Zprávy / Festivalové

Angelique Kidjo na Prague Sounds

Angelique Kidjo na Prague Sounds

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.04.2023

Legendární africká zpěvačka Angelique Kidjo čerstvě ověnčená prestižní cenou Polar Music Prize se vrací do Prahy. Na mezinárodním hudebním festivalu Prague Sounds představí v rámci projektu Remain in Light vlastní osobité pojetí stejnojmenného kultovního alba kapely Talking Heads. Koncert hostí 7. listopadu Forum Karlín.

Kidjo vydala svou verzi alba Remain in Light v roce 2018, produkoval ji Jeff Bhasker, známý mj. spoluprací s umělci jako Kanye West či Drake, a podílel se na ní legendární afrobeatový bubeník Tony Allen. Že se africká zpěvačka rozhodla převzít album od newyorské kapely z tehdejší art-rockové nové vlny není ani zdaleka tak zvláštní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na původním albu produkovaném Brianem Enem se David Byrne a jeho kolegové silně inspirovali africkými polyrytmy, stejně jako tvorbou nigerijského zpěváka jménem Fela Kuti. „Když jsem album slyšela poprvé, říkala jsem si, že je to možná rock'n'roll, ale že je v tom i něco afrického, něco, co mi převrací hlavu vzhůru nohama,“ vzpomíná samotná Kidjo.

Kidjo se za album Remain in Light dočkala uznání kritiky nejen díky tomu, že z originálu vybrala a rozšířila jeho africkými prvky inspirované skladby, ale také za to, že se dokázala vžít do Byrneových někdy až primitivních textů a vrhnout na ně nové světlo. Kidjo a Byrne jsou dlouholetými přáteli a vzájemnými obdivovateli. Byrne se ostatně ke Kidjo připojil na pódiu v newyorské Carnegie Hall, aby na oslavu alba zazpíval Once in a Lifetime. Zdá se tak příhodné, že přibližně po čtyřiceti letech našlo album Remain in Light v interpretaci Angelique Kidjo nový život.


Kromě toho, že Angelique Kidjo před pár týdny získala prestižní cenu Polar, kterou obohatila svoji dosavadní sbírku pěti Grammy, ji v roce 2021 časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Vyjádřil jí tím uznání nejen za sílu hudby, ale také za její práci vyslankyně dobré vůle UNICEF a bojovnice za práva žen v Africe. Uznáním nešetří ani její kolegové. Když skladatel Philip Glass v roce 2019 premiéroval svou 12. symfonii, trval na tom, aby se pozice sólistky ujala právě Kidjo.

Info

Prague Sounds:
Angelique Kidjo (bj)
7. 11. 2023 20:00
Forum Karlín, Praha
web festivalu

foto © Youri Lanquette

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Space X uvede Davida Boultera, Arveho Henriksena nebo nový projekt HRTL

redakce 13.09.2023

Podzemí skvostu pražské funkcionalistické architektury obsadí koncerty, křty nových alb i výstavy.

Hlukovæ Mystéria i letos

redakce 12.09.2023

Dva dny, dvě místa, více než dvacet vystupujících. A hluk, spousta hluku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace