Zprávy / Pozvánky

Akordeonista Kimmo Pohjonen v Arše

Akordeonista Kimmo Pohjonen v Arše

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.05.2016

Finský akordeonista Kimmo Pohjonen zachází se svým nástrojem způsobem typickým spíš pro extrémní sporty než pro hudbu. Hudební experimentátor, který si též vysloužil příměr akordeonový samuraj, představí v Arše 23. května svou aktuální desku Sensitive Skin. Na scéně ho doplní jeho zpívající dcery a instrumentalistky Inka a Saana.

Jedna ze světově proslulých postav finské progresivní scény, akordeonista Kimmo Pohjonen, se na scénu Archy vrací po šestnácti letech. V roce 2000, kdy zde vystoupil, šlo o jeho vůbec první koncertní premiéru před českým publikem. Klasicky vzdělaný Pohjonen si svým revolučním přístupem ke zvuku, hraní a kompozici za třicet let na hudební scéně vysloužil přízviska "digitální harmonikář" či "Jimi Hendrix akordeonu". Pohjonen kontinuálně rozvíjí možnosti vystupování s knoflíkovou harmonikou. Pomocí elektroniky její zvuk zkresluje, používá ji i jako bicí nástroj, nechává ji znít ve smyčkách a v živé improvizaci vrství její zvuk. Svou tvorbu propojuje s hudebníky z jiných žánrů, což je případ desek Uniko i aktuální Sensitive Skin, které natočil spolu s hvězdami klasické hudby Kronos Quartetem. Sestavu hostů, kteří se na poslední, velmi kladně hodnocené desce podíleli, doplňuje Samuli Kosminen, vynikající finský houslista Arto Järvelä i Pohjonenovy dcery Inka a Saana, které v Arše po boku Kimma vystoupí.


Vedle inovativního zvuku vytváří Pohjonen i paralelní partitury pro osvětlení. Jeho živá vystoupení jsou scénické události - důmyslnou světelnou show uhranul publikum Strun podzimu. Na festivalu Colours of Ostrava vystoupil v roce 2012 spolu s Kronos Quartetem. Pohjonenův věhlas dokládá účinkování na festivalech a scénách po celém světě, mezi kterými nechybí Meltdown, WOMAD, The Roskilde, London Jazz Festival, Carnegie Hall, Lincoln Centre a řada dalších.

"Finsko je výjimečné, protože už od třicátých let máme tradici akordeonu jako skoro národního nástroje. Ta popularita mu vydržela dlouho, zhruba do doby, než jsem začal hrát já. V mojí vesničce jsme měli akordeonový klub, kde jsem byl nejmladší. Chodili tam staří páni a chtěli slyšet lidové písně, valčíky z války a muziku, která se hrála v restauracích. Vztah mladších lidí k akordeonu se obnovil, až když Finsko začalo investovat do školství a kultury," řekl Kimmo Pohjonen v rozhovoru pro Hospodářské noviny v roce 2014.

Info

Kimmo Pohjonen Skin (fi)
23. 5. 2016 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 590,- sezení / 490,- stání

www.facebook.com/events/977910665638996
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Silence of Sound a Madera v hradeckém Artičoku

redakce 07.06.2021

Vernisáž fotografií Barky Fabiánové v kavárně, koncert kapely Madera na dvorku pod rozkvetlou třešní. Pozvánka do královéhradeckého Artičoku.

The Residents v Praze

redakce 06.06.2021

Původně bylo toto turné plánováno již na začátek roku 2021, kvůli pandemii koronaviru bylo ale přeloženo.

Audiovizuální kolektiv NSHT otevírá open air sezonu

redakce 04.06.2021

Na své si, jak je už u NSHT zvykem, přijdou hlavně náročnější posluchači nestředoproudé elektronické hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace