Zprávy / Pozvánky

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Nejde o nic narychlo uklohněného, levného a nezdravého. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout, vtáhnout do děje a nasytit dojmy. A hlavně fakt, jak africké kořeny jazzu a vůbec celé populární hudby prorostly do muziky celého světa. O čemž se budeme moci přesvědčit 3. října v pražském Kulturním centru Novodvorská.

Ke zralému sólovému albovému debutu Mbolo, což přeloženo z wolofštiny znamená „Spojení“, se Wade propracoval v roce 2006. Jak napovídá název, v hudbě usiloval o spojení afrických rytmů se současným jazzem. Na desce Havana-Paris-Dakar, natočené s kubánským, z našich pódií dobře známým pianistou Haroldem Lópezem-Nussou, se zaměřil na zdůraznění západoafrických kořenů muziky afrokubánské.

Zatím posledním projektem African Fast Food (jeho albová podoba vyšla v roce 2018) Alune svoje hledání afrických ingrediencí v živné půdě světové hudby ještě rozšířil. Což dokládá i kosmopolitní muzikantská sestava, kterou Alune přiveze do Prahy. Trumpetista Carlos Sarduy pochází z Havany a platí za nastupující hvězdu. Vždyť v roli sidemana má na kontě tři Grammy za spolupráce s legendárním pianistou Chucho Valdésem, zpěvačkou Conchou Buika a kapelou Ojos de Brujo. Na saxofony zahraje Francouz Hugues Mayot, jinak leader kvarteta What If?, člen kapely kytaristy Pierra Duranda nebo Orchestre National de Jazz dalšího významného francouzského hráče na kytaru Oliviera Benoita. Pianista Cedric Duchemann má v cestovních dokladech taktéž francouzské občanství, zároveň však rozšiřuje „africký“ kolorit kapely. Narodil se totiž na ostrově Réunion a svoje hudební geny nezapřel ani na vlastním albu Tropicalism (2019). Rytmickou složku podpoří hned dva hráči. Brazilský perkusista s polovinou libanonské krve Adriano Tenório (též Souad Massi, Flavia Coelho, Grégory Privat) a kamerunský bubeník Dharil Esso.

Info

Alune Wade 'African Fast Food' (sn/cu/fra/bra/cam)
3. 10. 2021 19:30
Kulturní centrum Novodvorská, Praha
Fb událost

foto © se svolením P&J Music

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dirty Old Dogs pokřtí album

redakce 27.10.2021

Ústřednímu tématu koncepčního alba o očistě ohněm a zániku zůstává kapela věrná i při produkci koncertu. Křest u bývalé šibenice v areálu pevnosti Fort Galgenberg.

Nichi Mlebom, OvO a další v Underdogs'

redakce 26.10.2021

Julian Werl aka Nichi Mlebom je rakouský multiinstrumentalista, producent a písničkář, který našel druhý domov na brněnské alternativní scéně.

První narozeniny kolektivu Ciocia Czesia

redakce 25.10.2021

Peníze vybrané na této benefiční akci budou použity na podporu osob v tíživé finanční situaci, které jsou nuceny přijet do České republiky na interrupci.

Label Xion zve do Puncta

redakce 25.10.2021

V Puncte bude Hydropsyche doprevádzaný vizuálom od Petry Hermanovej, ktorá využíva kombináciu ručne kreslenej a digitálnej animácie.

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace