česko-německé hranice vynořily z minulosti. Na základě rozhovorů obou umělců s místními obyvateli, dokumentací krajiny a z náhodných setkání vznikl multimediální dokument. Jeho pražská premiéra v režii Jany Svobodové se uskuteční v rámci festivalu AKCENT v podobě společné večeře diváků, obou umělců a expertů na otázku česko-německých vztahů.


Závěr festivalu patří projekci představení Lloyda Newsona a jeho souboru DV8 Physical TheatreJohn. Fenomenální britský taneční soubor DV8 se prostřednictvím filmového záznamu do Archy po několikáté vrací. Lloyd Newson, umělecký ředitel a zakladatel DV8, vedl rozhovory s padesáti muži, kterým kladl otázky o lásce a sexu. Z těchto rozhovorů jej zaujal příběh dvaapadesátiletého Johna, kterého jen několik týdnů před tím pustili z vězení, k tomu měl za sebou těžké dětství s násilným otcem a drogovou závislost. Představení John autenticky zobrazuje příběh skutečného života, kde pohyb a mluvené slovo vytvářejí intenzivní, dojemné a provokující dílo.

Festival Akcent věnuje pozornost i nejmladším divákům, pro které připravil několik tvůrčích dílen. Zájemcům o principy angažovaného divadla je určena třídenní dílna s názvem Sólové a skupinové techniky sociálně angažovaného divadla pod vedením newyorské aktivistky, spisovatelky, pedagožky a performerky Jessicy Litwak. Ta poskytne účastníkům praktickou zkušenost s Divadlem sociálních změn (Theatre for Social Change) a nechá nahlédnout do procesu vzniku sociálně angažovaného divadla. Dílna určená všem věkový kategoriím skupiny Free Apples je zaměřena na téma "uprchlictví". V rámci programu Archa školám proběhne dílna, která umožní studentům zažít v praxi jednotlivé kroky, které vedou k představení dokumentárního divadla.

Info

Mezinárodní festival dokumentárního divadla
AKCENT
19. - 29. 11. 2015 / Praha
30. 11. - 2. 12. 2015 / Plzeň

www.facebook.com/Akcentfestival
www.festivalakcent.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.